Genetika ovplyvňuje rozvoj akné až do miery 80 %.
Za akné môže sčasti tvoja genetika. Podľa viacerých odborných štúdií ovplyvňuje genetika rozvoj akné až do miery 80 %. To, či máš sklon k tomuto kožnému ochoreniu, je možné potvrdiť z genetických testov.
Vo výsledkoch sa ti môže objaviť jedna zo štyroch možností: štandardné riziko, nižšie riziko, mierne zvýšené riziko a vyššie riziko, pričom ide o riziko rozvoja ťažkej formy akné (tzv. vážne akné).
Genetici majú dnes prehľad aj o tom, aké je štandardné riziko vážneho akné. Podľa genetika slovenskej spoločnosti DNA ERA Filipa Uhrina sa štatisticky s týmto ochorením počas života stretne približne 20 % ľudí. Čo robiť, ak o sebe vieš, že máš sklon k akné, či už z genetických testov, alebo z obyčajnej praxe? Zisťovali sme, či je možné zbaviť sa akné natrvalo a čo pre to treba urobiť.
Genetické akné nespúšťa iba genetika
Podobne ako mnoho iných ochorení, aj akné je polygénne, čo znamená, že ochorenie nesúvisí len so zmenou na jednom géne, na jeho rozvoj vplýva viacero oblastí v DNA. Akné okrem genetickej predispozície ovplyvňujú aj ďalšie faktory, napríklad okolie alebo správanie.
Ak ti v genetickom teste vyjde, že si v DNA nesieš aj predispozíciu na akné, neznamená to, že sa s bolestivými vyrážkami naozaj aj stretneš.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo znamená, ak ti genetický test potvrdí sklon k akné.
- Prečo vôbec akné vzniká a čo okrem hormónov ho ovplyvňuje.
- Ako vyzerá dobre nastavená komplexná liečba.
- Či je možné po vyliečení už nikdy akné nemať (a ako).