Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
16. novembra 2021 o 14:48
Čas čítania 1:14
Viktor Kniš TASR

V hre sú núdzový stav a lokálny zákaz vychádzania. Vláda a konzílium rokujú o sprísnení opatrení, zaočkovaných chcú odmeniť

NEWS JAROSLAV NAĎ VLÁDA EDUARDA HEGERA
Uložiť Uložené

Situácia je kritická, upozorňuje minister obrany Jaroslav Naď. S vládou rokuje aj konzílium odborníkov a hlavný hygienik.

Aktualizované o 18.10 h.

Návrhy, ktoré konzílium predložilo a vláda plánuje schváliť vo štvrtok:

  • práca v režime OTP + kontrola tohto režimu;
  • hromadné podujatia budú len pre zaočkovaných;
  • návšteva neesenciálnych obchodov vrátane nákupných centier len pre OTP; 
  • športové súťaže len v režime OTP;
  • wellness a akvaparky len pre očkovaných a ľudí, ktorí prekonali covid-19;
  • hotely len pre očkovaných a ľudí, ktorí prekonali covid-19, v čiernej fáze úplne zatvorené.

Minister obrany Jaroslav Naď upozorňuje, že pandemická situácia je kritická a vláda preto rokuje o zavedení lokálneho lockdownu či núdzového stavu. Deklaroval, že Ozbrojené sily SR sú pripravené vyslať zdravotnícky personál do nemocníc.

Treba podľa neho doriešiť, či je možné vyslať ho aj bez núdzového stavu.

Naď: Odmeňme zaočkovaných

„Nikto z nás nechce robiť veci, ktoré budú smerovať k lockdownu alebo k zavedeniu núdzového stavu, ale ja sa pýtam, aká je alternatíva,“ povedal Naď počas rokovania vlády. Vyzval opozíciu, ktorá spochybňuje očkovanie, aby predstavila riešenie.

Pripomenul, že odborníci rokujú o tom, či sa zavedie núdzový stav alebo lokálny lockdown. Dodal, že nechce vynášať čiastkové informácie.

„Mali by sme odmeniť ľudí, ktorí sú zaočkovaní, lebo k tomu pristupujú zodpovedne, je ich viac ako polovica, tých by sme nemali trestať,“ povedal Naď. Zároveň pripomenul, že podľa lekárov je situácia katastrofálna a nemocnice sa plnia.

Naď
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer


Armáda chce podľa Naďa pomôcť, no treba zmeniť legislatívu. „Boli by sme pripravení zajtra nastúpiť. Nemáme veľa lekárov, máme relatívne veľa sanitárov, ktorých sme vycvičili niekoľko stoviek. Vieme ich poslať do nemocníc. Na to, aby mohli vykonávať zdravotnícke výkony, treba legislatívny rámec, ktorý napríklad znamená aj núdzový stav,“ skonštatoval.


Na riešenie pandemickej situácie je podľa ministra nasadených 354 až 400 vojakov. „O nasadení zdravotníckeho personálu rezortu obrany do nemocníc sa nedá rozhodnúť len dohodou mňa a ministra zdravotníctva a asi ani nie uznesením vlády. Na to asi bude potrebné vyhlásiť núdzový stav. Právnici riešia, či budeme vedieť pomôcť aj bez toho,“ vyhlásil minister.

Domov
Zdieľať
Diskusia