Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
15. februára 2021, 16:33
Čas čítania 6:21
Dominik Vetrák

Teórie o WandaVision: Prečo Pietro nebude Quicksilver a ako Wanda spôsobí zrod mutantov v celom svete Marvelu?

FILMY A SERIÁLY WANDAVISION
Uložiť Uložené

6. epizóda WandaVision toho skrývala veľa pod povrchom.

Len málokto čakal, že WandaVision bude taký skvelý seriál. Pomohol nakopnúť sterilný filmový a seriálový svet Marvelu. Ten čiastočne trpel stereotypnou šablónou filmov.

WandaVision je však originálny pútavý a prekvapivý seriál. Má veľa kvalít, no sem-tam nás stále dokáže sklamať. Napríklad tie herecké výkony z poslednej epizódy boli v sekvenciách na základni SWORD značne slabé. 

Nás však bude viac zaujímať množstvo záhad, teórií a možných odpovedí na to, čo sa to vlastne v tomto seriáli deje. 

Odporúčané
Spríjemni si Valentín romantickými komédiami, ktoré v posteli rozvášnia tvoju polovičku Spríjemni si Valentín romantickými komédiami, ktoré v posteli rozvášnia tvoju polovičku 14. februára 2021, 15:30

2 Quicksilverovia, 2 filmové svety, 2 herci

Posledná, šiesta epizóda, nebola zďaleka taká prekvapivá ako tá pred ňou. V nej sa objavil Pietro Maximoff ako Quicksilver, mŕtvy brat Wandy, ktorého zabil Ultron v Avengers 2. Avšak, nehral ho Aaron-Taylor Johnson, ale Evan Peters. Aj ten hral Quicksilvera, avšak v X-Men filmoch od štúdia Fox, čo bol úplne iný filmový vesmír oddelený od Marvelu. 

Keď Disney pred pár rokmi kúpilo štúdio Fox, Marvel znova získal práva používať X-Men a všetkých mutantov z filmov od Foxu. Dlho sa špekulovalo, ako sa teda mutanti zapoja do Marvelu a či jednotlivé postavy stvárnia známi herci, alebo Marvel vyberie iných. 

No a v predposlednej epizóde WandaVision na nás vyskočil Evan Peters z filmov od Foxu ako Quicksilver, avšak s mysľou a spomienkami Quicksilvera z filmov od Marvelu. Čo sa to teda deje? 

WandaVision
Zdroj: Disney+/Marvel Comics

Kto je v skutočnosti Pietro vo WandaVision?

Najprv sme si všetci mysleli, že sa otvoril Multiverse (alternatívne dimenzie a svety) a Pietro prišiel zo sveta X-Men. A aj keď je to stále možné, je tu aj iná možnosť. Evan Peters môže hrať danú nezvestnú osobu, o ktorej hovoril agent Woo v prvých epizódach, respektíve niekoho celkom iného, koho Wanda „obsadila“ do role Quicksilvera. 

Odporúčané
Recenzia: WandaVision Recenzia: WandaVision 7. marca 2021, 10:41

Najpravdepodobnejšia je však tretia možnosť, a to tá, že Pietro/Quicksilver je niekto úplne iný alebo je niekým ovládaný. Stále má síce svoje schopnosti, no v Hexe (vnútro bariéry, v ktorej sa dej odohráva) je možné všetko, a tak mu ich niekto mohol priradiť. Prečo si myslíme, že za Quicksilverom niekto stojí? 

V prvom rade tu máme jeho očividnú snahu dostať z Wandy informácie o jej synoch. Zvedavý bol aj na vznik Hexu a jej schopnosti, pričom ju podporoval v tom, aby pokračovala. Nahráva to teórii, že je nejako spojený s tajomným záporákom, ktorý Wande pomohol vytvoriť Hex a ktorý jej zrejme aj upravil spomienky. 

WandaVision
Zdroj: Disney+/Marvel Comics

Ovláda všetko záporák Mephisto?

Už v predošlých článkoch sme informovali o tom, že celý dej WandaVision je inšpirovaný z komiksovej udalosti House of M (viac si o tom prečítaš tu). Tamojšou dôležitou postavou je záporák Mephisto, ktorý v podstate stojí za zrodom Wandyiných detí Billyho a Tommyho. Je možné, že Pietro je Mephisto v prestrojení, alebo je niekto, koho Mephisto ovláda.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Disney+/Marvel Comics

Odkazovali na neho už viaceré dialógy a symboly. Sám Pietro v minulej epizóde povedal aj toto: „Damn it if Westview New Jersey isn't charming as Hell“ či „Unleash hell, Demon Spawn!" (Pietro doslova nazýva Wandyine deti potomkami diabla, čo by sedelo aj na ich komiksový pôvod spojený s Mephistom). V oboch prípadoch teda ide o odkazy na diabla Mephista.

WandaVision
Zdroj: Disney+/Marvel Comics

Kick-Ass

Marvel sa s nami hrá a stále môže prísť s niečím, čo obráti teórie hore nohami. Udržuje ich všetky nažive, a tak môže byť Pietro stále skutočný Quicksilver. Pamätá si všetko, čo prežil vo svete Marvelu, no zároveň hovorí o tom, že je Vision mŕtvy. Pietro pritom zomrel dávno predtým ako Vision, takže to nemá odkiaľ vedieť. Zaujímavé bolo aj to, že v jednom z dialógov s Wandou spomenul výraz Kick-Ass, ktorý Wanda neskôr aj zopakovala. 

WandaVision
Zdroj: Disney+/Marvel Comics

Zaujímavé je to preto, lebo ide o skvelý komiksový film, v ktorom si zahrali obaja Quicksilverovia, a teda Evan Peters a Aaron Taylor Johnson. Buď ide o podarený easter egg, alebo nám Marvel chce povedať, že skutočne otvorili Multiverse. Tvorcovia seriálu sa nás neustále snažia zmiasť, vyviesť z miery a obrátiť našu pozornosť iným smerom. 

Agnes rozhovor s Visionom len hrala

Svedčí o tom aj scéna s Agnes, ktorá má vyvolať dojem, že nie je nič viac než nešťastný obyvateľ chytený do Wandyinej pasce. Je pritom nadmieru jasné, že je niečím výnimočná a pravdepodobne to celé s Visionom len hrala.

Odporúčané
WandaVision: Scarlet Witch má nový kostým a silu, Vision sa znovuzrodil a Quicksilver je falošný WandaVision: Scarlet Witch má nový kostým a silu, Vision sa znovuzrodil a Quicksilver je falošný 6. marca 2021, 10:40

Na rozdiel od Norma, ktorého Vision na pár sekúnd oslobodil z ovládania mysle, si totiž pamätala a odkazovala na rozhovor s Visionom, ktorí viedli počas toho, ako bola „prebratá“. Môže to dokazovať to, že bola „prebratá“ po celý čas a len to hrala. 

 

Visionove telo nie je úplne mŕtve

Tvorcovia nám nepriamo vysvetlili aj ďalšiu záhadu. Wanda v poslednej epizóde videla mŕtve telo Pietra so strelnými ranami. Videla tak už mŕtveho Visiona aj svojho brata. My sme ale videli, že mimo Hexu sa z Visiona nestane mŕtva a chladná bábka. Nejde tak o skutočný stav týchto tiel, ale o vizuálnu manifestáciu traumy, ktorú Wanda v minulosti zažila. 

WandaVision
Zdroj: Disney+/Marvel Comics

Kde je Doctor Strange?

Celá táto situácia sa vymkla z rúk kompetentných, a tak sa mnohí pýtajú, kde je Doctor Strange? V minulosti už fanúšikovia marveláckych filmov kládli podobné otázky. Kde bol Hulk a Thor cez Civil War? Kde bol ten a ten hrdina počas daných udalostí? Vo svete Marvelu vždy rátaj s tým, že sú iní hrdinovia zaneprázdnení.

V tomto prípade ale nedáva logiku, aby Strange, zodpovedný za bezpečnosť planéty pred mimozemskými a nadprirodzenými elementami, neregistroval to, čo sa deje vo Westview. Buď pôjde o scenáristickú dieru, alebo je už Doctor Strange dávno v hre. Je možné, že sleduje udalosti z diaľky a pokúša sa prísť na to, kto za nimi v skutočnosti stojí bez toho, aby previnilca svojou prítomnosťou neodstrašil.

Odporúčané
Teórie o WandaVision: Kto je v skutočnosti Scarlet Witch, ako do toho zapadajú mutanti a uvidíme celkom iného Visiona? Teórie o WandaVision: Kto je v skutočnosti Scarlet Witch, ako do toho zapadajú mutanti a uvidíme celkom iného Visiona? 28. februára 2021, 10:28

WandaVision má priamy dopad na Doctora Strangea 2 a aj Spider-Man 3 (potvrdené je, že sa Wanda objaví v Doctor Strange 2). Je tak vysoko pravdepodobné, že sa v minisérii WandaVision objaví aj Benedict Cumberbatch ako Doctor Strange. Pomáhalo by to aj teórii o Mephistovi, keďže marvelácky diabol je známy komiksový nepriateľ Strangea.

WandaVision
Zdroj: Disney+/Marvel Comics

Bude Wanda stáť za zrodom mutantov a X-Men?

Vision sa v poslednej epizóde konečne dostal za hranicu Hexu vo Westview. Nestala sa z neho mŕtva, chladná a bledá bábka ako po tom, čo mu Thanos z hlavy vybral Infinity Stone. Namiesto toho začal Hex Visiona priťahovať späť, aj keď to znamenalo rozklad na molekulárnej úrovni. Je teda jasné, že Vision môže žiť, respektíve existovať, len v rámci bariéry, ktorú ovláda Wanda.

Vision je teda skutočný. Nejde o mŕtve telo, ktoré Wanda ovláda. Je v ňom život, no nemôže fungovať hocikde. Na konci epizódy sme videli, že Wanda rozšírila bariéru, aby Visiona zachránila. Bariéra mení DNA a molekulárnu štruktúru ľudí v nej.

Nevzťahuje sa to však na všetkých. Taká Monica Rambeau cez ňu prešla už dvakrát, čo vyústilo v zmenu jej DNA. Zrejme to bude stáť za ziskom jej nadľudských schopností (v komiksoch ide o hrdinku s názvom Photon). 

Seriál nám vnukol myšlienku, že Wanda otvorí Multiverse a do sveta Marvelu pretiahne mutantov zo sveta Foxu. Čo ak nás tým ale v Marvel chcú len zmiasť a celý ten Quicksilver je jedno veľké odvedenie pozornosti? Čo ak bude stáť za zrodom X-Men niečo iné? Naša teória je, že Wanda rozšíri bariéru na celú planétu, aby mohol Vision žiť kdekoľvek.

Možno by to Visionovi pomohlo, možno by zomrel aj tak, no bariéra by mala ďalší účinok. Rovnako, ako zmenila DNA Monicy a zrejme jej tak v konečnom dôsledku aj dá schopnosti, urobí to aj ďalším ľuďom. 

Odporúčané
Prečo sa Wanda a Vision rozprávali s divákmi ako Deadpool? Kto je v skutočnosti Agnes a čo znamenal tajomný koniec epizódy? Prečo sa Wanda a Vision rozprávali s divákmi ako Deadpool? Kto je v skutočnosti Agnes a čo znamenal tajomný koniec epizódy? 20. februára 2021, 15:30

Istému percentu ľudí na planéte sa zmení štruktúra DNA a stanú sa mutantmi. Ide o celkom rozumné a originálne riešenie toho, ako priviesť do sveta MCU mutantov a X-Men. Po celý čas tu boli s nami, akurát neboli ich schopnosti dostatočne „prebudené“. Na rozdiel od hrania sa s Multiverse ide o organickú príčinu ich existencie.

Marvel by si tak nemusel lámať hlavu s tým, aby presviedčal hercov z filmov od Foxu, aby stvárnili tie isté postavy v marveláckych filmoch. Mohol by postavy preobsadiť novými hercami.

Evan Peters a jeho Pietro by navyše stále mohli byť skutočnými verziami Quicksilvera z inej dimenzie/alternatívneho vesmíru Fox a zároveň by mohlo ísť o herca, ktorý jednoducho stvárnil náhodnú postavu a Wanda z neho spravila Pietra. Predstav si, že by Marvel obsadil Hugha Jackmana, no hral by v Ant-Man 3 nejakého poštára a nemal by nič spoločné s Wolverineom.


Zároveň by šlo o skvelý odkaz na komiksy. V nich Wande dôjde trpezlivosť, prehlási No More Mutants (už žiadni mutanti) a zoberie schopnosti takmer všetkých mutantov na planéte. V tejto verzii by ľuďom tie schopnosti dala. 

Wanda
Zdroj: Marvel Comics

Aký je význam reklamy „Snack on Yo Magic“?

Reklama so žralokom sa dá interpretovať rôzne. Môže znamenať, že sa niekto priživuje na schopnostiach Wandy. Môže znamenať, že ju využíva Pietro (preto má žralok rovnaké farby ako Quicksilver).

Zároveň môže odkazovať na ľudí vo Westview, ktorí síce žijú, no sú uväznení na „ostrove“ a aj keď majú jedlo pred sebou, nemôžu sa hýbať (ako napríklad žena, ktorá vešala prádlo). Tým pádom by nám tvorcovia vraveli, že ak sa situácia v bariére nezlepší, niektorí ľudia môžu aj zomrieť od hladu (ako chlapec v animovanej reklame). 

Sú niektoré postavy v skutočnosti Scrullovia prezlečení za ľudí?

Internetom koluje aj teória o tom, že riaditeľ SWORD-u Hayward je v skutočnosti Scrull. Tí boli predstavení v Captain Marvel. Ide o mimozemšťanov z rasy Scrull, ktorá dokáže nabrať podobu iných humanoidných bytostí. Prevezmú ich myšlienky, spomienky, a tak je ťažké zistiť, že ide o podvodníkov. Niektoré Haywardove rozhodnutia a činy sú skutočne hlúpe či otázne.

Naskytá sa tak otázka, nakoľko je do toho všetkého zapletený, aká je v skutočnosti rola organizácie SWORD v skúmaní Visionovho mŕtveho tela a či sa niektorí Scrullovia nevydávajú za dôležité osobnosti vo svete Marvelu.

Nakoniec, šéf Marvel Studios Kevin Feige už oznámil, že Nick Fury v podaní Samuela L. Jacksona dostane vlastný miniseriál Secret Wars, ktorý bude rozoberať práve Scrullov. 

Odporúčané
10 otázok a odpovedí, ktoré máme po 3 epizódach WandaVision. Čo sa v skutočnosti deje s falošným svetom? 10 otázok a odpovedí, ktoré máme po 3 epizódach WandaVision. Čo sa v skutočnosti deje s falošným svetom? 23. januára 2021, 15:30
Odporúčané
5 otázok, ktoré máme po poslednom diele WandaVision. Je Wanda nekrofil a začína šalieť? 5 otázok, ktoré máme po poslednom diele WandaVision. Je Wanda nekrofil a začína šalieť? 31. januára 2021, 17:18
Odporúčané
WandaVision práve zmenila celý svet Marvelu. Posledná epizóda ťa posadí na zadok WandaVision práve zmenila celý svet Marvelu. Posledná epizóda ťa posadí na zadok 6. februára 2021, 13:49
Domov
Zdieľať
Diskusia