Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
30. novembra 2022 o 15:30
Čas čítania 2:13
Tímea Krauszová

Mali by sme kričať od hnevu, že je stále potrebné zdieľať tipy na sebaobranu. A to nielen v taxíkoch (KOMENTÁR)

REFRESHER KOMENTÁRE RODOVO PODMIENENÉ NÁSILIE SEXUÁLNE OBŤAŽOVANIE
Uložiť Uložené

Obťažovanie je každodennou realitou veľkej časti slovenskej spoločnosti, ale nevieme brať dostatočne vážne, keď o ňom niekto prehovorí.

Diskusie na sociálnych sieťach živí prípad údajného nevhodného správania taxikára voči známej novinárke. Ženy sa delia o svoje skúsenosti, taxikári aj taxikárky nadávajú na kolegov a kolegyne, ktoré im kazia meno. Ale nie je to len o jednej firme, o konkrétnom taxikárovi ani o konkrétnej novinárke. Problém je, že obťažovanie v spoločnosti tolerujeme a odmietame s ním komplexne bojovať, hoci vieme ako.

Nehnevá ťa to?

„Napíš mi, keď budeš doma,“ vraví jedna kamoška druhej, keď ju necháva samu v taxíku. Odchádza s výčitkami, že je tam sama, ale pešo by si cez mesto takisto netrúfla prejsť. „Tak tu si!“ objímam žoviálne ženu, ktorú vidím prvýkrát v živote, a ona presne pochopí, že potrebujem z konverzácie pri bare vyslobodiť. Odchádzame spolu, a muž, ktorý nepochopil ani nepriame, ani priame nie, ostáva sám. Kým nenájde ďalšiu. Azda ma objíme, keď to bude potrebovať.

Kľúče v kabáte máme v strategickej polohe v rukách, pripravené na otváranie aj prípadné bodnutie do tváre. GPS v mobiloch neustále zapnuté, polohu zdieľame s kamoškami. Slzák, kurzy sebaobrany... a počkať, ako bol ten hmat z Tiktoku?

Odporúčané
KOMENTÁR: Migaľ obral stranu „pekných ľudí“ o rezort. Šimečkovi pribudla fotka v albume „Ako neúspešne rokovať o budúcej koalícii“ KOMENTÁR: Migaľ obral stranu „pekných ľudí“ o rezort. Šimečkovi pribudla fotka v albume „Ako neúspešne rokovať o budúcej koalícii“ 20. marca 2025 o 7:00

Už si ani neuvedomujeme, aké je nenormálne riešiť, či v bežnom živote nenatrafíme na niekoho nebezpečného. Sme obrnené aj proti zdanlivo nevinným poznámkam, nikdy nevieš, kedy to zájde priďaleko, radšej neprovokuj. A provokovať je zjavne veľmi ľahké, aspoň podľa toho, čo som si o sebe vypočula za posledný mesiac.

Keď priveľa rozprávam a som milá, dôjde k nedorozumeniu a nechceným návrhom. Keď som príliš ticho a som odmeraná, tak sa mám usmiať, veď čo ste všetky také smutné! Taká krásna a taká hanblivá, to je škoda, určite potrebujete chlapa na rozveselenie. Slečna, beriete sa príliš vážne. Slečna, veď to bol len žart. Slečna, veď čo sa hneď urážate, v dnešnej dobe sa už s vami ženami nedá ani porozprávať.

Niekto tu asi zmeškal dobu, ale „slečny“ to nebudú.

Prvé reakcie na prípady obťažovania a násilia sú takmer vždy prehľadné manuály o bezpečnosti. Tinder zverejnil sprievodcu pre bezpečné randenie. Lektorky a lektori sebaobrany zverejňujú praktické rady na sociálnych sieťach. Manuály, ako sa brániť pri fyzickom útoku alebo pri obťažovaní v bare či klube, nájdeš aj na Refresheri.

Fakt ťa to nehnevá?

Vzhľadom na to, že so sexuálnym obťažovaním sa stretla viac ako polovica Slovákov a Sloveniek, sú tieto tipy zjavne potrebné a ešte dlho budú. Ale niečo pri čítaní (aj písaní) týchto manuálov zanecháva v ústach nepríjemnú pachuť.

My totiž vieme, čo by skutočne pomohlo znížiť ten alarmujúci počet ľudí.

Vieme, čo posunie spoločnosť takým smerom, že nebude normálne ani „vtipné“ navrhnúť klientke v taxíku sex. Že bude odsúdeniahodné mať akékoľvek poznámky na výzor študentiek spoza katedry alebo komentovať prsia kolegyne v práci. Že ľudia, ktorí si dovolia masturbovať v MHD, sa stretnú so znechutenou a hlučnou reakciou všetkých okolostojacich.

Odporúčané
Slovenská dm oslavuje 30 rokov, programom na prevenciu násilia venuje stotisíc eur Slovenská dm oslavuje 30 rokov, programom na prevenciu násilia venuje stotisíc eur 19. marca 2025 o 10:00

Je to povinná, na faktoch založená vzťahová a sexuálna výchova. Vďaka nej si ľudia vedia určiť a chrániť svoje hranice, vedia sa brániť, vedia komunikovať. Ako bonus zároveň menej ubližujú, menej šikanujú, menej prejavujú nenávisť. Je to nástroj prevencie, ktorý funguje, pred násilím a obťažovaním chráni už aj malé deti, ale z ideologických dôvodov ho na Slovensku odmietame.

A namiesto toho, aby sme problém vyriešili, učíme sa s ním žiť.

Je načase začať učiť nielen to, ako sa brániť, ale aj to, že nie je normálne niekoho obťažovať. Nie je to ani vtipné, ani prirodzené a v konečnom dôsledku ani mužné.

Domov
Zdieľať
Diskusia