S Matúšom Kolárovským alias Yaelom sme sa rozprávali o jeho kariére modela, hudobníka a herca. Prezradil nám, ako všetky tieto aktivity ako 21-ročný zvláda a ako sa vyrovnal s bulvárnou kauzou.
Spevák a raper Yael tvorí hudbu len necelé tri roky. Začal s tým z dlhej chvíle v karanténe, aj keď už mal predtým niekoľko neúspešných pokusov. „Nemal som veľmi čo robiť, ale na 19-ročného človeka som mal celkom príjemnú sumu peňazí. Povedal som si, že môžem skúsiť hudbu,“ spomína Matúš Kolárovský, ktorý priznáva, že ho zviditeľnila Markíza v seriáli Pán profesor.
Krátko po začiatku kariéry nahral cover na miliardovú skladbu, ktorá ho vystrelila medzi najpočúvanejších Slovákov v rebríčku na Spotify. Dnes tvrdí, že si dáva záležať na tom, aby ju považovali za cover, ale nemá problém ani s využívaním tzv. referenčných flowov.
„Každý je svojím spôsobom originálny, ale keď sa mi niečo páči a chcem skladbu s podobným vajbom, neznamená to, že už nie som jej autor.“
S Yaelom sme sa rozprávali aj o bulvári, marketingu v hudbe a boxerskom zápase, ktorý ho čaká o necelé dva mesiace. Ak ťa zaujímajú rozhovory s inšpiratívnymi Slovákmi, viac ich nájdeš v tomto vlákne. Našu prácu môžeš podporiť vstupom do Refresher+ klubu.
Nemáš slovenské korene, ako si sa ocitol v Petržalke?
Celá moja rodina pochádza z Petržalky, vyrastal som tam. Keď sa skončila revolúcia a mama zmaturovala, našetrila si a rozhodla sa, že pôjde do veľkého sveta do Londýna. Počas toho, ako tam pracovala, stretla Juhoafričana, ktorý je môj biologický otec. Volá sa Rahim a je z Kapského Mesta, ale nič viac o ňom neviem. Viem ešte to, že sa narodil v rovnaký deň v júli ako môj brat. Mama sa potom vrátila a spoznala sa s mojím otčimom.
Podpísalo sa na tebe, tvojom detstve, že nemáš slovenské, ale juhoafrické korene?
Podpísalo sa to na mne, som celkom tmavý (smiech).
Myslím skôr na tom, čo ti imponovalo, alebo či si mal možno iné nadanie ako tvoji kamoši.
Je známa vec, že ľudia tmavšej pleti napríklad inak cítia hudbu.
To je asi skôr stereotyp, ale u teba platí?
Určite, asi chytám nejaký hudobný feeling. Na druhej strane treba povedať, že môj dedo z maminej strany je Róm, živil sa tým, že hrával na zábavách a svadbách. Aj môj strýko je hudobne nadaný, je to multiinštrumentalista. Ak existuje také slovo. Hrá na viacerých hudobných nástrojoch a živil sa aj tým, že produkoval v štúdiu. Aj moja mama vie veľmi pekne spievať. Odjakživa sme chodili do kostola, v baptistických kostoloch sa veľa spieva.
V bulvárnych médiách vždy do zátvorky napíšu vek, prekvapilo ma, že máš len 20 rokov.
Už 21. Narodeniny mám v decembri a bulvár sa o mňa začal zaujímať niekedy v novembri.
S modelingom si začal už v sedemnástich rokoch. Ako vyzeralo tvoje stredoškolské štúdium?
Chodil som na nemecké päťročné gymnázium. Najprv som z toho vôbec nebol nadšený a nevidel som v tom žiadne pozitívum. A už určite nie v nemčine, veľmi som protestoval, mal som obrovský problém s matikou už v prvom roku a robil som reparát. Prvé ponuky mi začali prichádzať v druhom ročníku. Najprv to bolo relatívne v pohode, mal som aj frajerku, ktorej mama bola doktorka, občas sme vedeli zohnať ospravedlnenky, ako to už na strednej škole býva.
Ako si sa k tým ponukám dostal? Inicioval si to?
Vôbec, ja som vtedy nemal ani Instagram. Môj dnes už kamarát – fotograf mi napísal na Facebook, že by ma chcel nafotiť, lebo mám exotický vzhľad. Veľmi dlho ma na to lámal, nakoniec, keď som už nemal výhovorky, tak som súhlasil. Nafotil mi portréty, ktoré sa mi páčili, bol to asi prvý moment, kedy som sa sám sebe páčil. Potom ma dizajnér Pavol Dendis počas letných prázdnin po druhom ročníku strednej školy oslovil, či by som mu nenafotil lookbook k jednej z jeho prvých kolekcií. Pozval ma aj na Fashion Live v Bratislave, kde túto kolekciu prezentoval. Tam zvyknú byť aj modelingoví skauti. Mňa úplne náhodou po generálke dobehol majiteľ jednej agentúry, či nechcem s modelingom začať. Sadli sme si a dostal som prvú zmluvu.
Ako reagovala rodina? Asi pre ňu bola stále priorita, aby si dokončil školu.
Mama bola veľmi skeptická. Polovicu tej zmluvy vyškrtala, čo ma možno zachránilo. Keby som ju mal doteraz podpísanú, asi sa mi modeling úplne zhnusí a už ho ani nechcem robiť.
Je to naozaj taký neférový biznis, ako sa o ňom hovorí?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy začal mať Matúš Kolárovský pre modeling problémy v škole.
- Či sa mu podarilo dokončiť školu a vďaka čomu sa začal venovať hudbe.
- Koľko sa dá modeligom zarobiť.
- Ako Matúš Kolárovský reaguje na svoju bulvárnu kauzu.
- Či rozmýšľa nad skladbami aj marketingovo.
- Prečo mu neprekáža používanie referenčných liniek a flowov v hudbe.
- Prečo Yael odložil vydanie debutového projektu, aj keď ho má celý pripravený.
- Či nabehne do boxerského ringu nahnevaný.