K poklesu počtu fajčiarov viedli štátne zásahy a zvyšovanie cien.
Počet fajčiarov v globálnom meradle sa po prvýkrát v histórii meraní Tobacco Atlas znížil. Tabakovým výrobkom však holduje takmer v polovici skúmaných krajín čoraz viac tínedžerov. Na celom svete je podľa autorov správy 1,1 miliardy fajčiarov a 200 miliónov ďalších osôb, ktoré užívajú iné tabakové výrobky.
V porovnaní s rokom 2007 fajčilo v roku 2019 o 3 % ľudí menej. Z 22,6 % fajčiarov spred 15 rokov sa ich počet znížil na 19,6 % percenta obyvateľov. Za celkovým poklesom počtu fajčiarov cigariet a užívateľov iných tabakových výrobkov na planéte sa skrýva predovšetkým ich prísnejšia kontrola vrátane zvýšenia daní.
Najšokujúcejšou správou z prieskumu však je, že až v 63 zo 135 skúmaných krajín zaznamenali vedci nárast užívania tabakových výrobkov u tínedžerov vo veku od 13 do 15 rokov. Autori štúdie upozorňujú, že spoločnosť si ešte úplne neuvedomila vplyv nových výrobkov, ako sú e-cigarety a ochutené tabakové výrobky.
The new edition of the #TobaccoAtlas is now out, with the latest data on the global tobacco epidemic.
— The Tobacco Atlas (@TobaccoAtlas) May 18, 2022
Access the world's most comprehensive resource on tobacco, with updated statistics and new chapters on COVID-19 and equity.
Visit https://t.co/hZ5un3Cm07
Počet fajčiarov rastie predovšetkým v Afrike, vo východnom Stredomorí a v západnom Tichomorí. Podľa spoluautora štúdie a profesora verejného zdravotníctva Jeffreyho Dropa to súvisí predovšetkým s rýchlym populačným rastom v oblastiach. „Tabakový priemysel sa zameriava na formujúce sa ekonomiky, pričom môže uškodiť aj viacerým generáciám.“
V roku 2019 prišlo k viac ako polovici z 8,7 milióna úmrtí v dôsledku fajčenia v rozvinutých krajinách. Trend šírenia sa závislosti do chudobnejších oblastí však môže tento pomer už čoskoro zmeniť.