Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
1. júna 2022, 14:00
Čas čítania 2:06
Martin Mičuda

Mercedes-AMG dal hyperšport s motorom z formuly 1 do sériovej výroby

Mercedes-AMG dal hyperšport s motorom z formuly 1 do sériovej výroby
Zdroj: Mercedes-Benz
TECH AUTOMOBILOVÉ NOVINKY MERCEDES-BENZ
Uložiť Uložené

Privítaj formulu 1 na bežné cesty s päticou motorov.

Keď Mercedes-AMG v roku 2017 predstavil Project ONE, išlo o obrovskú senzáciu. Nemecký výrobca totiž doslova postavil automobil s pohonom formuly 1 na bežné cestné komunikácie. V čase odhalenia sa vravelo, že ešte nejde o úplne sériovú verziu, pretože tá mala prísť na trh približne rok nato.

To sa však nestalo, ba čo viac, za posledné roky nastalo okolo počinu Project ONE ticho. Na povrch sa tak začali dostávať špekulácie, či AMG úchvatný hyperšport (pre spoľahlivosť F1 techniky v sériovom aute a emisie) nezastavilo. V kontexte dnešnej doby by to asi ani neprekvapilo.

Odporúčané
Nové C nám dokázalo, že je najpokrokovejšie vo svojej triede. V jednej veci dokonca prekonáva aj vlajkové S Nové C nám dokázalo, že je najpokrokovejšie vo svojej triede. V jednej veci dokonca prekonáva aj vlajkové S 28. septembra 2021, 14:30

Lenže pred pár mesiacmi sa objavili náznaky toho, že Mercedes-AMG svoj ambiciózny projekt už čoskoro dotiahne do finále. Potvrdil to nedávno aj sám šéf značky Ola Källenius, ktorý úprimne vyhlásil, že museli byť opití, keď tento projekt schvaľovali, no predsa len sa ukáže v produkčnej podobe pod prostým názvom ONE.

Stalo sa tak dnes, presne 1. júna na 55. výročie založenia značky AMG, no a čuduj sa svete, my naozaj spoznávame vozidlo s bežnou cestnou homologizáciou a zároveň s motorom z F1.

Mercedes-AMG, AMG One,
Zdroj: Mercedes-Benz

Z vizuálnej stránky sú v porovnaní s pôvodným prototypom zmeny naozaj len v drobnostiach. Sme tak svedkami nových aerodynamických krytov diskov a hŕstky pozmenených detailov, ktoré súvisia najmä s aktívnou aerodynamikou a chladením pohonnej sústavy. Tá pochádza priamo od kráľovnej motošportu – srdcom je 1,6-litrový šesťvalec s výkonom 422 kW/574 koní, ktorý dokáže točiť až 11 000 ot./min. (!) a ktorému sekunduje štvorica elektromotorov:

  • MGU-FL – na prednom ľavom kolese, 120 kW/163 koní
  • MGU-FR – na prednom pravom kolese, 120 kW/163 koní
  • MGU-K – pripojený na kľukový hriadeľ, 120 kW/163 koní
  • MGU-H – integrovaný v turbodúchadle, 90 kW/120 koní 
Odporúčané
Na okruhu sme vyskúšali najzábavnejší RS model v histórii. Aké je nové Audi RS3? Na okruhu sme vyskúšali najzábavnejší RS model v histórii. Aké je nové Audi RS3? 25. mája 2022, 14:30

Výsledný výkon celej sústavy je až 782 kW/1 063 koní. Z pokoja na rýchlosť 100 km/h vystrelí ONE len za 2,9 s, rýchlosť 200 km/h sa na tachometri objaví len za 7 sekúnd a magickú hranicu 300 km/h prekoná za 15,6 s. Maximálna rýchlosť je 352 km/h.

Mercedes-AMG, AMG One,
Zdroj: Mercedes-Benz

1 695-kilogramový hyperšport je napokon vybavený 8,4 kWh akumulátorom, ktorý umožňuje čisto elektrickú jazdu na vzdialenosť približne 18 kilometrov. Aj vďaka hybridnej technológii, dvom katalizátorom a rovnako dvom filtrom pevných častíc dokáže ONE spĺňať prísne emisné normy. Pohonné ústrojenstvo umožňuje vektorovanie krútiaceho momentu, o samotné sprevodovanie sa pritom stará automatizovaná 7-stupňová manuálna prevodovka.

Extrémne unikátna pohonná jednotka si zároveň vyžaduje špeciálny postup štartovania – sprvoti sa o pohon starajú výlučne predné elektromotory. Po uvedení katalyzátorov do optimálnej teploty sa naštartuje benzínový šesťvalec, ktorý okrem pohonu v závislosti od režimu slúži aj na priebežné dobíjanie batérie.

Podľa režimov sa upravuje aj svetlá výška podvozka, príslušné motorové módy a nástup karbón-keramickej brzdnej sústavy – vpredu kotúče s rozmermi 398 × 38 mm, vzadu 380 × 34 mm. Hyperšport stojí na 19" diskoch vpredu a 20" vzadu, o obutie sa starajú pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2R M01 (285/35, resp. 335/30).

Odporúčané
Poriadne sme prevetrali nové M4 Coupé. BMW sa podarilo vytvoriť niečo výnimočné Poriadne sme prevetrali nové M4 Coupé. BMW sa podarilo vytvoriť niečo výnimočné 2. januára 2022, 9:30

AMG garantuje výdrž pohonnej sústavy na minimálne 50-tisíc kilometrov, niet pochýb, že okolo hyperšportu sa bude krútiť tím mechanikov kvôli priebežným kontrolám či prípadným repasom.

Už v roku 2017 bol Mercedes-AMG ONE de facto beznádejné vypredaný, pričom podľa našich informácií jeden exemplár poputuje aj na Slovensko. To je rozhodne veľmi zaujímavá správa, najmä ak bude vyrobených len 275 kusov. Každý z nich pritom stál minimálne 2,25 milióna eur (bez DPH).

Mercedes-AMG, AMG One,Mercedes-AMG, AMG One,Mercedes-AMG, AMG One,Mercedes-AMG, AMG One,
Zobraziť galériu
(27)
Domov
Zdieľať
Diskusia