„U Rytmusa ma prekvapilo, že je veľmi priateľský. Dokázal vytvoriť atmosféru, kde sa človeku dobre pracovalo. Je veľmi vtipný, rozprávali sme sa aj o mojej tvorbe“, približuje spoluprácu s hudobnými interpretmi.
„Významný moment bol určite ten, keď ma oslovil český hiphopový label Milion+. Chceli, aby som im urobil veľké inštalácie do videa,“ tvrdí Tobias. Vytváral rekvizity a doplnky pre videoklipy Rytmusa aj Ega, stážoval u známych českých dizajnérov, stihol prehliadku na pražskom fashion weeku.
Jeho koncept Tobias Equipment zaujme atypickým dizajnom, ktorý spoznáš podľa nezameniteľného rukopisu. Spája svet videohier, virtuálnej reality a neodevných materiálov, ktoré používajú napríklad filmoví výtvarníci.
„Stáž u Vandy Jandy aj Jana Černého ma na vlastnej módnej ceste veľmi ovplyvnili. U Vandy som dokonca stážoval ešte predtým, ako som nastúpil na UMPRUM. Vtedy som ešte o českej módnej scéne veľa toho nevedel. Odporučila mi ju kamarátka. Vanda hľadala stážistku, tak som to skúsil s tým, či jej nebude vadiť, že sa hlásim ako chalan. Nevadilo jej to, ukázal som jej moje portfólio a ona bola nadšená“, tvrdí Tobias.
Módu si na strednej škole neštudoval, rozhodol si sa však nastúpiť na UMPRUM a študovať módnu tvorbu. Nebál si sa?
Na UMPRUM-e sú práve často naklonení tomu, ak sa hlási niekto z „nového prostredia“. Stredná škola môže byť dobrý základ, prináša iný pohľad do konkrétneho odboru. Je to pre nich zaujímavé a nové.
U mňa to bolo z ekonómie, pretože som ju študoval na strednej škole. Po ukončení som si však povedal, že nechcem v ekonómii pokračovať, a kontaktoval som vtedy Martina Havla. Bol to bývalý študent UMRPUM-u, chvíľu zástupca Ateliéru módnej tvorby. S ním som sa pripravoval na prijímačky.
Pomohli ti niekedy práve poznatky z ekonómie?
Áno a pomohla mi aj mentalita ľudí na ekonomickej škole. Premýšľajú tam, samozrejme, trochu inak. Veľmi obchodne a tiež tak, aby si v živote vytvorili nejaké štandardy. Umelci to riešia o niečo menej, ale povedal som to, samozrejme, veľmi zjednodušene.
Niekto tak premýšľa rovnako a nemusí byť z ekonomickej školy. Niekedy mi však pomôže pohľad kamarátov „obchoďákov“. Názor nezaujatého človeka z iného odboru je veľakrát veľmi prínosný.
Významný moment bol určite ten, keď ma oslovil český hiphopový label Milion+. Chceli, aby som im urobil veľké inštalácie do videa.
Potrebuje človek módnu školu, aby sa stal návrhárom? V čom konkrétne škola pomohla tebe?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako vznikla spolupráca s Rytmusom či Egom, pre ktorých navrhol rekvizity a módne doplnky do videoklipu.
- Ako sa mu spolupracovalo s hudobnými interpretmi.
- Čo znamená pre študenta dostať sa na fashion week.
- Či neplánuje presunúť svoju tvorbu do NFT.