Jens Stoltenberg pred mimoriadnym samitom NATO v Bruseli varoval Rusko pred použitím chemických zbraní.
Akékoľvek použitie chemických zbraní Ruskom v jeho vojne na Ukrajine by mohlo spôsobiť kontamináciu aj na území členských krajín Severoatlantickej aliancie, upozornil vo štvrtok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Riziko kontaminácie je podľa neho vysoké, pretože pri použití chemických zbraní dokáže útočná strana len ťažko predvídať, kam až toxické látky preniknú a akú škodu napáchajú.
Podľa Stoltenberga by použitie chemických zbraní zo strany Ruskej federácie „zásadne zmenilo povahu konfliktu“, pretože by to bolo do očí bijúce porušenie medzinárodného práva. Šéf NATO uviedol, že použitie chemických zbraní vo vojne na Ukrajine by pre Rusko malo rozsiahle a závažné dôsledky, ale nešpecifikoval, o aké konkrétne následky by mohlo ísť.
„Závažnosť použitia chemických zbraní sa, samozrejme, stáva ešte očividnejšou, keď si uvedomíme, že tu vždy existuje riziko kontaminácie... Môžeme byť svedkami rozšírenia chemických látok aj na územie NATO,“ spresnil generálny tajomník organizácie NATO.
V Bruseli sa koná mimoriadny samit lídrov členských krajín NATO, ktorí budú opätovne rokovať o vývoji vojny na Ukrajine a o dodatočných odvetných krokoch, ktorými by Severoatlantická aliancia mohla na ruskú agresiu reagovať.
Ukázať jednotu NATO priletel aj americký prezident BidenDo Belgicka priletel aj americký prezident Joe Biden, ktorého cieľom je ukázať jednotu NATO, rovnako ako presvedčiť váhajúce členské krajiny, aby súhlasili s novou sériou protiruských sankcií.
Podľa estónskej premiérky Kaje Kallasovej by malo NATO zdvojnásobiť doterajšiu snahu o ukončenie vojny na Ukrajine. „Myslím si, že musíme zdvojnásobiť naše úsilie. Putin nemôže vyhrať túto vojnu,“ povedala Kallasová s odkazom na ruského prezidenta.
Šéf Kremľa podľa nej podniká kroky, „aby sme sa báli“ a aby „nás odradil od ďalšej pomoci Ukrajine“. Podľa premiérky by sa však Západ nemal chytiť do tejto pasce. „Musíme zastaviť toho vojnového zločinca,“ dodala Kallasová.
Členské štáty Severoatlantickej aliancie by mali na mimoriadnom stretnutí odobriť posilnenie pozícií NATO na svojom východnom krídle. Generálny tajomník Jens Stoltenberg uviedol, že prvým krokom bude rozmiestnenie štyroch nových bojových skupín: v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.