Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. februára 2022, 12:42
Čas čítania 0:56
Ivan Koribanič TASR

Slovensko bude patriť medzi krajiny s najstaršou populáciou na svete. Priemerný vek sa rýchlo zvyšuje

Slovensko bude patriť medzi krajiny s najstaršou populáciou na svete. Priemerný vek sa rýchlo zvyšuje
Zdroj: TASR/AP
ZAUJÍMAVOSTI SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Starnutie obyvateľstva na Slovensku sa začalo ešte v 80. rokoch minulého storočia a ide o dlhodobý trend, ktorého intenzita sa zvyšuje.

Slovensko sa postupne stane jednou z najstarších krajín v Európe aj na svete. Populácia v krajine bude naďalej intenzívne starnúť.

„Do roku 2060 je proces populačného starnutia nezvratný, zastaví sa, až keď vekové zloženie obyvateľstva prestanú ovplyvňovať silné populačné ročníky narodené pred rokom 1985,“  priblížil výskumník Boris Vaňo pôsobiaci vo Výskumnom demografickom centre pri Infostate.

Do roku 2060 sa priemerný vek obyvateľstva na Slovensku zvýši najmenej na 48 rokov. „Čo je zvýšenie zhruba o šesť rokov oproti súčasnosti,“ doplnil.

Starnutie obyvateľstva na Slovensku sa začalo ešte v 80. rokoch minulého storočia a ide o dlhodobý trend, ktorého intenzita sa zvyšuje.


Zmierniť populačné starnutie môže podľa Vaňa len zvýšenie pôrodnosti. V tomto smere považuje za dôležité napríklad podporu rodín s deťmi, zladenie práce a rodičovstva či zvýšenie dostupnosti bývania pre mladé rodiny. Okrem toho sú podľa neho dôležité aj opatrenia, ktoré pomáhajú zmierňovať dosahy starnutia populácie.

„Starnutie obyvateľstva má vážne spoločenské dosahy, hlavne pokiaľ je veľmi intenzívne. Mení sa spoločenská klíma, spoločnosť stráca dynamiku. Najzasiahnutejšie sú oblasti ako trh práce, sociálne poistenie a zdravotníctvo. Prispôsobiť zmeneným podmienkam treba však aj ďalšie oblasti, napríklad bývanie, vzdelávanie, infraštruktúru a služby,“ vysvetlil Vaňo.

Starnutie obyvateľstva podľa výskumníka nie je špecifikum Slovenska. Ide o celosvetový trend, ktorý sa najviac prejavuje vo vyspelých krajinách, v ktorých sa pôrodnosť aj úmrtnosť znižujú intenzívnejšie v porovnaní s menej vyspelými krajinami. „Na konci 70. rokov 20. storočia patrilo Slovensko medzi najmladšie krajiny v Európe,“ skonštatoval.

Domov
Zdieľať
Diskusia