Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
3. januára 2023, 9:30
Čas čítania 5:40
Adriana Královičová

Tobias Schubert tvoril rekvizity do videoklipov Rytmusa aj Ega: Dokážu vytvoriť atmosféru, kde sa ti pracuje dobre (Rozhovor)

MÓDA DIZAJN MÓDA ROZHOVORY UMENIE
Uložiť Uložené

„U Rytmusa ma prekvapilo, že je veľmi priateľský. Dokázal vytvoriť atmosféru, kde sa človeku dobre pracovalo. Je veľmi vtipný, rozprávali sme sa aj o mojej tvorbe“, približuje spoluprácu s hudobnými interpretmi.

„Významný moment bol určite ten, keď ma oslovil český hiphopový label Milion+. Chceli, aby som im urobil veľké inštalácie do videa,“ tvrdí Tobias. Vytváral rekvizity a doplnky pre videoklipy Rytmusa aj Ega, stážoval u známych českých dizajnérov, stihol prehliadku na pražskom fashion weeku. 

Jeho koncept Tobias Equipment zaujme atypickým dizajnom, ktorý spoznáš podľa nezameniteľného rukopisu. Spája svet videohier, virtuálnej reality a neodevných materiálov, ktoré používajú napríklad filmoví výtvarníci.

„Stáž u Vandy Jandy aj Jana Černého ma na vlastnej módnej ceste veľmi ovplyvnili. U Vandy som dokonca stážoval ešte predtým, ako som nastúpil na UMPRUM. Vtedy som ešte o českej módnej scéne veľa toho nevedel. Odporučila mi ju kamarátka. Vanda hľadala stážistku, tak som to skúsil s tým, či jej nebude vadiť, že sa hlásim ako chalan. Nevadilo jej to, ukázal som jej moje portfólio a ona bola nadšená“, tvrdí Tobias.   

tobias equipment módny návrhár móda
Zdroj: Tobias Equipment

Módu si na strednej škole neštudoval, rozhodol si sa však nastúpiť na UMPRUM a študovať módnu tvorbu. Nebál si sa?

Na UMPRUM-e sú práve často naklonení tomu, ak sa hlási niekto z „nového prostredia“. Stredná škola môže byť dobrý základ, prináša iný pohľad do konkrétneho odboru. Je to pre nich zaujímavé a nové. 

Odporúčané
Europoslanec Hojsík: V europarlamente sa ma kolegovia pýtajú, či robíme zo Slovenska úplný „Orbánistan“ (Rozhovor) Europoslanec Hojsík: V europarlamente sa ma kolegovia pýtajú, či robíme zo Slovenska úplný „Orbánistan“ (Rozhovor) 19. apríla 2024, 17:00

U mňa to bolo z ekonómie, pretože som ju študoval na strednej škole. Po ukončení som si však povedal, že nechcem v ekonómii pokračovať, a kontaktoval som vtedy Martina Havla. Bol to bývalý študent UMRPUM-u, chvíľu zástupca Ateliéru módnej tvorby. S ním som sa pripravoval na prijímačky. 

Pomohli ti niekedy práve poznatky z ekonómie?

Áno a pomohla mi aj mentalita ľudí na ekonomickej škole. Premýšľajú tam, samozrejme, trochu inak. Veľmi obchodne a tiež tak, aby si v živote vytvorili nejaké štandardy. Umelci to riešia o niečo menej, ale povedal som to, samozrejme, veľmi zjednodušene. 

Niekto tak premýšľa rovnako a nemusí byť z ekonomickej školy. Niekedy mi však pomôže pohľad kamarátov „obchoďákov“. Názor nezaujatého človeka z iného odboru je veľakrát veľmi prínosný. 

Významný moment bol určite ten, keď ma oslovil český hiphopový label Milion+. Chceli, aby som im urobil veľké inštalácie do videa.

Potrebuje človek módnu školu, aby sa stal návrhárom? V čom konkrétne škola pomohla tebe? 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 127615 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako vznikla spolupráca s Rytmusom či Egom, pre ktorých navrhol rekvizity a módne doplnky do videoklipu.
  • Ako sa mu spolupracovalo s hudobnými interpretmi.
  • Čo znamená pre študenta dostať sa na fashion week.
  • Či neplánuje presunúť svoju tvorbu do NFT.
Domov
Zdieľať
Diskusia