Prevádzky Starého Mesta sa spájajú do iniciatívy #nezatvarajmestaremesto.
Majitelia známych prevádzok v Bratislave protestujú proti „zatváraniu Starého Mesta“ – nemyslia tým však čerstvo schválený lockdown. Pod heštegom #nezatvarajmestaremesto rozbiehajú iniciatívu, prostredníctvom ktorej protestujú proti novému všeobecne záväznému nariadeniu (VZN), upravujúcemu časy pre prevádzky a obchody.
Do iniciatívy sa zapojili prevádzky ako Brixton House, Nu Spirit bar, Bukowski bar, Irish pub či kultúrne centrum KC Dunaj. Ich majitelia vo videu vysvetľujú, že s nariadením nesúhlasia a Staré Mesto ho prijalo v štýle „o nás bez nás“. Niektorí ho označujú za „posledný klinec do rakvy“ pre mnohé prevádzky či „absolútnu neúctu“ ku gastro segmentu.
„Týmto nariadením bude trpieť celý zástup ľudí. To sú ľudia, ktorí nám opravujú kávovary a umývačky, zvukári, hudobníci, dídžeji. Samozrejme, aj barmani, čašníci a zamestnanci dodávateľov,“ hovorí vo videu Michal Kružlík, majiteľ Bukowski baru.
Ulice budú vraj barom aj toaletou
Nariadenie sa extrémnym spôsobom dotkne najmä nočných barov. Jedným z nich je napríklad Radosť, ktorá otvára o desiatej večer a zatvára o siedmej ráno. Dôležitú hodinu podnikania stráca aj majiteľ KC Dunaj Ivan Pätoprstý, ktorý si však myslí, že na tom stratí mesto ako také.
Ivan Veleg, majiteľ Zbrojnoš pubu, si myslí, že tržba a návštevnosť im budúci rok klesnú až o 50 %. Podľa majiteľky reštaurácie Bratislava Flagship Martiny Hlinovej by však nariadenie mohlo mať vplyv na ekonomiku celého mesta.
Problémom podľa väčšiny majiteľov nebudú len ekonomické straty, ale paradoxne aj neusporiadaný nočný život v uliciach. „Pokiaľ sa skráti otvárací čas, ľudia ostanú v meste naďalej piť a ulica bude ich klubom, barom a, bohužiaľ, aj ich toaletou,“ vraví Miro Hargaš, majiteľ Fugy. Dodávajú, že v neposlednom rade to negatívne ovplyvní aj turizmus.
Hrozba Protimonopolného úradu SR
Primárnym dôvodom, prečo sa mesto rozhodlo prijať toto nariadenie, bola hrozba zo strany Protimonopolného úradu SR. „Ten mestskej časti pohrozil pokutou vo výške 60-tisíc eur, lebo nesúhlasil s nami navrhovaným znením VZN, ktoré napríklad robilo rozdiel medzi prevádzkami vo vnútroblokoch obytných domov a prevádzkami, ktoré nikoho nerušili,“ napísal v blogu architekt a mestský poslanec Adam Berka.
Pre TV Noviny to pred mesiacom potvrdila aj primátorka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová: „Prevádzky vo dvoroch, ktoré sú hlučnejšie, mali určené kratšie otváracie hodiny ako prevádzky na ulici a protimonopolný úrad toto vnímal ako stav, ktorý nie je spravodlivý.“