Podzemné časti labyrintu začali vznikať už v stredoveku.
Asi 7 metrov nad našimi hlavami kráčali po námestí ľudia, no my sme putovali cez takmer kilometer dlhý podzemný labyrint. Na niektorých miestach sme počuli hlasy z povrchu, no väčšinu času bolo v labyrinte hrobové ticho.
Cez priestory s vínnymi sudmi a laboratórium alchymistu sme sa dostali až k miestnosti s nástrojmi na mučenie. V klietke bláznov sa v stredoveku krčili opilci, ale aj duševne chorí ľudia a masky hanby boli hrozivým príkladom trestu.
Tomu, kto sa previnil výraznejším spôsobom, vypálili na tvár znamenie vyhnanca a skončil mimo civilizácie. Najhoršie však dopadli tí, ktorých posadili na čarodejnícku stoličku, drvili im končatiny alebo zaživa trhali mäso. Verejná poprava bola pre takýchto nešťastníkov neraz úľavou.
- Ako vznikol takmer kilometer dlhý podzemný labyrint.
- Ako vyzerá najhlbšia studňa pod Zelným trhom.
- Čo spravili v stredoveku s krčmárom, ktorý riedil alkohol vodou.
- Kde v Brne prebiehali verejné popravy.
- Recept na prípravu veveričiek s trojicou omáčok.
Z hlbokej studne sa ti môže zakrútiť hlava
Zelný trh patrí medzi najznámejšie námestia v Brne. Pravidelne sa na ňom konajú rôzne akcie, ktoré navštevujú miestni obyvatelia aj turisti. Mnohí cudzinci však zrejme ani netušia, že sa priamo pod ich nohami rozprestiera obrovský labyrint, ktorý v sebe ukrýva stredovekú históriu.
Vstup do podzemia s veľkým nápisom Labyrint Zelný trh nachádzajúci sa v časti smerom od centra nie je možné si nevšimnúť. V moderne pôsobiacej recepcii sa v ranných hodinách v strede týždňa stretávame s vedúcou podzemia Zuzanou Schmidtovou, s ktorou krátko nato vstupujeme do útrob Zelného trhu.
Upozorňuje nás, že labyrint je takmer 1 kilometer dlhý a jeho jednotlivé priestory sú prepojené 212 schodmi. Z prvého počutia by sa mohlo zdať, že sa v ňom nový návštevník veľmi ľahko stratí. Mapa umiestnená na stenách však ukazuje, že sa v labyrinte nachádza len minimum menších odbočiek, v ktorých by sa zrejme nezamotal ani človek so slabou orientáciou v priestore. Aj tak sme však radi, že nás ním niekto sprevádza.
Cestu labyrintom začíname v časti B. Bielou farbou vyznačená spoločenská časť neobsahuje expozície a je určená prevažne na súkromné akcie, na ktoré sa vojde približne 200 ľudí. V priestoroch sa niekedy hráva aj populárna hra Exit Game, ktorej cieľom je dostať sa k truhlici s pokladom.
Zaujímavosťou je, že sa v tejto časti nachádza aj najhlbšia studňa pod Zelným trhom. Pri pohľade do jej útrob môže človeku, ktorý má strach z výšok, prísť trochu ťažko. Pád do hĺbky 15 metrov by určite nebol vôbec príjemný. Nahýbať sa nad studňu sa neodporúča, i keď nám naša sprievodkyňa ozrejmila, že do nej zatiaľ ešte nikto nespadol.
Keď sa sused prekopal do podzemia k susedovi
Väčšina priestorov v labyrinte sa nachádza približne 7 metrov pod zemou. V jednej z najnižších častí sme dokonca videli malé prúdy tečúcej vody. V niektorých oblastiach preto musia odčerpávať podzemnú vodu, ktorá by mohla spôsobiť záplavy. Od spoločenských priestorov sme sa presunuli do časti označenej žltou farbou. Tá v sebe skrývala najväčšie klenoty labyrintu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako v stredoveku hádzali opilcov do klietky hanby a koľko turistov sa do nej zmestilo.
- Ako stredovekí mešťania bojovali v podzemí proti potkanom.
- Ako trestali cudzoložnice a ženy, ktoré nosili krátke šaty.
- Ako vyzerala pravá stredoveká krčma.
- Na čo slúžila čarodejnícka stolička a maska hanby.