Petíciu už podpísalo vyše 1 400 ľudí.
Primátorka Sliača Ľubica Balgová tvrdí, že jej ľudia posielajú nahnevané odkazy. Mesto po podpísaní obrannej dohody s USA totiž musí umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letisko. To sa však nepáči miestnym obyvateľom, ktorí medzičasom rozbehli petíciu proti príchodu cudzej armády. Podpísalo ju už vyše 1 400 ľudí, informuje Nový Čas.
Balgová už stihla prezidentke adresovať list, v ktorom ju žiada o upokojenie situácie, vypočutie názorov občanov a o dostatočné informácie. Zuzana Čaputová primátorku uistila, že rozumie pocitom občanov a chápe jej postoj.
„Súhlasí s mojím názorom, že informácie sú dôležité na správne rozhodnutia, túto tému nevynímajúc. Vyjadrila podporu mojim snahám o zabezpečenie kompenzácií za hluk a emisie pre obyvateľov dotknutých miest a obcí,” tvrdí Balgová. Miestni jej však aj napriek snahe posielajú nahnevané a často aj vulgárne e-maily.
„Priemerne sú to dva denne. Ľudia mi píšu o tom, aké zverstvá robia Američania, alebo posielajú protesty, ktoré sa konajú, no ja s tým nedokážem nič urobiť. Na úrovni samosprávy nemáme rozhodujúcu právomoc, čo sa týka medzinárodných dohôd. Prišli mi aj vyhrážky. Napríklad: ,Počkaj, čo ťa čaká!‘ alebo ,Ako si toto mohla dopustiť?‘ Ja to beriem ako obťažujúce maily alebo kyberšikanu,“ povedala Balgová.
Prezidentská kancelária ozrejmila, že petičné právo občanov nie je ani stredajším ratifikovaním zmluvy nijakým spôsobom dotknuté. Pripomenula, že referendum je ústavné právo občanov, a ak sa ho opozícii podarí iniciovať, výsledok bude prezidentka a ďalšie ústavné orgány rešpektovať.
Dohodu s USA v stredu (9. 2.) schválil slovenský parlament a ešte v ten istý deň ju ratifikovala aj prezidentka. Má umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.