Ako sa starať o izbové rastliny na jar, ako (a kedy) ich presádzať a odkedy môžeš začať hnojiť.
Mať doma zelenú oázu, ktorou ohúriš hostí aj followerov na sociálnych sieťach, môžeš aj ty. Dôležité je vedieť sa o rastliny dobre postarať a najmä si ich správne vybrať. „Najlepšie je, keď človek vie, na ktorých miestach mu chýba zeleň, a príde sa poradiť, akej rastline sa tam bude najlepšie dariť,“ povedali nám manželia Matúš a Eva Varsikovci, ktorí prevádzkujú rastlinkárstvo Plantizia.
Popri jarnom presádzaní našich izbových rastlín sme sa s Varsikovcami rozprávali o tom, prečo treba rastliny presadiť skoro každý jeden rok, ako to urobiť rýchlo a čo najjednoduchšie, kedy začať hnojiť a čo robiť v prípade škodcov.
Prečítaš si aj to, čo robiť, ak sa ti izbové rastliny krútia, začali im opadávať listy alebo máš jednoducho pocit, že už sa im nedarí tak ako kedysi. Nezabudni si predplatiť Refresher+, aby si články mohla čítať bez obmedzenia.

Ktoré izbové rastliny treba na jar presadiť?
Ak sa presádzaniu vyhýbaš, naša odpoveď ťa nepoteší. Presadiť treba na jar takmer všetky rastliny, ktoré máš. Niektoré potrebujú presadiť každý rok, iným to stačí každé dva-tri roky.
„Zistíme to tak, že si rastlinu zdvihneme a pozrieme sa, či jej už odspodu pretŕčajú korene. Ak nie, zvyčajne to znamená, že rastlina ešte nie je prerastená a netreba ju presádzať do väčšieho kvetináča,“ vysvetlil nám Matúš Varsik. Naopak, ak sú už korene natlačené a obrastajú podľa tvaru kvetináča, rastline sa zíde trochu viac miesta.
Ak však už prešiel rok od posledného presadenia, každej rastline sa zíde minimálne vymeniť zeminu za čerstvú a plnú živín. Takže technicky sa odporúča presadiť doma všetko, čo máš, no nie vždy budeš musieť meniť aj kvetináče, a mimo zhnitých koreňov nie je dôvod korene úplne umývať a nanovo sadiť.
Rastliny z obchodov, ktoré sa bežne zeleni nevenujú (predávajú napríklad potreby na rekonštrukciu alebo nábytok) často nedostávajú takú starostlivosť, akú by potrebovali. Tie sa oplatí na najbližšiu jar presadiť už len preto, aby boli vo vhodnejšom a výživnom substráte. Presádzať môžeš aj z „estetických“ dôvodov, napríklad keď sa rastlina kriví alebo padá a chceš ju podoprieť. Nerob to však príliš často, každé presadenie je pre ňu šok.
Väčšinou majú kvetináče na sebe označený objem, takže podľa toho vieš, koľko zeminy potrebuješ.
Mám doma rastlinu, ale nevyzerá tak ako na Instagrame
O rastliny sa treba starať celoročne, pravidelne ich kontrolujeme a nemusíme sa ich báť dotknúť. Skontrolovať aj spodnú časť listov a stonku rastliny je dôležité, vraví Eva Varsik. Nemyslí to len obrazne, naozaj môže byť kontrola tou najlepšou prevenciou: vďaka tomu včas rozlíšiš, ak niečo nie je v poriadku a rastlinu napadli škodce. Ak áno, okrem chemických insekticídov môžeš preventívne využiť aj nimbový olej.
Funguje ako prírodný insekticíd a má aj preventívnu schopnosť, takže monstere pomôže vyzabíjať larvy, ktoré voľným okom nevidíme, ale mohli napriek postrekom na rastline ostať. Presadenie jej dodalo ďalšie živiny a od jari do jesene jej bude pomáhať aj pravidelné hnojenie. Hnojiť rastliny treba po poliatí (resp. postriekaní čistou vodou), ideálne večer (aby na ne hneď po pohnojení nesvietilo slnko).
Matúš a Eva hovoria o sledovaní a dotýkaní sa rastlín aj preto, že starostlivosť o ne sa v priebehu roka mení. Zeleň nefunguje ako hodinky, a preto ti nebude stačiť celoročne si povedať, že budeš polievať každú sobotu. Potreby sa menia s ročným obdobím, ale napríklad aj s vekom a veľkosťou rastliny. Ak sa ti niečo nepozdáva, môže to byť nedostatočnou alebo prehnanou zálievkou, nevhodným svetlom či trebárs suchým vzduchom a to sa stále dá „opraviť“.
Niekedy sa opravujú rastliny aj samy. Napríklad fikus na fotke nižšie sa začal nakláňať doboku, pravdepodobne za svetlom. Aj takto ti vie dať tvoja rastlina najavo, že ju treba presunúť niekam inam. Padajúce a žltnúce listy môžu naznačovať nedostatok živín, nedostatok vody (alebo naopak priveľa vody) alebo trebárs priveľa hnojiva.
Pri hnojive vieš chybu napraviť pomerne ľahko: na obale máš napísané, ako ho treba pripraviť a ako často používaš, no ak je problém v zálievke či svetle, je vhodné poradiť sa a zistiť, ako optimalizovať starostlivosť. Pomôcť ti môžu aj rastové žiarovky, ak si chceš udržať zelený kút v mieste, kde je málo svetla.
Zdravie rastliny priamo súvisí so všetkým v jej okolí. „Každá rastlina má nejaký potenciál rásť. Ak ho podporíte správnou starostlivosťou, tým, že ju budete pravidelne hnojiť, presádzať, polievať a budete sa starať o to, aby na nej neboli škodce, bude sa jej dariť lepšie,“ povedala nám Eva.
Ak tieto veci ešte nevieš, odporúčame ti porozprávať sa o správnej starostlivosti s floristom. Poradia ti aj v Plantizii, kde v prípade potreby pomôžu aj s presádzaním či s výberom hnojiva a zeminy. Majitelia vravia, že ideálne je, ak si vyberáme rastliny na konkrétne miesta v byte alebo dome a nevyberáme si iba konkrétnu rastlinu podľa toho, ako sa nám páči.
Môžeš mať veľa zelene a „málo“ práce s ňou
Je rozdiel, či s rastlinkárstvom začínaš alebo už ti rukou prešli (a prežili) mnohé. Ak si ešte len na začiatku „zelenej cesty“, najlepšie urobíš, ak budeš zbierku rozširovať o druhy, ktoré zvládaš.

Mnohé rastliny majú totiž viaceré druhy, ktoré sa líšia tvarom, veľkosťou a dokonca aj farbou, no potrebujú rovnakú či podobne náročnú starostlivosť. Prečo si nedopriať rôzne monstery alebo si nevytvoriť zelený kútik s popínavými filodendronmi, o ktoré sa už vieš starať?