Mnohí politickí lídri sa odmietajú zúčastniť na olympiáde v krajine, kde dochádza ku genocíde a v ktorej fungujú koncentračné tábory.
„Olympijské hry sú hry genocídy,“ tvrdia ľudskoprávni aktivisti zo skupiny Human Rights Watch o tohtoročnej svetovej udalosti ZOH 22. Olympijské hry sa začnú v piatok v čínskom Pekingu. Práve miesto tohtoročnej zimnej olympiády vyvoláva nespokojnosť. Viacerí svetoví lídri spolu s aktivistami tvrdia, že hry by sa nemali diať v krajine, v ktorej dochádza ku genocíde časti jej obyvateľov. Poukazujú na to, že čínski Ujguri sú naďalej v koncentračných táboroch, kde sa snažia nasilu zmeniť ich etnicitu.
Českí senátori dokonca prirovnali olympijské hry v Číne k Hitlerovej olympiáde. „Podobne ako pri olympiáde v roku 1936 v Berlíne alebo pri olympiáde, ktorú usporiadalo ZSSR, ide Číne prevažne o propagáciu režimu,“ povedal podpredseda senátu Jiří Oberfalzer.
Fakt, že ide o propagáciu režimu, zdôrazňuje aj riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií Matej Šimalčík. „V Číne vládne autoritársky režim a pre takúto krajinu je organizácia ZOH 2022 príležitosťou na to, aby ukázali ostatným krajinám, že na to majú. Zároveň si týmto svoj režim legitimizujú,“ vysvetľuje expert.
Ak ťa zaujíma prostredie olympijských hier, dozvieš sa viac v tejto sekcii. Denne sledujeme, čo sa deje vo svete, a v tejto kategórii ti o tom prinášame prehľad. Ak chceš podporiť tvorbu kvalitných článkov, pridaj sa do klubu REFRESHER+.
Proti olympiáde sa ohradili aj niektorí slovenskí politici. Skončili preto na sankčnom zozname Číny a majú do krajiny zákaz vstupu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo nazvali ZOH 2022 aj hry genocídy alebo Hitlerova olympiáda.
- Prečo sa na olympijské hry chystajú svetoví diktátori.
- Prečo účasť odmietla väčšina západných politikov.
- Čo si o ZOH 2022 myslia prezidentka Čaputová, minister Korčok či Boris Kollár.