Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 19. 10. 2021 meniny má Kristián

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Greta Thunbergová sa odviazala na podujatí za klímu. Sleduj, ako zaspievala známy hit a schuti si zatancovala Greta Thunbergová sa odviazala na podujatí za klímu. Sleduj, ako…
Apple predstavil nový MacBook Pro. Má výrez v displeji, viac konektorov, no hlavne gigantický výkon a výdrž Apple predstavil nový MacBook Pro. Má výrez v displeji, viac…
Prekvapenie večera na Fashion LIVE!: Prezidentka Čaputová prišla podporiť dcéru, ktorá mala na móle premiéru Prekvapenie večera na Fashion LIVE!: Prezidentka Čaputová prišla…
McGregor napadol v Ríme známeho dídžeja. Ten tvrdí, že to bolo úplne bezdôvodne, a hviezdu UFC chce žalovať McGregor napadol v Ríme známeho dídžeja. Ten tvrdí, že to bolo…
Expert na Onlyfans Bad Bunny: Slovenky, ktoré sa na Instagrame fotia polonahé, sú, paradoxne, najhanblivejšie (Rozhovor) Expert na Onlyfans Bad Bunny: Slovenky, ktoré sa na Instagrame…
Gábor Boráros oznámil veľkú novinu, s priateľkou čakajú dieťa Gábor Boráros oznámil veľkú novinu, s priateľkou čakajú dieťa
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Komiksy

WandaVision práve zmenila celý svet Marvelu. Posledná epizóda ťa posadí na zadok

5. epizóda WandaVision prekvapila každého fanúšika Marvelu.

Dominik Vetrák
6. február 2021, 13:49 Čas čítania: 5:05
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmy a Seriály - Komiksy
10
Dominik Vetrák
6. február 2021, 13:49
Čas čítania: 5:05

WandaVision práve zmenila celý svet Marvelu. Posledná epizóda ťa posadí na zadok

5. epizóda WandaVision prekvapila každého fanúšika Marvelu.

Dominik Vetrák
6. február 2021, 13:49
Čas čítania: 5:05
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Článok obsahuje veľké spoilery, takže ak si ešte nové diely nevidel, ďalej čítaj na vlastnú zodpovednosť.

 

WandaVision má za sebou piaty z deviatich dielov a my môžeme s pokojným svedomím povedať, že v nás vzbudzuje radosť každý týždeň viac a viac. Seriál je plný odkazov na Marvel Cinematic Universe, postáv z predošlých filmov a vďaka televíznemu formátu umožňuje pracovať s veľkým napätím, očakávaniami a teoretizovaním.

 

Kvôli Netflixu si už takmer nepamätáme, aké je to každý týždeň polemizovať a diskutovať o novom seriálovom diele (všetky ich epizódy vychádzajú naraz). WandaVision to však vracia a tento týždeň sa veru bude o čom baviť. 

 

Začneme od konca. V záverečnej minúte poslednej epizódy sa objavila postava, ktorá už v minisérii spomenutá bola. Postava, s ktorej návratom sa počítalo už niekoľko rokov. Quicksilver aka Pietro Maximoff je späť!

 

WandaVision práve zmenila celý svet Marvelu. Posledná epizóda ťa posadí na zadok
Zdroj: Marvel

 

Každý čakal, že sa Aaron-Taylor Johnson jedného dňa vráti z mŕtvych, lenže šéf Marvelu Kevin Feige si z nás vystrelil. Namiesto oživovania mŕtvych totiž začal s Multiverse o čosi skôr!

 

Namiesto MCU (Marvel Cinematic Universe) verzie Quicksilvera/Pietra totiž použil verziu z X-Men filmov, kde postavu stvárnil Evan Peters. Nejde o žiadny easter egg či klamstvo na divákov. Oficiálny zvukový komentár k epizóde hovorí o tejto postave ako o Pietrovi z X-Men filmov. 

 

 

X-Men a MCU sa konečne prepojili. Kevin Feige nás ubezpečoval o tom, že X-Men sa do sveta Marvelu ešte niekoľko rokov nezačlenia. Máme tu teda slušné prekvapenie, keď jeden z dôležitých členov X-Men vstupuje do sveta Marvelu.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2544 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Zatiaľ nevieme, ako je to možné a ani kto je za to zodpovedný, no v MCU sa prepájajú reality. Odpovede na tieto záhady zrejme vyústia aj v udalosti filmov Spider-Man 3 a Doctor Strange 2, ktoré budú pracovať s Multiverse a alternatívnymi realitami. 

 

Stále je tu možnosť, že sa Marvel veľmi nepekne hrá s fanúšikmi a Evan Peters stvárňuje jedného z obyvateľov Westview, ktorý vyplnil rolu Quicksilvera po tom, čo si ho Wanda podvedome želala živého.

 

To by však k fanúšikom bolo nesmierne kruté a možno aj trochu zbytočné, keďže X-Men sa skôr či neskôr do toho MCU skutočne dostanú. Otázne je akurát to, ktoré postavy budú preobsadené novými hercami.

 

 

Teraz, keď sme už prebrali najväčší šok poslednej epizódy, sa môžeme pustiť do menších detailov. V jednej zo scén Monica Rambeau hovorí Darcy, že pozná niekoho, kto by si užil lámanie mozgu nad problematikou Hexu (tak volajú bariéru a všetko v jej vnútri, keďže má tvar Hexagonu – šesťuholníku). Konkrétne hovorí o letecko-vesmírnom inžinierovi/inžinierke. Mnohí tak rozmýšľajú nad tým, či nepôjde o Reeda Richardsa alebo Sue Storm, teda dvoch zo štyroch členov Fantastickej štvorky.

 

Marvel už oznámil, že pre nich pripravujú celovečerný film, no je možné, že ich diváci ešte predtým spoznajú v jednom z iných projektov, aby sa tak o nich dozvedelo pred premiérou filmu čo najviac marveláckych fanúšikov. Marvel to zrejme bude robiť s väčšinou svojich filmov a postáv. Ak budú predstavovať niekoho nového, ukážu ho vo filme či v seriáli, ktorý bude zaručene pozerať veľké množstvo divákov.  

 

Tento inžinier môže byť len nejaká náhodná postava, ale to by nebol štýl Marvelu. Radi v tichosti a nenápadne načrtnú príchod tej a tej postavy, len aby diváci mohli spätne hľadať easter eggy a rôzne odkazy, ktoré si predtým nevšimli. Nezabúdajme, že sme doteraz nezistili, kto je tá nezvestná osoba, o ktorej hovoril agent Woo v 4. epizóde. 

 

Ďalšie otázky plynú z existencie Tommyho a Billyho. Tí v priebehu jednej epizódy zostarli o 10 rokov. Wanda ale zistila, že ich nedokáže ovládať. Ani Visiona nedokáže tak úplne ovládať, čo sa ukázalo v dnešnej epizóde, kedy už Vision prišiel na to, že Wanda kontroluje celé mesto. 

 

Zdroj: Disney+

 

Ibaže by to naozaj nebola ona, ako sama tvrdí. Marvel udržuje divákov v rovnakom napätí ako samotnú Wandu. Buď si skutočne nepamätá, ako to celé začalo alebo klame seba, Visiona a tým pádom aj divákov. Vzhľadom na to, že nedokáže ovládať svoje deti, si však myslíme, že tu stále máme záporáka, ktorý ťahá za nitky. Či už je to Mephisto, Nightmare alebo niekto celkom iný.

 

Nahovára tomu aj správanie Agnes. Tá v poslednej epizóde priamo prehovorila na Wandu a spýtala sa jej, či si majú danú scénku zopakovať, aby prebehla tak, ako si to želá Wanda. V skutočnosti však Agnes nezáleží na tom, čo chce Wanda, ale čo chce ona sama. Agnes sa totiž chce dostať k deťom, čo jej Vision spočiatku zakáže. Až potom Agnes vnukne Wande myšlienku, že by mali danú scénu skúsiť ešte raz. 

 

Akonáhle sa Agnes dostala k deťom, zostarli o 6 rokov. A kedy zostarli druhýkrát? Keď našli psa bez mena na ulici. Je vysoko pravdepodobné, že ho tam nastrčila práve Agnes, ktorá chcela, aby sa deti na niečo emočne upäli.

 

Následne psa menom Sparky/Sniffy zabila, aby bratov donútila znova zostarnúť. Skoro sa jej to aj podarilo, no Wanda im v tom zabránila. Je tu viacero indícií, ktoré vedú k tomu, že jeden z cieľov Agnes je získať, ovládnuť alebo manipulovať s chlapcami po dovŕšení istého veku.

 

Zdroj: Disney+

 

Nahrávalo by to aj teórií o tom, že Wanda uzavrela s niekým veľmi mocným dohodu, na základe ktorej vytvorili vo Westview utopické mestečko, kde Wanda môže žiť idylický život s Visionom. Zúčastnená tretia strana (SWORD, Wanda a neznáma bytosť) jej zatajila, že zatiaľ čo Wanda získa Visiona, oni z toho chcú získať niečo iné – jej potomkov so schopnosťami. 

 

Agnes či ktokoľvek, kto ťahá za nitky ale vie, že falošný svet sa skôr či neskôr rozpadne. Či už to bude zvnútra kvôli Wande, Visionovi alebo situáciu vyriešia Avengers či samotný SWORD. Agnes či neznáma bytosť preto potrebuje, aby deti Wandy a Visiona rýchlo vyrástli.

 

Všetko ukazuje smerom k Agnes, čo môže byť len ďalším klamom tvorcov, ktorí chcú, aby sa pozornosť upriamila na ňu. Na druhej strane stále hrajú s divákmi hru o tom, či za tým všetkým stojí Wanda alebo niekto iný. 

 

Monica na konci minulej časti prehlásila, že za tým celým stojí Wanda. My sme si však už v predošlom článku povedali, že vo filmoch a seriáloch sa to využíva schválne ako zmätenie diváka a pravda je častokrát presne opačná. Dokazuje to možno aj Norm, ktorého Vision na pár sekúnd oslobodil od moci, ktorá ho ovládala. Spomenul, že JU má v hlave a že JU musí Vision zastaviť.

 

Zdroj: Disney+

 

Ani raz nepovedal jej meno, hoci na 99 % Wandu ako Avengera pozná. Na druhej strane, Agnes nepozná (rovnako ju nedokázali identifikovať ani členovia SWORD), takže použil zámeno, zatiaľ čo diváci uverili, že je reč o Wande. 

 

Wanda pomaly začína strácať nad Westview silu, respektíve sa už aspoň nesnaží udržať televízny formát dokonalý. Kašle na formát zobrazovania v televízií a kašle na skrývanie svojich schopností.  

 

V epizóde sme okrem iného videli aj to, ako Wanda vtrhne do SWORD-u a odnesie si odtiaľ Visionovo mŕtve telo, ktoré ich vedci rozoberajú. V tejto chvíli nevieme, či ho mali celé tie roky po konci Avengers: Infinity War alebo ho získali až po udalostiach Avengers: Endgame, kedy využili zmätok a telo ukradli. Prikláňame sa skôr k druhej možnosti, keďže sa nám nezdá, že by Tony Stark či Bruce Banner dovolili, aby sa niekto z vlády hrabal vo Visionovi celých 5 rokov.

 

Na záver ešte musíme spoznať, že Monica pravdepodobne vo Westview získala svoje schopnosti, a preto nefungovali jej zábery zo zdravotných prístrojov. V komiksoch sa z nej stane hrdinka Photon (prezývka po mame). Zdá sa, že svoj prerod v hrdinku už začala. 

 

PS: Reklamné spoty na rôzne produkty odzrkadľujú jednotlivé udalosti v živote Wandy, v ktorých prekonala traumu. Začalo to Starkom a jeho bombou, pokračovalo to Hydrou, ktorá ich uväznila a následne Struckerom, ktorý z nich pomocou jedného z Infinity Stones spravil nadľudí. V poslednej epizóde sme zase videli utierky Lagos. Lagos je mesto, v ktorom Wanda nechtiac zapríčinila vo filme Captain America: Civil War úmrtie mnohých civilistov.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Disney+
NAHOR
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Greta Thunbergová sa odviazala na podujatí za klímu. Sleduj, ako zaspievala známy hit a schuti si zatancovala Greta Thunbergová sa odviazala na podujatí za klímu. Sleduj, ako…
Apple predstavil nový MacBook Pro. Má výrez v displeji, viac konektorov, no hlavne gigantický výkon a výdrž Apple predstavil nový MacBook Pro. Má výrez v displeji, viac…
Prekvapenie večera na Fashion LIVE!: Prezidentka Čaputová prišla podporiť dcéru, ktorá mala na móle premiéru Prekvapenie večera na Fashion LIVE!: Prezidentka Čaputová prišla…
McGregor napadol v Ríme známeho dídžeja. Ten tvrdí, že to bolo úplne bezdôvodne, a hviezdu UFC chce žalovať McGregor napadol v Ríme známeho dídžeja. Ten tvrdí, že to bolo úplne…
Expert na Onlyfans Bad Bunny: Slovenky, ktoré sa na Instagrame fotia polonahé, sú, paradoxne, najhanblivejšie (Rozhovor) Expert na Onlyfans Bad Bunny: Slovenky, ktoré sa na Instagrame fotia…
Gábor Boráros oznámil veľkú novinu, s priateľkou čakajú dieťa Gábor Boráros oznámil veľkú novinu, s priateľkou čakajú dieťa
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť