Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
28. januára 2022 o 12:39
Čas čítania 0:56
Eduard Starkbauer

U. S. Steel Košice má za sebou najlepší rok v histórii. Takmer miliardový zisk dosiahli vďaka vysokej cene ocele

NEWS EKONOMIKA
Uložiť Uložené

Košické oceliarne výrazne prekonali aj posledný rekordný rok 2017.

Košické oceliarne patriace pittsburskému koncernu U. S. Steel ukončili rok 2021 po dvoch stratových rokoch s historicky vysokým ziskom. Podľa Denníka E sú zaň zodpovedné predovšetkým vysoké ceny ocele na svetových trhoch, ktoré sa v porovnaní s rokom 2020 zdvojnásobili.

Report európskej divízie spoločnosti U. S. Steel vykazuje ročný zisk na úrovni 874 miliónov. Za ostatný rekordný rok 2017 pritom jej zisk predstavoval 450 miliónov eur. Podarilo sa im to aj napriek rekordnému rastu cien energií a zemného plynu. Práve v dôsledku ich stúpajúcich cien košický U. S. Steel, podobne ako iné veľké fabriky, požaduje od slovenskej vlády lepšiu podporu a vyššie kompenzácie.

Us Steel
Zdroj: TASR/František Iván

Generálny riaditeľ amerického koncernu David B. Burritt sa pri predstavovaní hospodárskych výsledkov vyjadril nasledujúco: „Do roku 2022 vstupujeme z pozície sily. Sme zásadne iná spoločnosť ako pred rokom a očakávame, že rok 2022 bude ďalším silným rokom.“

Odporúčané
Hypotéky môžu byť ešte drahšie. V prípade vyššieho zdanenia bánk by nemuselo dostať úver až 20-tisíc Slovákov Hypotéky môžu byť ešte drahšie. V prípade vyššieho zdanenia bánk by nemuselo dostať úver až 20-tisíc Slovákov 15. novembra 2023 o 9:00

Priemerná cena za tonu ocele bola počas minulého roka 820 dolárov. Pozitívnym signálom do budúcnosti pre oceliarsky podnik však nie je len výška zisku, ale aj navýšenie objemu výroby, ktorá sa blíži k predpandemickým štandardom. V košických oceliarňach minulý rok vyrobili 4,3 milióna ton ocele, čiže skoro o 1,3 milióna ton viac ako pred dvomi rokmi.

Denník E pripomína, že počas rokov 2019 a 2020 si prešla európska divízia oceliarov ťažkým obdobím v dôsledku zvýšenej konkurencie ázijských výrobcov. U. S. Steel vtedy dokonca vypol jednu z troch vysokých pecí. Od roku 2021 pracujú všetky naplno.

Domov
Zdieľať
Diskusia