Chýbať môžu niektoré produkty využívané v zdravotníctve, pokiaľ nebudú na trhu hnojivá, čaká nás pokles úrody, rast cien poľnohospodárskych produktov a potravín
Vysoké ceny zemného plynu ukončili alebo aspoň obmedzili výrobu močoviny a tým aj prípravkov AdBlue do naftových motorov v celej Európe.
Slovenská spoločnosť Duslo, ktorá je najväčším výrobcom tohto produktu, si nateraz svoje zmluvné záväzky voči odberateľom plní, no nových zákazníkov v súčasnosti odmieta. Povedal to na utorkovej tlačovej konferencii generálny riaditeľ spoločnosti Petr Bláha. Odberateľmi sú najmä zahraničné spoločnosti.
Podľa Bláhu sa veľká časť domácich firiem v minulosti spoľahla na dodávky z Poľska, tamojší výrobca však výrobu pre vysoké ceny suroviny prerušil. Duslo v súčasnosti obmedzilo výrobu na technologické minimum. Podľa Bláhu je však v hre aj jej úplné prerušenie dovtedy, kým nebudú ceny priaznivejšie.
„Keď tieto roztoky na trhu nebudú, znamená to, že všetky motory kategórie od Euro 5 vyššie, ktoré musia AdBlue kupovať, veľmi pravdepodobne budú odstavené,“ povedal šéf spoločnosti. Upozornil, že nejde iba o osobné autá, ale aj o nákladné vozidlá či autobusy.
Nadväzností na obmedzenie výroby v chemičkách je podľa Bláhu viacero. Chýbať môžu niektoré produkty využívané v zdravotníctve, a pokiaľ nebudú na trhu hnojivá, klesne aj úroda poľnohospodárskych produktov a narastú ich ceny. „Ocitáme sa tak na prahu brutálnej inflácie, ktorú tu v súčasnosti nik nepamätá,“ myslí si Bláha.
Generálny riaditeľ Dusla Petr Bláha upozornil, že pokiaľ sa cena plynu nezníži, firma bude musieť prerušiť výrobu až dovtedy, kým nebudú podmienky priaznivejšie. V súčasnosti Duslo produkuje každý mesiac finančnú stratu, hoci spoločnosť výrobu obmedzila na technologické minimum. Bláha pripomenul, že v cene plynu a ostatných energií platí firma na Slovensku približne o 20 miliónov eur ročne vyššie poplatky, ako keby fungovala v Česku.
Podnikatelia si myslia, že štát by sa mal v prvom rade zamerať v rámci kompenzácie cien energií na zníženie tarify za prevádzku systému, ktorá výrazne ovplyvňuje cenu elektriny. Významnú časť nákladov na podporu obnoviteľných zdrojov energie by mal podľa Klubu 500 platiť štát a zároveň je nutné zaviesť pásmové tarify TPS podľa veľkosti odberu.
Túto zmenu podľa výkonného riaditeľa Klubu 500 Tibora Gregora treba uskutočniť okamžite. „S týmito opatreniami nemôžeme čakať do budúceho roka.“