Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. decembra 2021, 7:21
Čas čítania 0:56
Daniel Mikolášik TASR

Zamyslite sa! odkazujú hygienici ľuďom pred návštevou prevádzok, ktoré sa budú otvárať

NEWS KORONAVÍRUS OPATRENIA
Uložiť Uložené

Ak sa dá tovar objednať aj online, mali by to ľudia uprednostniť, tvrdia hygienici.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v súvislosti s otváraním prevádzok obchodu a služieb prosí obyvateľov, aby sa zamysleli nad každou ich osobnou návštevou. Zároveň žiada prevádzkovateľov, aby k dodržiavaniu nastavených podmienok pristupovali zodpovedne, informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.


„Upozorňujeme, že epidemiologická situácia na Slovensku je stále veľmi krehká a nestabilná a COVID-19 sa šíri komunitne. Každodenná prax nám ukazuje, ako ľahko a rýchlo sa dokáže ochorenie prenášať medzi ľuďmi,“ povedala hovorkyňa. Ľahkovážny prístup podľa ÚVZ nikomu nepomôže.


Prosí preto obyvateľov, aby sa zamysleli nad každou osobnou návštevou povolenej prevádzky. „Zvažujte, či sa napríklad tovar nedá z uvedenej predajne objednať online alebo či sa nedá zvoliť čas, keď je v prevádzkach obchodu a služieb menej ľudí,“ doplnila Račková. Úrad upozorňuje, že otvorenie prevádzok prinesie so sebou zvýšený pohyb ľudí a väčší počet medziľudských kontaktov.

„Je preto nevyhnutné, aby ste dôsledne dbali na povinné nosenie respirátorov v interiéroch s prekrytými ústami a nosom, dôkladnú hygienu rúk a udržiavanie si odstupov od iných ľudí. V prevádzkach uprednostňujte vopred premyslené nakupovanie viacerých vecí naraz a vyhnite sa tak opakovaným návštevám,“ zhrnula Račková.


ÚVZ žiada prevádzkovateľov, aby k dodržiavaniu nastavených podmienok pristupovali zodpovedne. To znamená, aby dbali na dôsledné dodržiavanie kapacitných obmedzení, pravidelné vetranie a dezinfekciu plôch a dohliadli na riadne prekrytie horných dýchacích ciest a dodržiavanie rozstupov vo svojom zariadení či prevádzke.


Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil vo štvrtok vo vestníku vlády dve vyhlášky, ktoré upravujú nové pandemické opatrenia.

obchodynákupy
Zdroj: Ilustračná foto: TASR – František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia