Internetová poradňa pre mladých IPčko od začiatku roka 2022 zaznamenala 115 % nárast v téme pocitov osamelosti, 53 % nárast v téme myšlienok na samovraždu a 190 % nárast v téme duševných ťažkostí. Psychológ Marek Madro vysvetľuje, čo je za tým.
Duševné zdravie mladých ľudí sa za posledné roky rapídne zhoršilo, na čo dlhodobo upozorňuje aj WHO. Dokazuje to aj slovenská internetová poradňa pre mladých IPčko, ktorá zaznamenala rapídny nárast v témach pocitov osamelosti, stresu, tlaku na výkon, ale aj myšlienok na samovraždu.
Zakladateľ IPčka a psychológ Marek Madro v rozhovore pre Refresher vysvetľuje, aké sú za tým príčiny, ako môžu mladí ľudia o svojich ťažkostiach rozprávať s dospelými, aké problémy sa tento rok ešte viac zvýraznili a ako si môže človek prežívajúci náročné obdobie pomôcť sám.
Od januára 2022 ste odpovedali na viac ako 150 000 prosieb o pomoc, pričom viac ako 11 000 z nich sa týkalo myšlienok na samovraždu. Čo podľa vás stojí za týmito vysokými číslami?Za výrazným zhoršením stavu duševného zdravia sú dva náročné roky, počas ktorých sme čelili pandémii, vojne na Ukrajine, environmentálnym a energetickým krízam, tragédiám, pri ktorých prišli o život nevinní mladí ľudia, a silnej polarizácii spoločnosti. Poukazujú na to naše skúsenosti z liniek pomoci a z krízových služieb Káčko.
Duševné zdravie sa zhoršilo najmä mladým ľuďom, ktorí sa nachádzajú v citlivom a zraniteľnom veku. Práve tieto náročné a tragické udalosti sú výsledkom eskalácie dlhodobo neriešených ťažkostí a problémov, ktoré sa počas dvoch rokoch nabaľovali a zintenzívnili.
Aké problémy a duševné ochorenia u mladých ľudí v súčasnosti najviac prevládajú? Máte pocit, že mladí ľudia sú dnes pod väčším tlakom, ako boli pred 20 – 30 rokmi?
Mladí ľudia sa z hľadiska vývinovej psychológie nachádzajú v náročnom životnom období, ktoré je sprevádzané mnohými zmenami, ale nemajú ešte dostatok životných skúseností na zvládanie ťažkých situácií. Preto sa často uchyľujú k extrémnym a radikálnym riešeniam. Práve v tomto období najviac potrebujú pomoc a najmenej ju u dospelých hľadajú.
Najčastejšou témou, s ktorou sa na nás mladí v ťažkostiach obracajú, je pocit osamelosti. Cítia sa osamelo aj napriek tomu, že sú obklopení ľuďmi. Majú pocit, že sú pod obrovským tlakom, pretože naša spoločnosť je výrazne orientovaná na výkon.
Výkon sa od nich vyžaduje v škole, doma, v zamestnaní, vo vzťahoch a aj medzi rovesníkmi. Boja sa zlyhať, boja sa sklamať, svoju hodnotu vnímajú cez výkon, pretože im to tak spoločnosť nastavuje, a často sa uzatvárajú do seba.
Čo sa môže stať, ak mladí ľudia o týchto pocitoch nehovoria so svojimi blízkymi?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo hrozí, ak sa mladý človek uzatvára do seba a nekomunikuje o pocitoch.
- Aké problémy v oblasti duševného zdravia na Slovensku sa tento rok zvýraznili.
- Prečo na Slovensku vzrástla spotreba antidepresív o 460 %.
- Aké sú rozdiely medzi chlapcami a dievčatami.
- Ako si môžeš pomôcť sám, ak ťa niečo trápi.