Marvel Studios sa rozrástli na filmovú a seriálovú továreň. Svet seriálov pritom ovládli už v prvom roku a zdá sa, že ich nič nezastaví.
20. septembra 2018 sme informovali, že Marvel chystá seriály s Lokim a Wandou. Následne začali pribúdať správy o tom, že tých seriálov bude viac a že budú kľúčové pre pochopenie filmov, keďže sa v seriáloch udejú z hľadiska deja dôležité veci. Covid všetko spomalil, ale v roku 2021 Marvel konečne začal vydávať svoje dlho pripravované seriály.
V článku sa budú nachádzať spoilery
Začalo to s WandaVision a originálnym konceptom plným mysterióznych udalostí, takže sa internet predháňal v tom, kto príde s najlepšími teóriami. V diskusii sme nechýbali ani my. Prvý marvelovský seriál je zatiaľ aj najlepším, no to neznamená, že sa ostatné nepodarili.
Postupne dorazili The Falcon and the Winter Soldier, Loki, animovaný seriál What If? a naposledy Hawkeye. V každom z nich sa udiali zaujímavé a dôležité veci pre celé Marvel Cinematic Universe (ďalej len MCU). Svet Marvelu sa rozrastal o nové postavy a príbehy, ktoré by tvorcovia mali problém napratať do stopáže celovečerného filmu.
Každý z týchto seriálov posunul svet Marvelu dopredu, predstavil nové postavy a v prvom rade rozšíril príbehy a charaktery hlavných postáv. V žiadnom filme by nebolo toľko priestoru pre Lokiho ako práve v jeho seriáli. Urobiť podobný charakterový oblúk ako v jednom seriáli trvalo Marvelu v prípade Lokiho naprieč viacerými filmami počas 8 rokov.
Je jasné, že tieto seriály teda význam majú. Dávajú dostatok priestoru hlavným a vedľajším postavám na ich dôležité životné momenty, ktoré sa nemusia nutne zakaždým týkať konca sveta a inej apokalypsy. Posadiť tieto postavy do tichých dialógových scén a nechať hercov trochu sa s nimi pohrať a nahliadnuť viac do ich hĺbky je kľúčové pre porozumenie ich motivácií a pomáha to aj fanúšikom viac si ich obľúbiť.
Nehovoriac o tom, že taký Hawkeye hral vždy maximálne tretie husle a vo svojom seriáli ukázal, že dokáže byť veľmi sympatický a že je vo filmoch viac-menej nevyužitý. Je to však prirodzené, keď chce mať Marvel vo filme 20 hlavných postáv. Niektorá z nich bude jednoducho vytlačená na okraj.
Tvorcovia týchto seriálov naplno využívajú možnosť rozvinúť ich dejové línie, čo je jedným z najväčších pozitív na celej ich existencii. Navyše stále ide o typické marvelovky, takže sú zábavné, dobre sa na ne pozerá a majú super hercov, ktoré svoje roly dokonale ovládajú. Avšak v prípade každého z týchto seriálov zase platí, že by mohli byť kratšie. Teda okrem WandaVision.
Všetky ostatné sú mierne natiahnuté a občas strácajú tempo a „dych“, takže by sa Marvel mohol do budúcna zamerať na to, aby buď skrátil stopáž, znížil počet epizód, alebo do nich dal viac príbehové obsahu. Ak by sa nás však niekto spýtal, či neľutujeme čas, ktorý sme do týchto seriálov vrazili, odpovedali by sme NIE.
Marvel je stále zábavný a štýl prepojenia jeho postáv v jednom svete funguje na jednotku. Nie nadarmo viacerí prezývajú šéfa štúdia Kevina Feigiho najlepším hollywoodskym producentom na svete. Udalosti vo WandaVision, Lokim a Hawkeyeovi navyše potvrdzujú, že nejde o žiadne bokovky existujúce ako lákadlo na nových predplatiteľov pre Disney+.