Slovák Dominik Orfánus dokázal za jediný rok vďaka svojej cestovnej kancelárii ChernobylX ukázať Černobyľ viac ako 10-tisíc turistom. Teraz sa chytá za hlavu, keď vidí, čo v zakázanej zóne narobili Rusi.
„Zarazilo ma, že Rusi o Černobyli nič nevedeli. Prišli tam vygumovaní chlapci, ktorí netušili, čo je Černobyľ, kde sú, čo sa tam stalo. Za všetko hovoria zákopy, ktoré tam vykopali,“ hovorí Slovák Dominik Orfánus, ktorý Černobyľ navštívil viac ako 100-krát a tisíce ľudí už sprevádzal zakázanou zónou okolo jadrovej elektrárne vďaka svojej cestovnej kancelárii ChernobylX.
„Až sám som sa čudoval, aký som bol pokojný. Trochu ma vycvičila pandémia, keď sme čelili existenčným otázkam,“ opisuje svoje pocity z rána v deň, keď sa dozvedel, že Putin naozaj poslal na Ukrajinu armádu a obsadil Černobyľ. Namiesto paniky začal obvolávať svojich známych z Ukrajiny a tým, ktorí chceli, vybavoval útek do bezpečia.
Nám v rozhovore porozprával, či sa z miest ako Buča, kde Rusi vyvraždili stovky civilistov, alebo Mariupol, ktorý ruské vojsko zrovnalo so zemou, po vojne stanú vyhľadávané turistické atrakcie a ako k takýmto miestam pristupovať eticky.
Uspel si ako podnikateľ v divokom postsovietskom prostredí. Čo musíš mať na to, aby si sa nestratil v biznise na Ukrajine?
Myslím si, že človek nemá šancu uspieť bez kontaktov a vzťahov. Ak niekto ide podnikať do postsovietskeho priestoru s množstvom peňazí a myšlienkou, že tam ovládne celý trh, rýchlo narazí hlavou do múru. Aj ja som tak párkrát narazil.
Treba ovládať jazyk, lebo minimálne bez ruštiny nemáš šancu, a musíš nájsť ľudí, s ktorými si vybuduješ vzťahy, vytvoríš zázemie a vieš im dôverovať. Celý postsovietsky svet je podľa mňa založený na oportunistických krátkodobých cieľoch, ktoré vyhrávajú nad udržiavaním dlhodobých vzťahov. Všetci sa hrnú za rýchlymi peniazmi a neboja sa ťa podraziť, ak zázemie nemáš.
Toto mne trvalo dlhšie, ale dnes už mám na Ukrajine krstné dieťa a viacero ľudí, ktorí sú pre mňa ako vlastná rodina. Nemáme síce ozrutnú firmu, ale pred koronou sme boli tretia najväčšia cestovka, ktorá ľudí vodila do Černobyľa, a najväčšia cestovka na svete v počte prenocovaní v Černobyli.
Ale zarazilo ma, že Rusi o Černobyli nič nevedeli. Prišli tam vygumovaní chlapci, ktorí netušili, čo je Černobyľ, kde sú, čo sa tam stalo.
Na Ukrajincoch si sa však už viackrát popálil.
Je to o vzťahoch. Ak sa na niečom dohodneš, o pár týždňov to nemusí platiť. Raz sme sa takto s konkurentom dohodli, že si nebudeme navzájom preťahovať sprievodcov, lenže on mi takto vzápätí vzal sprievodkyňu. Nielenže vzal, on si ju nabalil ako milenku a potom stiahol do vlastnej firmy.
Takéto podpásovky som zažíval pravidelne, aj keď to je možno podpásovka len v našom vnímaní a pre nich je toto normálne správanie v biznise. Na úradoch sa často robia krátkodobé rozhodnutia, ktoré nikto dopredu nepremyslí.
Raz sa zakáže vstupovanie do budov, čo nám sťažuje fungovanie, ale keď zistia, že to nikto nedodržiava, tak sprievodcov prinútia nosiť GPS sledovače polohy.
Potom zistia, že si ich nechávajú v aute, tak vymyslia pokuty a kontroly, lenže kontroly prebiehajú v rovnakom čase na rovnakom mieste, takže si aj tak každý robí po svojom. Teraz vo veľkom inštalujú kamery. Keby radšej zaviedli príplatky, že zaplať viac, ak chceš vstupovať do budov, tak by sa z toho možno dala vytvoriť hodnota navyše.
Rusi začali Černobyľ okupovať okamžite po vypuknutí vojny a dokonca začali kopať zákopy v rádioaktívnej pôde. Ukrajinská vláda viackrát varovala, že Rusi môžu odpájaním elektriny či streľbou v zakázanej zóne spôsobiť jadrovú katastrofu. Tušil si, že ak príde k vojne, Rusi sa zmocnia Černobyľa tak skoro?
Čo sa dozvieš po odomknutí?