- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
„Zatiaľ čo v uliciach v La Paz vyrastajú výškové budovy smerujúce k nebesám, na chodníkoch sa povaľujú nehybné telá bezdomovcov otrávených alkoholom.“
Bolívia je krajina so skutočne bohatou kultúrou a tradíciami. Potvrdzuje to i najnovšia časť aktuálnej dokumentárnej série PPPetra, Expediton Unexpected: Latin America. Okrem rôznych tamojších rituálov v nej okrajovo spomína aj tzv. Slonie cintoríny.
Ide o pochmúrne a desivé miesta, najčastejšie ošarpané budovy, ktoré poskytujú útočisko opilcom rozhodnutým skoncovať so svojím nešťastným životom. Na studenej dlážke, v lepšom prípade na špinavom matraci, môžu nerušene naposledy zhodnotiť svoj život a upiť sa na smrť.
Desivé je predstaviť si už len to, že niekde vo svete takéto miesta existujú, horšie však je, že niektorí domáci ich spájajú s ľudskými obetami. Miestni developeri údajne chodia po Sloních cintorínoch a hľadajú dobrovoľníkov, ktorí sa za alkohol nechajú v rámci obetného rituálu zaživa pochovať do základov veľkých stavieb, aby obetou zabezpečili ich prosperitu. Opilcom sľubujú bezbolestnú smrť v delíriu.
Keďže je takmer nepredstaviteľné, že v dnešnom svete by sa takéto niečo mohlo ešte diať, rozhodli sme sa na Slonie cintoríny pozrieť bližšie. Ide len o bolívijskú miestnu legendu alebo existuje dostatok dôkazov potvrdzujúcich ich existenciu?
Alkoholizmus: Metla bolívijskej populácie
Bolívijská kultúra má k alkoholu viac než blízko. Opierajúc sa o štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO Global Alcohol Status Report) z roku 2018, môžeme dokonca povedať, že Bolívijčania majú s alkoholom výrazný problém. Ten sa týka najmä mužov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako silný alkohol pijú v Bolívii.
- Čo sa nachádza v Sloních cintorínoch.
- Prečo sa v Bolívii robia obetné rituály.
- Ktorý prípad naznačuje, že stále rituálne obetujú ľudí.