Množstvá fosforu a dusíka v okolí Gentu dosahovali miestami kritické hodnoty.
Váš psí miláčik svojimi výkalmi a močom poškodzuje ekosystém. Tím belgických vedcov meral koncentráciu hladiny fosforu a dusíka na predmestiach belgického Gentu. Psí moč a výkaly vo frekventovaných prírodných oblastiach v blízkosti miest vytvárajú také vysoké hladiny dusíka a fosforu, že na farmách by boli dokonca nezákonné.
Výskumníci z belgického Gentu v komentári k štúdii zverejnenej v Ecological Solutions and Evidence píšu: „Psy sú nezanedbateľným, dôležitým a neočakávaným zdrojom živín v prímestských ekosystémoch. Ich vplyv však narúša biodiverzitu v doteraz nepoznanej miere.“
Odborníci varujú, že zvýšená koncentrácia prvkov môže mať nepriaznivý vplyv aj na voľne žijúce zvieratá. Priemerná koncentrácia v dôsledku moču a exkrementov v skúmaných oblastiach sa pohybovala na úrovni 11 kilogramov dusíka a 5 kilogramov fosforu. Vedci predpokladajú podobnú koncentráciu aj vo zvyšku Európy, v ktorej žije okolo 87 miliónov psov.
Najväčšie množstvá dusíka a fosforu sa podľa vedcov ukladajú okolo chodníkov v oblastiach, kde platí povinnosť vodiť psy na vôdzke. „Veľa psičkárov si myslí, že ak nechajú exkrement po svojom štvornohom miláčikovi na zemi, nič sa nestane. Väčšina ekosystémov je však prirodzene prostredím s nízkym obsahom týchto živín. Niektoré rastliny, ako sú žihľava či boľševník, z týchto živín obzvlášť prosperujú, a tak vytláčajú ostatné druhy bylín a následne aj zvieratá, ktoré sa nimi živia.“
Správcovia prírodných rezervácií s citlivými ekosystémami by mali podľa vedúceho výskumu Petra De Frenneho zvážiť zákaz vstupu pre psy. „Pomerne veľká politická pozornosť sa venuje hodnotám atmosférického dusíka z poľnohospodárstva, priemyslu a dopravy. Psy sú však v tomto ohľade úplne zanedbávané.“