Tvrdí, že fyzická práca na cintoríne je pre neho relax, keďže primárne pracuje ako učiteľ.
Valentín spolu so svojím bratom a s ďalšími troma dobrými kamarátmi založili minulý rok firmu Údržba hrobov. Hoci ide na Slovensku o nezvyčajný spôsob podnikania – najmä pre mladých ľudí –, tvrdí, že túto prácu robia s nadšením a entuziazmom.
„Môj brat a jeho manželka pracujú v banke, ďalší kolega v IT sektore a ja som učiteľ. Pre nás je táto fyzická práca preto určitý spôsob relaxu,“ priblížil v rozhovore.
Podnikateľ okrem iného pre Refresher prezradil, kto najčastejšie využíva ich služby, či sú Slováci otvorení tomu, aby sa o hroby ich zosnulých starala firma, ale i to, či sa tým človek dokáže plnohodnotne uživiť.
Hneď na úvod sa ťa musím spýtať, ako mladému človeku napadne podnikať s údržbou hrobov.
Manželka môjho brata, ktorá tiež patrí do nášho tímu, sa tejto práci venovala v Nemecku. Každé leto pracovala u jedného pána, ktorý mal rozbehnutý veľmi podobný biznis, i keď tamojšie hroby sa od našich mierne líšia. Pripomínajú skôr záhradky.
Rozhodli sme sa, že by sme niečo také chceli zrealizovať aj my na Slovensku. Urobili sme si prieskum trhu a zistili, že tu nič podobné nie je. Ak aj bolo, išlo o firmy neaktívne na sociálnych sieťach, bez fungujúcich webových stránok. Spojili sme sa preto s nejakými ľuďmi, ktorí majú k tejto práci takisto blízko, a rozbehli sme to.
Keď sme hľadali brigádnikov, ozvali sa nám rôzni ľudia pracujúci na vysokých pozíciách – napríklad manažér z banky alebo vysokopostavený podnikateľ.
Ak to chápem správne, ste teda malá rodinná firma.
Áno. Všetci štyria konatelia sme dlhoroční kamaráti.
Aké služby poskytujete?
Služby ponúkame rôzne. Začínajú sa od tých najbežnejších, ako je napríklad klasická údržba hrobu. Využívajú ju najmä starší ľudia, ktorí majú pochovaných svojich príbuzných v náročnom teréne – napríklad niekde na kopci, a preto sa k hrobu nedokážu dostať, alebo pozostalí žijúci mimo Slovenska. Za týchto ľudí prídeme na hrob my, vyčistíme ho, pozametáme a zapálime kahance.
Zaoberáme sa tiež hĺbkovou údržbou hrobov, keď už ide o výraznejšie zmeny. V tomto prípade pracujeme so strojom, pričom aj dvanásť rokov neudržiavaný hrob dokážeme vyčistiť tak, že vyzerá takmer ako nový. Nový vzhľad mu vydrží aj ďalšie štyri roky.
Okrem spomínaného udržujeme a budujeme aj tzv. živé hroby. Toto je parketou manželky môjho brata, ktorá na hroby aranžuje rôzne vence s kvetmi či iné pekné dekorácie.
Spolupracujeme i s kamenárom, ktorý je tiež náš dlhoročný známy. On zastrešuje vyrývanie písma, brúsenie hrobov či dokonca aj nové pomníky. Údržbu hrobov teda robíme od obyčajného zametania až po veľký nový hrob.
Kde ste sa to všetko naučili a ako ste nabrali prax? Kto všetko môže túto prácu vykonávať?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kto môže vykonávať túto prácu a či sa ňou dá plnohodnotne uživiť.
- Kto si najčastejšie objednáva služby Valentínovej firmy.
- Či si táto práca vyžaduje citlivejšiu komunikáciu s klientmi než iné.
- Akú najbizarnejšiu situáciu zažil Valentín s kolegami pri tejto práci.