Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
8. februára 2022 o 13:16
Čas čítania 0:59
Eduard Starkbauer TASR

Belgickí vedci varujú, že psie výkaly a moč narušujú biodiverzitu lesov a parkov

NEWS DOMÁCE ZVIERATÁ
Uložiť Uložené

Množstvá fosforu a dusíka v okolí Gentu dosahovali miestami kritické hodnoty.

Váš psí miláčik svojimi výkalmi a močom poškodzuje ekosystém. Tím belgických vedcov meral koncentráciu hladiny fosforu a dusíka na predmestiach belgického Gentu. Psí moč a výkaly vo frekventovaných prírodných oblastiach v blízkosti miest vytvárajú také vysoké hladiny dusíka a fosforu, že na farmách by boli dokonca nezákonné. 

Výskumníci z belgického Gentu v komentári k štúdii zverejnenej v Ecological Solutions and Evidence píšu: „Psy sú nezanedbateľným, dôležitým a neočakávaným zdrojom živín v prímestských ekosystémoch. Ich vplyv však narúša biodiverzitu v doteraz nepoznanej miere.“

Odborníci varujú, že zvýšená koncentrácia prvkov môže mať nepriaznivý vplyv aj na voľne žijúce zvieratá. Priemerná koncentrácia v dôsledku moču a exkrementov v skúmaných oblastiach sa pohybovala na úrovni 11 kilogramov dusíka a 5 kilogramov fosforu. Vedci predpokladajú podobnú koncentráciu aj vo zvyšku Európy, v ktorej žije okolo 87 miliónov psov.

Najväčšie množstvá dusíka a fosforu sa podľa vedcov ukladajú okolo chodníkov v oblastiach, kde platí povinnosť vodiť psy na vôdzke. „Veľa psičkárov si myslí, že ak nechajú exkrement po svojom štvornohom miláčikovi na zemi, nič sa nestane. Väčšina ekosystémov je však prirodzene prostredím s nízkym obsahom týchto živín. Niektoré rastliny, ako sú žihľava či boľševník, z týchto živín obzvlášť prosperujú, a tak vytláčajú ostatné druhy bylín a následne aj zvieratá, ktoré sa nimi živia.“

Odporúčané
Kvíz len pre skutočných pet lovers. Koľko rokov sa môže dožiť tvoj pes, rybka či papagáj? Kvíz len pre skutočných pet lovers. Koľko rokov sa môže dožiť tvoj pes, rybka či papagáj? 2. decembra 2024 o 11:00

Správcovia prírodných rezervácií s citlivými ekosystémami by mali podľa vedúceho výskumu Petra De Frenneho zvážiť zákaz vstupu pre psy. „Pomerne veľká politická pozornosť sa venuje hodnotám atmosférického dusíka z poľnohospodárstva, priemyslu a dopravy. Psy sú však v tomto ohľade úplne zanedbávané.“

Domov
Zdieľať
Diskusia