Pri štvrtkovom hlasovaní sa zdržali napríklad poslanci Juraj Šeliga a Jana Žitňanská.
Ako píše denník SME, reforma súdnej mapy bola najväčšou reformou ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ako aj kľúčový projekt celej vlády. Na túto reformu je naviazaných približne pol miliardy eur z európskeho plánu obnovy a odolnosti.
Jediné, na čom sa koaliční poslanci vo štvrtok zhodli počas hlasovania, bola reorganizácia okresných súdov. Neodsúhlasili však zmeny v počte a podobe krajských súdov a neprešlo ani zriadenie mestských súdov v Bratislave a Košiciach.
Zdržali sa Šeliga aj Žitňanská
Podľa Denníka N proti mestským súdom v Bratislave a v Košiciach hlasovali poslanci opozície a Sme rodina. Pri hlasovaní sa zdržali aj poslanci Za ľudí Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Alexandra Pivková a Miriam Šuteková či György Gyimesi z OĽaNO.
Šeliga na Facebooku napísal štyri argumenty, prečo sa zdržal hlasovania. „Niektorí kolegovia vytvárajú dojem, že už nemám záujem zápasiť s korupciou. Kto vidí a sleduje moje kroky, tak vie, že sa snažím robiť, čo viem,“ napísal tiež v statuse.
„Ak je na boj s korupciou patent na ministerstve spravodlivosti, tak to, samozrejme, situáciu mení. Ostatne, ako korektný partner som upozornil aj koaličných kolegov vopred, že sa zdržím. Nebolo to pre nich žiadne prekvapenie,“ dodal poslanec strany Za ľudí.
Súdnu mapu zrušila samotná koalícia
Na výsledok hlasovania zareagoval aj poslanec Tomáš Valášek. „Povedal som, že podporím reformy vlády bez ohľadu na stranícke tričko. Lebo Slovensko potrebuje riešenia, nie hádky. Podporil som. Súdnu mapu zrušila samotná koalícia,“ napísal na sociálnej sieti.
V popoludňajšej debate vyzval podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) ministerku Máriu Kolíkovú, aby podala demisiu. Dôvodom je podľa neho to, že nemá dôveru koalície. Dodal, že za rok a pol nedokázala presvedčiť ani len koalíciu a vyvolala nedôveru i medzi jednotlivými súdmi a ich zamestnancami.
Do druhého čítania ide nakoniec zo štyroch návrhov v rámci súdnej mapy len jeden z nich týkajúci sa nových sídel a obvodov okresných súdov. Zvyšné tri nenašli vo štvrtkovom hlasovaní medzi poslancami Národnej rady (NR) SR dostatočnú podporu.
Príde k zväčšeniu obvodov?
V druhom čítaní tak majú poslanci rokovať o vládnom návrhu zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi okresných súdov. Hovorí o tom, že v praxi má prísť ku geografickému zväčšeniu obvodov okresných súdov.
Z niektorých sídelných súdov by sa mali stať pracoviská. Návrh predpokladá aj zrušenie okresných súdov v Partizánskom, Skalici, Bánovciach nad Bebravou a Kežmarku. Agenda obchodného registra by sa mala koncentrovať na žilinský okresný súd.
Ešte dopoludnia neprešiel o jeden hlas návrh zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi krajských súdov. Zmeny na týchto súdoch by sa nateraz nemali diať. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková navrhovala, aby ich sídlom bola po novom Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod.
Zo zvyšných piatich krajských súdov mali zostať pracoviská. Do druhého čítania neprešiel v podvečernom hlasovaní návrh o zriadení Mestského súdu Bratislava ani návrh o zriadení Mestského súdu Košice.
Ministerka odôvodňovala potrebu reformy dosiahnutím špecializácie sudcov, zväčšenie obvodov má podľa nej zabezpečiť väčší priestor na realizáciu kritéria náhodného výberu sudcu.
„Nové súdne obvody sú navyše navrhované aj na základe prirodzených spádových a kultúrnych regiónov a identít. Od novej súdnej mapy možno očakávať nielen zrýchlenie súdneho konania a funkčný mechanizmus náhodného výberu sudcov, ale aj zlepšenie kvality súdnych rozhodnutí,“ uviedol rezort spravodlivosti v dôvodovej správe návrhu.