V dôsledku pandémie a globálneho otepľovania mnohé krajiny balansujú na hranici humanitárnej krízy.
Hladomor vo svete by mohla vyriešiť malá hŕstka najbohatších ľudí, a to len vďaka malému zlomku celkovej hodnoty ich majetku. Povedal to riaditeľ Svetového potravinového programu Organizácie Spojených národov (OSN) David Beasley. Konkrétne spomenul dvoch najbohatších ľudí sveta – Jeffa Bezosa a Elona Muska. Informoval o tom portál CNN.
„Miliardári musia konať. 6 miliárd dolárov na pomoc 42 miliónom ľudí, ktorí doslova zomrú, ak sa k nim nedostaneme. Nie je to zložité,“ dodal Beasley.
Hodnota majetku generálneho riaditeľa Tesly Elona Muska je podľa agentúry Bloomberg takmer 289 miliárd dolárov. Podľa Beasleyho by teda stačilo, ak by hladujúcim ľuďom prispel len 2 percentami zo svojho majetku. CNN pripomína, že od začiatku pandémie sa kapitál miliardárov takmer zdvojnásobil.
Elon Musk v pondelok kritizoval nový návrh zákona Demokratickej strany, na základe ktorého by musel päť rokov platiť 50 miliárd dolárov na daniach. „Presne. Keď sa im minú peniaze od ľudí, prídu si po teba,“ napísal Musk na Twitteri.
Podľa Beasleyho spôsobili krízy, ako je pandémia či globálne otepľovanie, „perfektnú búrku“ a mnohé národy „klopú na dvere hladomoru“. Polovica obyvateľov Afganistanu, čo je 22,8 milióna ľudí, práve čelí podľa aktuálnych informácií WFP hladovej kríze. Krajina podľa správy balansuje na hranici humanitárnej krízy. V Etiópii potrebuje naliehavú potravinovú pomoc približne 5,2 milióna ľudí.