Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Vyskúšaj predplatné Refresher+ už od 1 € 🥳
15. mája 2023 o 14:32
Čas čítania 1:42
Ema Stanovská

Ak si mal zlý vzťah s otcom, môžu ťa trápiť tieto psychické poruchy. Jedna z nich súvisí aj s cvičením

ZDRAVIE DUŠEVNÉ ZDRAVIE VEDA A VÝSKUM ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Nová štúdia nórskych vedcov odhalila súvislosť medzi negatívnym mužským vzorom, posadnutosťou svalmi a narcizmom.

Nedávny výskum nórskych vedcov priniesol nové zistenia o negatívnych dôsledkoch zlého vzťahu s otcom. Podľa novej štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise Personality and Individual Differences, muži, ktorí v detstve nedostali dobrý mužský vzor, častejšie vykazujú znaky svalovej dysmorfie. 

Svalová dysmorfia, ktorá je známa aj ako „reverzná anorexia“, je chorobná posadnutosť svalmi. Človek s touto diagnózou vníma svoje telo skreslene, a aj keď dvíha činky päťkrát týždenne, stále má pocit, že musí naberať ďalšie a ďalšie svaly.

Vedci tiež vychádzali z predpokladu, že absencia pozitívneho mužského vzoru v detstve môže mužom znížiť sebaúctu a viesť buď k zraniteľnému, alebo grandióznemu narcizmu. Ide o dva podtypy narcizmu, ktoré sa líšia vonkajšími prejavmi aj základnými psychologickými mechanizmami. 

Odporúčané
„Zo steroidov sa mi scvrkli semenníky a zdeformovala tvár,“ tvrdí Slovák Andrej, ktorý ich užíva už od 13 rokov „Zo steroidov sa mi scvrkli semenníky a zdeformovala tvár,“ tvrdí Slovák Andrej, ktorý ich užíva už od 13 rokov 22. februára 2023 o 14:30

Grandiózny narcizmus sa vyznačuje prehnaným pocitom vlastnej dôležitosti, potrebou obdivu a nedostatkom empatie voči ostatným. Na druhej strane, zraniteľný narcis má krehkejšiu sebaúctu, je neistý a má silnú potrebu uznania a pozornosti od ostatných.

Svaly ako zdroj sebaúcty

Na vykonanie štúdie výskumníci naverbovali 503 anglicky hovoriacich mužov vo veku od 18 do 78 rokov prostredníctvom sociálnych platforiem, ako je Facebook, Twitter a Reddit. Na ochranu potenciálne zraniteľných jedincov vedci vylúčili tých, ktorí mali diagnostikovanú poruchu duševného zdravia. Výskumníci potom pomocou testov zisťovali možnú prítomnosť svalovej dysmorfie a narcizmu aj vzťah účastníkov k ich otcovi.

Vedci zistili nepriamy súvis medzi zlým alebo absentujúcim vzťahom s otcom a symptómami svalovej dysmorfie. Títo jedinci často vykazovali prejavy zraniteľného (ale nie grandiózneho) narcizmu a vytvárali si o sebe nezdravé názory charakterizované nízkym sebavedomím a sebastrednosťou. Pokusy o budovanie sebaúcty sa u niektorých prejavil práve nezdravým záujmom o svalstvo.

Napríklad tí, ktorí nesúhlasili s výrokmi ako „Môj otec je pre mňa veľmi dôležitý“ a „Môj otec mi pomohol naučiť sa nové veci“, skôr súhlasili s výrokmi ako „Často mám pocit, že potrebujem komplimenty od ostatných, aby som si bol istý sám sebou“. Vedci v ich prípade zaznamenali aj úzkosť z nedostatku svalovej hmoty.

Vieš, prečo dvíhaš činky?

„Svalová dysmorfia je v dnešnej spoločnosti narastajúcim zdravotným problémom, ktoré prináša vážne zdravotné následky,“ vysvetlil autor štúdie Sebastian S. Sandgren, docent na univerzite v nórskom meste Stavanger, pre Psypost.

Odporúčané
Lieky na obezitu sú bezpečné, no nesmieš ich zneužívať (RADÍ ODBORNÍK) Lieky na obezitu sú bezpečné, no nesmieš ich zneužívať (RADÍ ODBORNÍK) 21. marca 2025 o 7:30

„Na to, aby sme lepšie porozumeli tejto poruche, je nutný ďalší výskum. Potrebujeme jej účinne predchádzať a liečiť jej symptómy. Skúmanie asociácií medzi osobnostnými charakteristikami (narcizmus) a vzťahom medzi otcom a synom nám pomôže lepšie pochopiť rizikové faktory pre rozvoj svalovej dysmorfie,“ dopĺňa Sandgren.

Vedci upozorňujú, že mladí muži by si mali byť vedomí, aké motívy ich vedú k dvíhaniu činiek. „Ak často pociťujete úzkosť, keď vynecháte tréning, a/alebo cítite, že tréning preberá kontrolu nad vaším životom, nebojte sa vyhľadať pomoc,“ konštatuje Sandgren.

Domov
Zdieľať
Diskusia