Žiadne zavesené kabáty ani vstávanie od stola
Ďalšou poverou spojenou so štedrou večerou bolo vešanie kabátov na klinec. „Ľudia verili, že ak si niekto naň kabát zavesí, do roka odvisne alebo teda zomrie. Preto si mnohí kabáty ukladali inde. Verili tiež, že človek zomrie aj vtedy, ak počas štedrej večere vstane od stola,“ hovorí pani Katarína a dodáva, že bola preto určená iba jedna osoba, často hlava rodiny, ktorá od stola mohla vstať a obslúžiť ostatných. Táto tradícia sa v mnohých slovenských rodinách zachovala aj dodnes.
Krájanie jablka
Tak, ako aj vstávanie od stola, aj krájanie jablka je dodnes známou tradíciou v slovenských rodinách. „Kedysi si každý rozkrojil svoje jablko na polovicu tak, aby bolo vidieť jadrovník. Ak je jadrovník pekný, symbolizuje priaznivú veštbu, no ak je hnilý, osobu malo čakať niečo zlé,“ dodáva na záver etnologička.
Takisto mali ľudia s postupom času menej hospodárskych zvierat a veľa tradícií bolo spojených najmä s gazdovstvom. Napriek tomu, že je množstvo zvykov už dávno zabudnutých, magické čaro Vianoc pretrváva dodnes. Tak si ho v sebe zachovaj aj ty a preži sviatky v pohode!