Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
8. januára 2022, 12:30
Čas čítania 5:05
Viktor Kniš

Herci budú hrať zadarmo v nevykúrených šatniach, reagujú umelci na Milanovej otváranie kultúry pre 50 ľudí

KULTÚRA LOCKDOWN OPATRENIA
Uložiť Uložené

Ministerstvo kultúry má k dispozícii nový semafor, ktorý sľubuje zvýšenie kapacít podujatí. Napriek tomu pristúpilo k výraznému zníženiu oproti pôvodnému systému.

Emotikon dvoch prstov znázorňujúcich mier a víťazoslávne vyhlásenie o tom, že Slovensko od budúceho týždňa otvára kultúru. Takto ministerka kultúry Natália Milanová oznámila cez Facebook zmenu opatrení.

Od 10. januára budú môcť kultúrne podujatia organizovať v režime pre očkovaných a pre tých, ktorí koronavírus prekonali, do maximálnej kapacity 50 osôb.

Šéfka rezortu kultúry tvrdí, že rozhodnutiu predchádzali „dlhé politické rokovania s premiérom, s ministrom zdravotníctva a s odborníkmi“.

Zástupcovia kultúrnej obce upozorňujú, že takéto uvoľňovanie im nestačí. Dôvodov je niekoľko, náklady na organizáciu väčšiny podujatí sú však podľa nich oveľa vyššie, ako dokážu vykryť z 50 platiacich návštevníkov. Preto sa vo väčšine prípadov neoplatí podujatia robiť. Majitelia prevádzok či promotéri by sa totiž dostali do ešte väčšieho mínusu. 

Podľa Lumíra Matiho z Hudobnej únie Slovenska je do veľkej miery problémom najmä spôsob komunikácie ministerstva kultúry. Chceli by vraj vedieť, ako dlho by mal tento stav trvať a aké sú ďalšie plány v prípade, že bude pokračovať pozitívny trend a pandemická situácia sa bude zlepšovať. 

Odporúčané
Večeru a pivo si dajú v reštaurácii len zaočkovaní a vyliečení z covidu, na párty treba tri dávky (Otázky a odpovede k opatreniam) Večeru a pivo si dajú v reštaurácii len zaočkovaní a vyliečení z covidu, na párty treba tri dávky (Otázky a odpovede k opatreniam) 18. januára 2022, 18:30

Ministerka navyše čelí kritike zo strany umelcov, ktorí ju označujú za nekompetentnú a myslia si, že bola už dva roky pasívna a mala by z funkcie odstúpiť.  

kultúra
Zdroj: TASR

Nevysmievajte sa nám, odkazuje Zuzana Fialová

Umelci vnímajú príspevok ministerky Natálie Milanovej skôr ako urážku. Herečka Zuzana Fialová pripomína, že rezort kultúry musí brať do úvahy kapacity aj samotný účel priestorov.

„Prosím vás, už sa nám nevysmievajte. Nemôžem uveriť, že nerozlišujete veľkosť kapacít rôznych malých, stredných a veľkých sál na kultúrne podujatia,“ apelovala na ministerku kultúry Milanovú Zuzana Fialová. Porovnávať koncertné sály s maximálnou kapacitou pre tisícky ľudí s komornými divadlami a alternatívnymi kinami pre 100 ľudí je totiž podľa nej nelogické. 

Organizátor kultúrnych podujatí v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky Matwe Kaščák považuje situáciu za frustrujúcu a opakovane sa ministerky pýta, akou metodológiou politici a epidemiológovia prišli k maximálnej kapacite 50 účastníkov. „Je extrémne frustrujúce, že po dvoch rokoch v pandémii sa nevie nastaviť situácia pre kultúru zodpovedne a férovo, s ohľadom na špecifické potreby jednotlivých kultúrnych inštitúcií,“ odkazuje Kaščák. 

Odporúčané
PREHĽAD: Takto budú vyzerať opatrenia počas 4. vlny koronavírusu. Platí aj režim OP+, výhody budú mať aj nezaočkovaní PREHĽAD: Takto budú vyzerať opatrenia počas 4. vlny koronavírusu. Platí aj režim OP+, výhody budú mať aj nezaočkovaní 17. januára 2022, 19:19

„Je to, akoby ste umierajúcemu na hlad ukázali fotku jedla,“ myslí si dramaturg folklórneho súboru, scenárista a vedúci dramatického krúžku Dramaťák Jozef Černek. Divadlá si podľa neho nebudú môcť ani dovoliť pustiť vykurovanie v šatni a všetci herci by museli byť ochotní hrať zadarmo. 

Karikaturista Denníka N Martin Shooty Šútovec navrhuje ministerke, aby funkciu prenechala niekomu inému. „Hádam už ani vy nemôžete veriť, že máte akékoľvek predpoklady na výkon tejto funkcie. Verte, uľaví sa nielen vám, ale aj všetkým ľuďom, ktorým záleží na kultúre.“

kultúra
Zdroj: TASR

Chcú semafor, kompenzácie a zástupcu v konzíliu

Podľa autorov petície Otvorme kultúru je najlepším riešením čo najrýchlejší návrat ku covid semaforu pre kultúrne podujatia s primeranými a spravodlivými opatreniami a umožnenie fungovania kultúrneho života v rozsahu podľa aktuálnej regionálnej pandemickej situácie a so zohľadnením druhov jednotlivých kultúrnych podujatí.

Slovensko však zatiaľ opatrenia regionálne nerozdeľuje. V piatok vláda rozhodla o predĺžení lockdownu a platných opatrení týkajúcich sa zákazu vychádzania od 20.00 do 5.00 h až do 18. januára. Minimálne dovtedy je celá krajina v pomyselnej čiernej farbe. 

Žiadajú aj, aby ministerstvo kultúry automaticky nezrušilo štátnu pomoc, pretože niektoré prevádzky budú potrebovať prechodné obdobie aspoň troch kalendárnych mesiacov, kým dokážu efektívne otvoriť. Navyše chcú mať umelci a signatári petície v konzíliu odborníkov vlastného zástupcu za kultúru.  

Odporúčané
PREHĽAD: Do štvrtej vlny vstupujeme s plnými nemocnicami. Čo je režim OP+, ktorý platí od 19. januára? PREHĽAD: Do štvrtej vlny vstupujeme s plnými nemocnicami. Čo je režim OP+, ktorý platí od 19. januára? 12. januára 2022, 16:45

Za petíciou stojí Lumír Mati z Hudobnej únie Slovenska, signatármi sú aj Tibor Zelenay z Asociácie hudobných klubov Slovenska, generálny riaditeľ SND Matej Drlička, režiséri, scenáristi, herci, hudobníci a ďalší vedúci predstavitelia kultúrnych inštitúcií. Celkovo petíciu za pár dní podpísalo viac ako 8-tisíc Slovákov a reagoval na ňu aj premiér Eduard Heger. 

Nový automat vraj majú, ale nepoužili ho

Ešte 5. januára 2022 ministerka kultúry Natália Milanová vyhlásila, že rezort má hotový nový covid automat, ktorý „zvyšuje kapacitu podujatí“. V tomto kontexte považuje Lumír Mati rozhodnutie zo 7. januára 2022 za nelogické, pretože nový covid automat ani v najhoršej alternatíve nemá maximálnu kapacitu pre 50 ľudí. 

Ide o paradox, keďže pôvodný semafor pre kultúru z augusta 2021 umožňoval v čiernych okresoch organizovať podujatia s kapacitou do 100 ľudí. Všetci museli byť zaočkovaní.

Ministerstvo kultúry teda síce má v rukách nový systém reagujúci na omikron a úroveň zaočkovanosti, zatiaľ ho však nepoužíva. „Vylepšený semafor reaguje na nové vedecké poznatky a na čoraz vyššiu, hoci celkovo nie veľmi potešujúcu zaočkovanosť,“ sľubuje napríklad ministerka.

Nový automat zatiaľ verejnosť nevidela, Natália Milanová tvrdí, že na ňom pracovali počas posledných týždňov. V tejto súvislosti sa obúva do politických partnerov. „Na rozdiel od iných si však počas rokovaní nerobíme selfie, nebúchame po stole, a keď máme iný názor, tak sa nehádžeme o zem pred televíznymi kamerami, ale snažíme sa dosiahnuť prijateľný kompromis.“

Milanovej ministerstvo sa kultúrnej obce na názor nepýta

Lumír Mati z Hudobnej únie Slovenska tvrdí, že rezorty kultúry a zdravotníctva ich tentoraz do rokovaní o semafore pre podujatia nezahrnuli, aj keď pri tvorbe pôvodného regionálneho systému boli. 

Odporúčané
PREHĽAD: Za týchto podmienok sa na Slovensku môžu konať hromadné podujatia, výhody majú zaočkovaní PREHĽAD: Za týchto podmienok sa na Slovensku môžu konať hromadné podujatia, výhody majú zaočkovaní 11. januára 2022, 17:30

Poukazuje aj na neistotu, ktorá momentálne v kultúre vládne, keďže ministerka Milanová neinformuje o tom, aké kroky jej rezort plánuje. Mati očakáva, že momentálny stav s maximálnou kapacitou do 50 osôb bude platiť ešte minimálne do 18. januára 2022. Ide o najskorší možný termín, keď môže vstúpiť do platnosti regionálny covid automat a s ním aj regionálny kultúrny semafor. 

Okrem iného Mati navrhuje, aby kritériá prechodu medzi lepšími a horšími fázami kultúrneho semafora neboli viazané na pozitivitu, keďže o omikrone už od vedcov vieme, že aj keď je infekčnejší, spôsobuje menšie komplikácie. Alternatívou je, aby boli tieto počty pozitívnych PCR testov výrazne zvýšené.

Pri rozdelení úrovní by preto mal do vzorca vstupovať údaj o počte ľudí v nemocniciach, nie o počte nových nakazených z PCR testov. Rovnako upozorňuje, že pri podujatiach by nemali mať kompetenciu zhoršovať hodnotenie stavu regionálni hygienici. Tí by mali mať možnosť okresy presúvať len do lepších fáz, nie do horších. Podľa neho je dôležité, aby sa rozhodovali na základe dát. 

Chcú rokovať, majú pripravené argumenty

Zástupcovia slovenskej kultúry vraj chcú vstúpiť do rokovaní s politikmi a odborníkmi s argumentmi, zatiaľ však takúto príležitosť nedostali. Nemyslia si, že ministerstvá kultúry a zdravotníctva môžu argumentovať nízkou zaočkovanosťou tak, ako to dnes robí ministerka Natália Milanová.

Odporúčané
PREHĽAD: Od pondelka sa končí zákaz vychádzania, zaočkovaní majú stále oveľa viac výhod PREHĽAD: Od pondelka sa končí zákaz vychádzania, zaočkovaní majú stále oveľa viac výhod 9. januára 2022, 17:30

„Zopakujem to aj po stýkrát. Ak by boli všetci, čo môžu, zaočkovaní, tak sa nemáme o čom baviť a žiadne dramatické opatrenia tu nemáme,“ sťažovala sa ešte v stredu Milanová. 

Dôvodom, prečo miera zaočkovanosti podľa predstaviteľov kultúry nehrá rolu, je, že kultúru otvárajú len v režime OP. Na priestory divadiel či koncertných hál potom nebude mať vplyv to, ako sa vírus šíri medzi neočkovanými. 

Rovnako zástupcovia kultúry nevidia dôvod prísne definovať kapacitu na podujatiach typu divadlá, kde ľudia sedia po celý čas v respirátoroch. V reštauráciách je podľa nich šanca nakaziť sa vyššia.

kutlúra
Zdroj: TASR

Ako je to v zahraničí

Opatrenia vo väčšine krajín Európy týkajúce sa kultúry sú pritom oveľa priaznivejšie. Najčastejšie ide o formát, kde majú možnosť vstupu len ľudia s covidovým preukazom, a teda vedia preukázať, že sú zaočkovaní, koronavírus prekonali alebo sa dali otestovať PCR testom. 

Nájdu sa aj krajiny, kde kultúru zatvorili pre šíriaci sa variant omikron a ďalšie hroziace mutácie. Kým v Dánsku, vo Fínsku alebo Veľkej Británii berú do úvahy najmä veľkosť priestorov a zameriavajú sa na ich kapacitu, Francúzsko rozlišuje len interiérové a exteriérové podujatia a Česko státie, resp. sedenie. Taliansko a Holandsko zaviedli dočasný prísny lockdown.

Aké sú podmienky pre kultúrne podujatia v iných krajinách: 

  • Francúzsko: maximálne 2 000 ľudí v interiéri, maximálne 5 000 ľudí v exteriéri
  • Česko: maximálne 1 000 sediacich ľudí OTP, maximálne 50 ľudí na verejných a súkromných akciách bez sedenia
  • Veľká Británia: v interiéri nad 500 ľudí povinné OTP, v exteriéri nad 4 000 ľudí povinné OTP
  • Taliansko: zakázané
  • Holandsko: zakázané
  • Grécko: maximálne 10 % kapacity ľudí na štadióne OP, maximálne 1 000 ľudí OP
Domov
Zdieľať
Diskusia