Vedci jej fosíliu objavili náhodou.
Vedci našli na pláži v anglickom grófstve Northumberland doteraz najväčšiu skamenelinu mnohonôžky na svete úplnou náhodou. Podľa odhadov počas života vážila až 50 kíl a merala zhruba 2,5 metra. Ide o najväčšieho článkonožca, akého kedy objavili.
Žila pred 326 miliónmi rokov
Tzv. mnohonôžky sú článkonožce, ktoré majú na každom článku dva páry končatín. Táto konkrétna pochádza z rodu Arthropleura. Boli to najväčšie, zhruba dvojmetrové článkonožce, ktoré žili v prvohorách.
Časť skameneliny našli už v roku 2018, keď obrovský kus pieskovca spadol na pláž. Podľa Neila Daviesa, odborníka z Cambridgeského oddelenia vied o Zemi, ho objavili len šťastnou náhodou.
Pieskovec pri páde nalomil fosíliu tak, že bola dokonale odhalená a všimol si ju okoloidúci doktorand, Daviesov bývalý študent. Odvtedy 75-centimetrovú fosíliu expert roky analyzoval.
Woaaah! The largest and oldest ever giant millipede fossil!
— Josh Luke Davis 🏳️🌈 (@JoshLukeDavis) December 21, 2021
Found on a beach in Northumberland, the section of Arthropleura is about 75 cm, and is thought to have been part of an animal that would have been 2.7 metres long and weighed 50kg 🤯https://t.co/LmJEtStgtm pic.twitter.com/7PEc0Kvacu
Obrovská mnohonôžka žila pred 326 miliónmi rokov, v čase, keď mala severovýchodná časť Anglicka podstatne tropickejšie podnebie. Je celkom možné, že nejde o skamenelinu samotného článkonožca, ale len o exoskelet, teda vonkajšiu kostru, ktorú živočích zvliekol. Zatiaľ sa nenašla hlava, preto si vedci nemôžu byť úplne istí. Ide len o tretiu skamenelinu z rodu Arthropleura, no je podstatne staršia než prvé dve, ktoré objavili v Nemecku.
Mala zrejme 32, najviac 64 nôh a výdatnú stravu – vzhľadom na veľkosť, do akej narástla. Zrejme ju tvorili oriešky, semienka a malé živočíchy a obojživelníky. Budúci rok fosíliu vystavia v Cambridgei.