Tohtoročné Haute Couture kolekcie pre obdobie jeseň-zima 2022-2023 neboli iba plné farieb a vzorov ale aj filozofie či odkazov do budúcna. Návrhári si nimi vyliali dušu.
Kým na Slovensku je leto v plnom prúde a občas nás potrápia aj tropické horúčavy, do Paríža zavial vzduch chladnejších mesiacov a to práve vďaka týždňu vysokej módy – Haute Couture Fashion Weeku jeseň‐zima 2022‐2023.
Výroba jedného modelu pod označením Haute Couture (vo francúzštine znamená vysokú módu či vysoké šitie), môže trvať aj stovky hodín a šťastný majiteľ, pre ktorého vzniká na mieru, si zaň zaplatí aj desaťtisíce eur. Aj to je dôvodom toho, že sa tento druh módy vo svete mainstreamu niekedy nestretáva s pochopením a okrem fanúšikov má, aj svojich nepriaznivcov. Práve tí ho častokrát označujú za zbytočne excentrický a okázalý a takisto za stratu času či peňazí.
Nasledujúce kolekcie však dokazujú pravý opak. Vďaka širokému publiku môžu totiž návrhári prostredníctvom Haute Couture poukázať na dôležité problémy v spoločnosti.
Dior
Kreatívna riaditeľka značky Dior, Maria Grazia Chiuri, sa pri zrode tohtoročnej kolekcie rozhodla nahliadnuť do tajov folklóru a mytológie. Ako uvádza portál Vogue, inšpirovala sa tvorbou ukrajinskej umelkyne Olesy Trofymenko, ktorej element – „Strom života“ sa stal hlavným motívom prehliadky fall-winter 2022-2023.
V mytológii a nielen v tej ukrajinskej, má tento strom nekonečné množstvo koreňov a vetiev, dotýka sa všetkých kútov sveta či osudov ľudských bytostí. Dior chcel týmto symbolom apelovať na rovnosť a jednotnosť rozličných kultúr. Podľa The Guardian bola prehliadka dôkazom toho, že remeselníci a umelci, ktorými sú aj samotní dizajnéri, môžu zohrávať dôležitú úlohu pri veľmi citlivých momentoch v spoločnosti.
Tento rok módny dom predstavil synkretickú Haute Couture kolekciu, keďže pozorujeme folklórne výšivky a vzory, ktorých krajinu pôvodu nie je na prvý pohľad ľahké identifikovať. Je to preto, že sa navzájom prekrývajú a dopĺňajú a zároveň sa stávajú metaforou koreňov stromu v mytológií. Chiuri prehliadku opísala ako „nedefinovaný folklór.“
Na niekoľkých modeloch, ako sú spoločenské šaty či saká vidíme detailné vyobrazenie kmeňa a koreňov Stromu života a to prostredníctvom hodvábnych a bavlnených nití. Tie s maximálnou presnosťou a vďaka detailnej prepracovanosti prechádzajú zo svetlejších tónov béžovej do okrovej, tmavomodrej a dokonca čiernej.
Farebnú paletu prehliadky ovládlo 40 odtieňov béžovej, ktoré sa vynímali najmä na šatách z materiálov ako sú ľan, hrubý pléd a vlnený krep. Táto kombinácia vytvára vizuálne veľmi jemný ženský nádych a zároveň sa podľa Marie Chiuri stáva aj metaforou svetlejšej budúcnosti.
Nakoniec vzdala Chiuri poctu aj samotnému Christianovi Diorovi, keď jeho lásku k ružiam, ktoré sú elementom niekoľkých kolekcií odevov ale aj parfemov značky, pretvorila do výšiviek ľudových odevov a taktiež krajkových pachworkov zdobených 3-D korálkovými výšivkami.
Táto romantická kolekcia sa tak stáva dokonalou predstavou o elegancii, doplnenej o vhodnú dávku noblesy.
Rahul Mishra
Koncept Stromu života nedominoval iba v kolekcii od Diora. lnšpiroval sa ním aj nováčik na parížskom Fashion Weeku – návrhár Rahul Mishra. Tomu sa podarilo dostať na Fashion Week ako vôbec prvému indickémiu dizajnérovi v histórii. Čerpal inšpiráciu v spomienkach na detstvo. Starý banyánový strom, o ktorý sa kedysi starala jeho stará mama, a ktorý v Indii vnímajú ako silu múdrosti a životne dôležitý zdroj energie, sa stal hlavnou témou a rovnako názvom jeho Haute Couture kolekcie fall-winter 2022-2023.
Návrhárovi s vysokými ambíciami, sa dokonale podarilo napodobniť tvar majestátneho stromu na niekoľkých modeloch minišiat a to aj vďaka ich 3-D štruktúre. Niektoré z nich mali nadrozmerné rukávy zdobené stovkami trblietajúcich sa listov, iné zase pripomínali zlatý strom ožiarený západom slnka.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo sa Maria Grazia Chiuri, kreatívna riaditeľka Diora, inšpirovala folklórom a čo je odkazom jej tohtoročnej kolekcie.
- Ktorý model od Chanelu považujeme za skvost a vrchol kolekcie.
- Ako vyzerala kolekcia Rahula Mishru, ktorý bol prvým indickým módnym návrhárom na parížskej Haute Couture prehliadke.
- Prečo mal Giambattista Valli na móle balóny.
- Kto je Iris Van Herpen a čím je jej tvorba v Coutoure výnimočná.