Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
30. júla 2022, 9:30
Čas čítania 7:10
Lukáš Čelka

Duch skoku: podľa legendy starých vysokohorských nosičov v Tatrách existuje tajomné miesto, ktoré núti turistov skákať do prázdna

Duch skoku: podľa legendy starých vysokohorských nosičov v Tatrách existuje tajomné miesto, ktoré núti turistov skákať do prázdna
Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry
ZAUJÍMAVOSTI STRAŠIDELNÉ PRÍBEHY
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Môže naozaj existovať alebo ide len o vymyslený príbeh?

Po úmorných hodinách šliapania a lezenia muž konečne dorazí do cieľa. Sadne si na okraj práve zdolanej skaly a kochá sa nevšednými výhľadmi. Unavený zo strmej kamenitej cesty cíti hrdosť a spokojnosť so svojím výkonom. S pocitmi zadosťučinenia z neho zaraz opadnú aj posledné zvyšky adrenalínu, ktoré ho poháňali počas výstupu.

Je mu dobre. Nie. Je mu úžasne. Celý svet mu leží pod nohami a nad hlavou sa mu rozprestiera len sýtomodrá obloha a vrcholy okolitých hôr. Zhlboka dýcha studený priezračný vzduch a nevníma nič iné len prítomný okamih. V momente zabúda na svoje problémy, plány aj povinnosti. Všetko nechal dole za sebou.

Kochajúc sa výhľadom na svoju domovinu, zabudne aj na čas. Dlhé minúty, ktoré ubehli, vníma len ako stotiny sekundy. Vietor priveje zlovestný mrak, ktorý vrhne tieň nielen na vrchol skaly, ale i jeho myšlienky.

Oáza pokoja sa pomaly vytráca a v tele mu cirkuluje úplne iný pocit. Temný. Začne ho ťažiť na prsiach a cíti neskutočný tlak v hlave. Priepasť pod sebou už nevníma ako nebezpečnú, skôr tajomnú. V ušiach mu znie neznáma melódia, ktorá mu šeptá, aby „vzlietol“. Postaví sa na okraj zrázu a zadíva sa do hlbín. Niečo ho do nich ťahá a on sa tomu nedokáže ubrániť. Patrí k nim, je ich súčasťou a toto je jeho osud. Poslednýkrát sa zadíva na zamračenú oblohu, rozpaží ruky a bez vydania hláska skáče do prázdna.

Odporúčané
Pojedač detského mäsa či nekrofil z nemocnice: toto je 5 skutočných prípadov, desivejších než akýkoľvek hollywoodsky horor Pojedač detského mäsa či nekrofil z nemocnice: toto je 5 skutočných prípadov, desivejších než akýkoľvek hollywoodsky horor 20. októbra 2023, 9:30

Keď turisti nájdu v zráze nebohé a znetvorené telo horolezca, kosti má rozbité na kúsky. Samozrejme, ak ho vôbec nájdu. Možno ešte skôr ho do svojich hlbín pochová neľútostná príroda Tatier a muž zostane len jedným z mnohých nezvestných. Nezvestných a nikdy nenájdených.

Takto alebo minimálne veľmi podobne opisovali vo svojom rozprávaní silu tajomného vrcholu v Tatrách niekdajší horskí vodcovia. Keďže sa legenda tradovala len ústnym podaním, nikto presne nedokáže určiť, kde sa miesto nachádza. Vieme len toľko, že Duch skoku, ako ho vodcovia pomenovali, im naháňal strach nielen v teréne, ale i počas dlhých nočných rozhovorov vo vysokohorských chatách.

Páčia sa ti články, v ktorých navštevujeme miesta opradené legendami alebo riešime najväčšie záhady Slovenska? Chcel by si ich na našom webe vidieť viac? Ak áno, môžeš nás podporiť tým, že sa pridáš do klubu Refresher+, vďaka ktorému ti ich môžeme pravidelne prinášať.

Nejeden prípad, rozličné lokácie

O prapodivnom mieste vo Vysokých Tatrách údajne rozprávali už starí horskí vodcovia pred rokom 1918. Vznik ľudového pomenovania Duch skoku sa datuje do čias prvej republiky. Naposledy sa o ňom údajne zmienil len pred niekoľkými rokmi starší obyvateľ obce Nová Lesná.

Podľa jeho slov mu o mystickej hore rozprávali horskí vodcovia, keď bol ešte dieťa. Hoci si ich skazky (rozprávky, príbehy – pozn. red.) veľmi dôverne pamätal, neprezradil, kde sa Duch skoku nachádza. Možno to sám nevedel.

Vysoké Tatry. Ilustračná fotografia.
Vysoké Tatry. Ilustračná fotografia. Zdroj: Refresher/Bianka Zubková

Žiaľ, napriek tomu, že prepis rozprávania deduška dodnes koluje na rôznych slovenských fórach a otvára veľa diskusií, je nemožné si ho fakticky overiť. Pracujeme len s tým, že existenciu legendy nám potvrdilo viacero miestnych.

Odporúčané
Somervillský Frankenstein: hypnotizér sa pokúsil sugesciami oživiť mŕtvolu. Veril, že je len v kataleptickom stave Somervillský Frankenstein: hypnotizér sa pokúsil sugesciami oživiť mŕtvolu. Veril, že je len v kataleptickom stave 18. septembra 2023, 10:57

Samozrejme, môže ísť aj o takmer zabudnutú rozprávku vymyslenú starými horskými vodcami, ktorí sa pútavým rozprávaním snažili vystrašiť turistov. Keďže spomínaní vodcovia z Novej Lesnej chodili po trasách vo východnej časti Tatier, môžeme sa len domnievať, že sa Duch skoku nachádza práve v oblasti Studených dolín a Slavkovského štítu.

Vyskúšaj predplatné
za 0,33
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 118609 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • O tom, ako polícia označila tragédiu vo Vysokých Tatrách za zásah „vyššej moci“.
  • V ktorej krajine sa stalo najzáhadnejšie zmiznutie v horách.
  • Čo znamená pojem Kármánova vírová cesta a ako môže súvisieť so záhadnými zmiznutiami. 
  • Či sa vzdušné víry môžu objavovať aj vo Vysokých Tatrách.
  • Aká súvislosť je medzi infrazvukom a pocitmi paranormálnej aktivity.
Domov
Zdieľať
Diskusia