Refresher sa porozprával s niekoľkými skúsenými NFT investormi, ktorí zanechali bežnú prácu, aby sa naplno venovali obchodovaniu s nezameniteľnými tokenmi. Upozorňujú na obrovské množstvo rizík, ktoré so sebou investovanie nesie.
NFT nie je len obrázok vo formáte .jpg, ktorý si môžeš stiahnuť a chváliť sa, že si jeho majiteľom. Kým ty máš peknú grafiku, niekto k nej vlastní nezameniteľný token, ktorý má často hodnotu stoviek, tisícok až desaťtisícok eur. Aj na Slovensku a v Česku sú ľudia, ktorí sa v obchodovaní s týmito tokenmi vyznajú natoľko, že sa tým dokážu uživiť.
„Sú dni, keď som 17 hodín za počítačom a pracujem, a potom sú dni, keď mám viac-menej čas len sám pre seba. Potom sú dni, keď ma frajerka neznáša, lebo o štvrtej ráno mi zvoní päť budíkov, aby som sa zobudil a kúpil NFT,“ vysvetľuje Refresheru Patrik, ktorý vyštudoval vysokú školu, niekoľko rokov pracoval a na konci roka 2021 sa rozhodol, že bude pánom svojho času.
Ďalší respondent Gustáv tvrdí, že mu začal prekážať fixný pracovný čas a slabé finančné ohodnotenie zo skladov e-shopov, ktorými sa potuloval. Dnes si dokáže zarobiť tisícky eur mesačne, ale upozorňuje aj na nevýhody obchodovania s NFT. „Pre mňa ako introverta to zatiaľ nie je žiadny problém, ale vnímam, že sa časom môžem cítiť ako sociálne vyprahnutý,“ hovorí.
Refresher oslovil troch obchodníkov s NFT. Pozná ich identitu a mal možnosť nahliadnuť do ich online blockchainových peňaženiek, ktoré podrobne zaznamenávajú všetky nákupy a predaje. Niektoré mená respondentov sú vymyslené.
V článku opisujeme výhody aj nevýhody tejto netradičnej práce. Ak ťa trend NFT zaujíma a chceš si prečítať viac podobných textov, nezabudni sledovať toto vlákno a podporiť nás vstupom do klubu Refresher+.
Dali výpoveď v práci, lebo chceli finančnú slobodu a žiadne autority
Keď Patrik pracoval v biznise s kávou, stretával množstvo inšpiratívnych ľudí, cez ktorých sa dostal najprv ku kryptomenám a potom aj k NFT.
Plnohodnotný vstup do tohto sveta zvážil v momente, keď zistil, že v profesijnom živote dosiahol všetko, čo chcel. Už v tom čase mu obchodovanie s nezameniteľnými tokenmi prinášalo veľký úspech pri minimálnej námahe. „Rozhodol som sa celkom neuvážene, že skúsim staviť všetko na jednu kartu. Proste som to tak cítil,“ priznáva Refresheru Patrik. Jedným dychom dodáva, že má dostatočnú finančnú rezervu aj na dlhší čas.
Gustáv priznáva, že má problém s autoritami, nechce mať nad sebou šéfa a pravidelný pracovný čas. „Problémom bola predovšetkým fixná pracovná doba, ktorá mi neumožňovala žiť slobodne. Predstava, že budem v zamestnaní každý deň tráviť 8 hodín, zatiaľ čo mi život uteká pomedzi prsty, ma už roky vnútorne zožierala,“ vysvetľuje Gustáv, ktorý mal pred vstupom do NFT dlhoročné skúsenosti s obchodovaním s kryptomenami. Má preto veľa vedomostí a vie pracovať s rizikom.
Tretí respondent Ján mal vlastnú reklamnú agentúru. Po rokoch ho vraj prestal baviť stereotyp a práca ho nenapĺňala. Aj z dôvodu pandémie koronavírusu mu odišlo veľa dôležitých klientov a mal viac času študovať NFT. Firmu postupne rozpustil.
Oslovení obchodníci tvrdia, že peniaze, ktoré z predaja NFT vyberú cez centralizované burzy, vždy riadne zdania podľa platnej legislatívy. Na podmienky sa nesťažujú, aj keď upozorňujú na progresívnejší prístup niektorých západných krajín.
1. Investor si vyhľadá NFT projekt, ktorý môže byť rentabilný.
2. Stane sa súčasťou komunity, pomôže autorom projektu rozvíjať ju alebo plní rôzne úlohy.
3. Za splnenie úloh dostane možnosť kúpiť si NFT token v predstihu pred zvyškom trhu vo vyhradenom čase.
4. Určí si stratégiu, kúpi NFT projekt priamo od autora a sleduje, ako sa vyvíja cena.
5. NFT predá na sekundárnom trhu (najčastejšie Opensea) podľa stratégie, ktorú si určil. Buď predáva hneď po spustení predaja, keď je väčšina tokenov dostupná u autora len pre členov uzavretej komunity, alebo projekty predá v strednom alebo dlhodobom horizonte podľa zvolenej stratégie.
Pri každom nákupe projektu od autora existuje aspoň minimálne riziko, že autor má nekalé úmysly alebo ponuka prevýši dopyt a cena klesne pod nákupnú cenu. V takom prípade investor ľahko prerobí, aj keď „spravil všetko správne“.
Straší ich „fomo“, ale tlak nepociťujú
Tzv. fomo (fear of missing out), teda strach, že zmeškáš niečo dôležité, je v NFT veľmi často skloňovaným termínom.
Aj preto obchodníci trávia obzvlášť veľa času na sociálnych sieťach a fórach, kde neustále vyhľadávajú nové informácie. Mnohé projekty, do ktorých sa oplatí investovať, sa totiž vypredajú do niekoľkých sekúnd. Všetci traja respondenti potvrdili, že pocity fomo prežívajú. Zároveň upozorňujú, že sčasti sa dá ich situácia prirovnať k bežným živnostníkom, ktorí musia rovnako vyhľadávať príležitosti.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo môže byť NFT aj full-time prácou.
- Aké najväčšie nevýhody má obchodovanie s NFT a na aké riziká si treba dať pozor.
- Ako vyzerá bežný pracovný deň investora do NFT.
- Ako vyzerá úspešná investícia.
- Prečo musia investori ovládať aj psychológiu, sledovať trendy a používať platené analytické nástroje.
- Aké výhody dávajú niektoré NFT tokeny svojim držiteľom a čo už predstavila spoločnosť Adidas.