Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
11. mája 2022 o 17:30
Čas čítania 3:56
Viktor Kniš

KOMENTÁR: Investorské FOMO v kryptomenách a NFT alebo ako ovládať svoje emócie a nepanikáriť

TECH KOMENTÁRE KRYPTOMENY NFT
Uložiť Uložené

Cenu kryptomien a NFT tokenov ovládajú správy a emócie. Preto ich treba mať pod kontrolou, inak príde panika.

Bitcoin sa naposledy na kryptomenových trhoch obchodoval za 30-tisíc dolárov ešte v júli 2021. Každý prepad (aj rast) súvisí s mnohými ekonomickými, legislatívnymi, ale aj politickými faktormi a s aktuálnou spoločenskou náladou. Skúsení investori sa zaoberajú makroekonomickou situáciou a vnímajú širší kontext, menej skúsení do celého procesu vkladajú emócie. Panika a stres pri prepade o desiatky percent sú síce pochopiteľné a racionálne, ale (takmer) zbytočné. 

Trhy fungujú v cykloch, treba v nich vyberať zisky a pripraviť si vhodnú taktiku, keď už raz prepad príde. V neposlednom rade je, samozrejme, kľúčové dodržiavať ju a nenechávať sa ovládať farbou grafov. 

Aj ja som začínal s obchodovaním s kryptomenami s malým kapitálom a ochotou staviť všetko na jednu kartu, aby som čo najskôr videl slušný zisk. O trhu som vedel aspoň to, že okrem bitcoinu existujú aj iné – malé kryptomeny, ktorých cena je síce na bitcoin naviazaná, ale klesá a stúpa oveľa rýchlejšie. Nič viac som nepotreboval vedieť. Aspoň som si to myslel. 

Odporúčané
Bitcoin – podvod alebo budúcnosť financií? Bitcoin – podvod alebo budúcnosť financií? 10. decembra 2024 o 16:57

Ako sa to skončilo? Klasika. Jeden deň nakúpiš to, čo aj mnohí ostatní, v lepšom prípade na základe aspoň čiastočného vlastného prieskumu trhu, v horšom na základe rád tých, ktorí o sebe deklarujú, že sa vyznajú. Potom celé dni tlačíš očami graf hore. 

Keď sa zadarí a investor ide do zisku, väčšinou víťazí vnútorný hlas – nepredávam, lebo to ešte pôjde nahor a zarobím viac. V horšom prípade už vyberáš, čo si kúpiš, keď cena stúpne ešte o 100 alebo 200 percent. Až na výnimky (veľmi výnimočné výnimky) sa to potom pravdepodobne neskončí dobre. 

Táto emócia je vo svete kryptomien známa aj ako FOMO – fear of missing out (strach, že niečo premeškáš, napríklad investičnú príležitosť alebo zisk).

FOMO všetci pociťujeme aj v bežnom živote, v sociálnom kontexte ho môžeš zažiť, napríklad keď nie si so svojou partiou a bojíš sa, že ti utečie zaujímavá konverzácia alebo zábava. 

Ak si investor, ktorý obchoduje s malým kapitálom, nevieš veľmi dobre pracovať s risk manažmentom, prípadne nemáš na sledovanie trhu dosť času, veľmi ľahko sa staneš obeťou vlastných emócií a obeťou tých, ktorí hýbať trhom skutočne vedia. Emócie ťa prinútia bez rozmyslenia nakupovať aj predávať a veľké výkyvy ceny zamávajú s tvojím sebaovládaním a v konečnom dôsledku aj s vkladom na burze. 

Odporúčané
KOMENTÁR: Pellegrini sa hanbí pred fanúšikmi na Facebooku, Danko sa pokúša spojiť s domovskou planétou KOMENTÁR: Pellegrini sa hanbí pred fanúšikmi na Facebooku, Danko sa pokúša spojiť s domovskou planétou 22. novembra 2024 o 13:00

To je, samozrejme, v poriadku, kým investuješ sumu, ktorú si môžeš dovoliť „prehrať“. Tento koncept nakupovania malých kryptomien nemá veľmi ďaleko od herných automatov. Ak stavíš na správnu kryptomenu a „vyhráš“ – teda jej cena bude rásť a zisk naozaj vyberieš –, takmer určite budeš hľadať ďalšiu, na ktorej budeš chcieť aplikovať podobný model. Lenže je to do veľkej miery o šťastí, a teda sa to naozaj nemusí skončiť dobre. 

Ak si toto všetko investor uvedomí, je to dobrá škola do zlých časov, napríklad do súčasnej situácie. Už aj neekonomické portály si všimli, že cena najväčšej a najpopulárnejšej kryptomeny sa prepadá, čo spôsobuje ešte väčšiu paniku a ešte viac investorov je náchylných na jej predaj – hoci aj s výraznou stratou. Tento komentár neobsahuje rady, ako investovať, a stotožňuje sa s názorom, že niekedy je lepšie zobrať malú stratu ako si ničiť vlastné psychické zdravie výčitkami. 

Ovládať svoje emócie, byť si vedomý svojich schopností a správne manažovať risk sú základy obchodovania s kryptomenami, ale pravdepodobne aj s akciami, ktoré sú síce konzervatívnejšie, ale v súčasnosti krvácajú podobne. 

A práve nerozvážne investície neskúsených investorov (ktorí ani nie sú ochotní vzdelávať sa) odrádzajú.

Keďže som v nadpise sľúbil aj NFT, poďme si toto všetko vysvetliť ešte na tomto trhu, ktorý je možno 100-krát rýchlejší ako spomínané malé kryptomeny naviazané na bitcoin. 

Najprv jedna modelová situácia. Vieš si predstaviť 24 hodín nespať, aby si mohol predbehnúť 100-tisíc iných používateľov a zaplatiť poplatok 5-tisíc dolárov za nákup dvoch NFT za 10-tisíc dolárov? Ich hodnota potom stúpne na 60- až 80-tisíc dolárov a vzápätí klesne na 14-tisíc dolárov v horizonte niekoľkých hodín. Toto je veľmi konkrétna situácia z minulého víkendu, keď boli investori svedkami jednej z najväčších udalostí vôbec. Len na poplatkoch zaplatili investori približne 100 miliónov dolárov, ďalších asi 700 miliónov dolárov zaplatili za samotné NFT z veľkej kolekcie od tvorcov z Yuga Labs. 

Keď niekto povie, že trh je volatilný, má na mysli práve takéto situácie. 

Má to však minimálne niekoľko „ale“. Obzvlášť na NFT trhu platí, že šikovnejší, vzdelanejší a menej náchylný panikáriť vyhráva. Robiť správne rozhodnutia je síce v takomto neprebádanom priestore plnom okrádania a podvodov ťažké, ale ak máš dostatok informácií, na základe ktorých sa rozhoduješ, len ťažko môžeš zlyhať. 

Odporúčané
KOMENTÁR: Policajná brutalita je obraz systému, ale influencer Šutaj Eštok má plné ruky s točením videí o študentoch v maskách KOMENTÁR: Policajná brutalita je obraz systému, ale influencer Šutaj Eštok má plné ruky s točením videí o študentoch v maskách 15. novembra 2024 o 13:30

V už opísanej situácii mohol investor brať zisky aj menej ako 60- alebo 80-tisíc dolárov za 2 kusy NFT, ktoré kúpil za 15-tisíc dolárov, a stále by to bol pre neho veľký úspech. Len tí, ktorí boli príliš skúpi, išli do obrovského rizika alebo nemali dostatok informácií, pravdepodobne prerobili. 

V prípade projektov, ktoré sa tešia veľkej pozornosti, je okamžitý rast o 1 000 % do niekoľkých minút relatívne bežný, ešte obvyklejší je následný prepad na 10 % pôvodnej hodnoty.

Panika na trhu s NFT panuje vždy, keď ide cena tokenov dole, a niekedy to môže dopadnúť tak ako v tomto prípade, keď cena padla z 18 na 5 ETH (za dva kusy) za niekoľko dní. Podobne je na tom v týchto dňoch aj zvyšok trhu s NFT, pretože veľa múdrych ľudí si svoje zisky vybralo a užíva si ich napríklad v reálnom živote. O týždeň, mesiac alebo možno až o pol roka však opäť príde obdobie, keď už spomenuté FOMO udrie opačným smerom a noví neskúsení investori aj „starí psi“ budú chcieť opäť tlačiť do trhu peniaze, aby generovali zisk. Je to nezastaviteľný kolotoč, v ktorom vyhrajú najmä tí, ktorí sa vedia ovládať a sú ochotní učiť sa. Niekedy aj z vlastných chýb.

Cykly sú na trhoch bežné a je len na investoroch, či sa nimi dajú zomlieť. 

Čo je NFT, sme už vysvetľovali v tomto videu a v tomto rozhovore s investormi. Nedávno sme sa porozprávali aj so Slovákmi a s Čechmi, ktorí nechali prácu, aby sa obchodovaniu s NFT mohli venovať fulltime. 
Domov
Zdieľať
Diskusia