Prečítaj si o silných a inšpiratívnych príbehoch UFC bojovníkov a bojovníčok, ktorým život neustále hádzal polená pod nohy, no ich vytrvalosť, neoblomnosť, ctižiadostivosť a viera v samých seba sa podpísali pod to, že sa dostali medzi tých najlepších.
Dostávali tvrdé rany z každej strany, vyrastali v nehostinných podmienkach či chudobe, ľudia ich podceňovali a neverili im, boli šikanovaní či trpeli vážnymi zdravotnými problémami. Vyskúšali si tie najtvrdšie a najťažšie zamestnania, žili v najhorších podmienkach, len aby neskôr mohli byť hviezdami a uznávali ich tisíce či rovno milióny ľudí.
Tu je desať príbehov MMA zápasníkov a zápasníčok, ktoré ťa zaručene nenechajú chladným. Dostali sa na vrchol medzi tých najlepších či rovno získali šampiónsky opasok.
10. Jose Aldo
Len 170 centimetrov vysoký Brazílčan vyrastal v meste Manaus a už ako malé dieťa pocítil, čo je to chudoba. Jeho otec bol murár a snažil sa zo všetkých síl uživiť rodinu. On medzitým sníval o tom, že raz bude slávny futbalista. To sa mu nikdy nepodarilo. Pretože bol útly, neustále si naňho dovoľovali vyšší a silnejší rovesníci, od ktorých dostal neraz bitku. Ako píše Talksport, práve vďaka tomu, že ho už nebavilo byť „boxovacím vrecom“, neskôr začal trénovať brazílske džiu-džicu.
Podľa Lowkickmma po tom, čo opustila jeho matka rodinu, pomáhal otcovi a pracoval ako stavbár, len aby si našetril dosť peňazí a kúpil si letenku do Ria de Janeiro na tréning v slávnej telocvični Nova Uniao. Tam údajne Aldo prišiel len s jednou taškou oblečenia a bez peňazí. Prespával v telocvični a jedol len raz denne. Nakoniec tam už zostal nadobro. Športu chcel obetovať všetko a neváhal pritom opustiť najbližších, rodinu a prvých trénerov. Cítil, že sa musí posunúť.
Jose Aldo prišiel do UFC v roku 2011 už ako majster sveta v perovej váhe. Neprehral celé štyri roky a opasok šampióna stihol obhájiť až deväťkrát. Porazil ho až Conor McGregor v roku 2015. Dnes má Aldo na konte 30 výhier v MMA a stále pôsobí v UFC. Drží sa na piatom mieste v bantamovej divízii a chce naďalej, aj vo veku 35 rokov, súperiť s tými najlepšími a stať sa dvojnásobným šampiónom.
9. Jorge Masvidal
Keď mal 4 roky, jeho otca zatkli pre drogy a poslali za mreže na 18 rokov, píše Essentially Sports. Jeho matka mu to však zatajila a prezradila pravdu, až keď mal 13 rokov. Už od malička mal problémy s agresivitou a v škole sa každú chvíľu pobil, až ho z nej neskôr vyhodili.
To, že naňho občas niekto vytiahol nožík, nebolo ničím neobvyklým, no ako uvádza ESPN, keď mal 14 rokov, dostal najväčšiu bitku vo svojom živote. Tí, čo ho napadli, boli údajne vo veľkej presile a Masvidal nakoniec skončil v nemocnici, pričom podľa jeho slov mal škaredo poranené ucho po tom, čo po ňom útočníci dupali a zarylo sa mu do štrku.
Keď po zotavení začal plánovať krvavú pomstu, jeho otec mu prehovoril do duše a varoval ho, že ak v tom bude pokračovať a o niečo sa nakoniec pokúsi, skončí ako on, vo väzení. V mladosti však Masvidal násilie neprestal vyhľadávať. Rozdávať údery sa naučil v uliciach Miami, kde sa často zapájal do takzvaných bitiek na dvore. Tam si rôzni chlapi merali sily v nebezpečných zápasoch bez rukavíc, aby zarobili nejaké peniaze. Videá z týchto bitiek sa stali virálnymi na Youtube.
Dnes Masvidal drží v najväčšej MMA organizácii sveta BMF opasok (Baddest Motherfucker Belt), ktorý získal v zápase s Natom Diazom, či drží rekord v najrýchlejšom knokaute v histórii UFC. Bena Askrena dokázal úplne „vypnúť“ tvrdým kolenom priamo do hlavy za 5 sekúnd. Vo velterovej divízii porazil tiež pôsobivými knokautmi Darrena Tilla či Donalda Cerroneho a dvakrát sa bil o titul šampióna. Dnes je v rebríčku na siedmom mieste.
8. Michael Bisping
Počas viac než desaťročného pôsobenia v UFC zarobil niekoľko miliónov, stal sa šampiónom strednej váhy a rozbehol si dokonca aj hereckú kariéru. Zahral si po boku Vina Diesela či Samuela L. Jacksona vo filme xXx: Návrat Xandera Cagea (2017) alebo v akčnom trileri Dokonalá lúpež (2018). Dnes je komentátorom UFC a analytikom pre FOX Sports.
Ako uvádza Lowkickmma, nemal to vždy také jednoduché. Šťastie a úspech mu nepadli do lona samy od seba. Síce sa už od ôsmich rokov venoval džiu-džicu a neskôr sa stal šampiónom v poloťažkej váhe v anglickej organizácii Cage Rage, jeho športová kariéra sa takmer skončila predčasne, keďže sa dostal do ťažkých finančných problémov. Mal problémy zaplatiť nájom a nevedel uživiť svoju rodinu, ktorú si založil v pomerne mladom veku.
Musel preto robiť viacero manuálnych robotníckych prác, napríklad v demolačných firmách alebo továrňach. Vyskúšal si tiež prácu poštára, štukatéra či čalúnnika. Keďže však s MMA nechcel skončiť, občas dokonca spával v aute, aby mohol trénovať v telocvični mimo mesta, v ktorom býval. Zlom prišiel až v roku 2006, keď vyhral 3. sezónu reality šou The Ultimate Fighter a získal tak zmluvu s UFC. Stal sa prvou veľkou hviezdou MMA v Spojenom kráľovstve.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorý zápasník prišiel po tvrdom knockoute o jedno oko, no neskôr získal opasok strednej váhy.
- Akému zápasníkovi lekári predpovedali, že bude musieť byť na invalidnom vozíku, no napriek tomu vyhral v UFC titul.
- Ktorú zápasníčku znásilnili viacerí muži.
- Ktorého zápasníka ťažkej váhy otec dlhé roky týral a sexuálne zneužíval jeho sestru.
- Ktorý dvojnásobný šampión UFC pracoval kedysi ako smetiar.