Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 16. 1. 2022 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
V Rakúsku sa bude musieť proti koronavírusu zaočkovať každý obyvateľ nad 18 rokov. Ak tak neurobí, zaplatí od 600 do 3600 eur V Rakúsku sa bude musieť proti koronavírusu zaočkovať každý…
Čaká nás ďalšia snehová nádielka. Priprav sa na poriadnu zimu a problémy na cestách Čaká nás ďalšia snehová nádielka. Priprav sa na poriadnu zimu a…
Extrémny lezec Peter: V Budapešti po nás prišlo celé komando aj so psychológmi. Mysleli si, že chceme spáchať samovraždu Extrémny lezec Peter: V Budapešti po nás prišlo celé komando aj…
Novak Djoković prehovoril o rozhodnutí súdu. Na srbskom tenistovi sa zabáva už aj slovenská polícia Novak Djoković prehovoril o rozhodnutí súdu. Na srbskom…
Na čo myslia ľudia pri sexe? Tieto myšlienky komplikujú intímne chvíle mladých Slovákov Na čo myslia ľudia pri sexe? Tieto myšlienky komplikujú intímne…
Novaka Djokovića okamžite deportujú z Austrálie. Tenista si na Australian Open nezahrá Novaka Djokovića okamžite deportujú z Austrálie. Tenista si na…
Tech - Hry

Dokážeš nielen prežiť, ale aj vybudovať vlastnú dynastiu? V Medieval Dynasty zažiješ skvelú atmosféru Európy v stredoveku.

Medieval Dynasty je netradičná survival hra s prvkami RPG, v ktorej sa okrem dňa a noci striedajú všetky štyri ročné obdobia.

Adrián Lukáč
8. november 2021, 17:30 Čas čítania: 4:08
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dokážeš nielen prežiť, ale aj vybudovať vlastnú dynastiu? V Medieval Dynasty zažiješ skvelú atmosféru Európy v stredoveku.
Zdroj: Render Cube
Tech - Hry
0
Adrián Lukáč
8. november 2021, 17:30
Čas čítania: 4:08

Dokážeš nielen prežiť, ale aj vybudovať vlastnú dynastiu? V Medieval Dynasty zažiješ skvelú atmosféru Európy v stredoveku.

Medieval Dynasty je netradičná survival hra s prvkami RPG, v ktorej sa okrem dňa a noci striedajú všetky štyri ročné obdobia.

Adrián Lukáč
8. november 2021, 17:30
Čas čítania: 4:08
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dokážeš nielen prežiť, ale aj vybudovať vlastnú dynastiu? V Medieval Dynasty zažiješ skvelú atmosféru Európy v stredoveku.
Zdroj: Render Cube
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Lov, preži, buduj a staň sa vodcom v drsnom stredoveku – vytvor si vlastnú stredovekú dynastiu a zabezpeč jej dlhotrvajúcu prosperitu alebo pri pokuse o to zomri. Tak znie opis Medieval Dynasty na Steame a lepšie sa táto hra jednou vetou ani vystihnúť nedá. Ponúka však toho oveľa viac.

     

Medieval Dynasty síce vyšla v septembri tohto roka, no nemožno ju považovať za horúcu novinku. Vďaka predbežnému prístupu bola hra prístupná už vyše roka, a tak je možné, že ju poznáš alebo si ju dokonca hral. Obrátená strana mince predbežných prístupov je tá, že hry sa často obohrajú už počas vývoja a po oficiálnom vydaní sa im nedostane toľko pozornosti, koľko by si zaslúžili, čo je podľa nášho názoru aj tento prípad.

Medieval Dynasty Zdroj: Render Cube

Z neskúseného mladíka na vodcu dynastie

Na rozdiel od iných survival hier, Medieval Dynasty sa nezačína katastrofickým scenárom. Žiadny pád lietadla a ocitnutie sa uprostred džungle alebo na otvorenom mori. Práve naopak, ocitáme sa v krásnom a pokojnom prostredí európskeho stredoveku, v lese neďaleko dediny Gostovia ako postava menom Racimir. Je to mladý, neskúsený a chudobný muž, ktorý vo vojne prišiel o oboch rodičov a na úteku pred ňou prichádza hľadať svojho strýka Lordana.

       

Hneď v úvode sa v dedine od kastelána dozvedáme, že Lordan už nežije, a dostávame od neho povolenie na stavanie a hospodárenie na akejkoľvek nevyužívanej pôde v údolí. To je začiatok nášho nového života, ktorého cieľom nie je len samotné prežitie, ale vybudovanie novej dynastie. Najskôr postavíme dom, neskôr dedinku a založíme v nej menšiu komunitu, až ju nakoniec pretvoríme do novej dynastie, čoho súčasťou je aj Racimirovo nájdenie si partnerky a založenie rodiny.

Medieval Dynasty Zdroj: Render Cube

Klasický crafting survival

Medieval Dynasty má prvky klasického crafting survivalu, v ktorom si musíme dávať pozor na to, aby sme neumreli od hladu alebo smädu, a takisto na svoje zdravie. Na úvod nás hra prevedie jednoduchším tutoriálom, ako robiť niektoré veci, avšak na veľa ostatného musí hráč prísť sám. Ak je niekto nový v tomto hernom žánri, zo začiatku bude možno musieť skúšať, ale nejde o žiadne zbytočne zložité mechanizmy. 

        

Prvkom, ktorý je trochu netradičný v tomto žánri, sú rozhovory s ostatnými postavami. Rozhovory s obyvateľmi pôvodnej dediny alebo neskôr našej dynastie nás sprevádzajú neustále. Síce mohli byť spracované aj lepšie a v niektorých z nich po čase len automaticky odklikávame odpovede, hru však oživia a občas je dobré dávať aj pozor na to, čo nám postavy hovoria.

       

Ďalším dôležitým prvkom hry sú peniaze. V hre môžeme vyrábať a následne predávať rôzne predmety a nástroje. Peniaze, ktoré takto zarobíme, využijeme napríklad na odomykanie nových plánov budov alebo u obchodníkov v dedine, u ktorých si môžeme kúpiť jedlo, nové vybavenie alebo niečo, čo sa nám nechce vyrábať alebo to ešte nemáme odomknuté.

Medieval Dynasty Zdroj: Render Cube

Racimir je zodpovedný aj za svojich obyvateľov

Ak chceme naozaj vybudovať dynastiu, potrebujeme získať ľudí z dediny na svoju stranu a presvedčiť ich, aby za nami prišli do tej našej. Na to si najskôr musíme, plnením rôznych úloh, získať ich rešpekt. Zároveň im musíme vybudovať príbytky.

       

Samozrejme, ako vodca sa musíme okrem seba starať aj o našich obyvateľov a zabezpečiť jedlo aj pre nich. To zabezpečíme napríklad lovom zveri. Pozor však na to, aby sa ti stret s diviakom alebo inou zverou nestal osudným.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2889 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC
Medieval Dynasty Zdroj: Render Cube

Rozdeľuj, panuj a ochraňuj

Každý obyvateľ, ktorý sa k nám pridá, má svoje vlastné schopnosti, vek a preferencie. Preto je potrebné uvažovať nad rozdeľovaním práce dedinčanom tak, aby dedina bola produktívna. Rozdeľovanie práce znamená, že obyvatelia nám pomôžu so zhromažďovaním zdrojov a podobne, ale hlavný zodpovedný je aj tak Racimir.

      

Hoci boj s nepriateľmi býva často súčasťou survival žánru, v Medieval Dynasty nie je jedným z hlavných prvkov, no predsa sa z času na čas vyskytne. Ako čas plynie a dedina sa rozrastá, objavujú sa aj nové hrozby. Počas lovu často bojujeme proti divokej zveri, no občas nás napadnú aj skupiny potulujúcich sa banditov. Naši dedinčania nie sú veľkí bojovníci, a tak ich musíme ochrániť my pomocou rôznych zbraní, ktoré si sami vyrobíme.

       

Viac z príbehu hry (ktorého vývoj záleží len na tebe) prezrádzať netreba, no keď tvoja dedinka už nepozostáva len zo štyroch domčekov a obyvateľov, ktorých vieš spočítať na prstoch jednej ruky, tešiť sa môžeš napríklad aj na hľadanie vhodnej partnerky a na založenie si rodiny.

Medieval Dynasty Zdroj: Render Cube

Atmosféra a štyri ročné obdobia

Samotné zasadenie hry do obdobia skorého stredoveku v Európe je zaujímavé, no vydarené grafické spracovanie a prostredie vytvára skutočne perfektnú hernú atmosféru, ktorá hráča pohltí. A aby toho nebolo málo, v hre sa striedajú všetky štyri ročné obdobia. Prednastavená dĺžka trvania jedného obdobia sú tri herné dni. Medieval Dynasty však ponúka skutočne flexibilné nastavenia, v ktorých si môžeme nastaviť dĺžku ročných období od 1 do 30 dní.

       

Ročné obdobia nie sú len vizuálny efekt. Vplývajú napríklad na pestovaní plodín. Každá plodina má určené ročné obdobie, v ktorom sa seje a v ktorom sa zbiera. V zime väčšina prízemnej vegetácie zmizne, vďaka čomu sú palice a kamene nápadnejšie a ľahšie sa zbierajú. Na jar sa zas vypočítajú dane za predchádzajúci rok a je potrebné ich zaplatiť. Každé obdobie má svoje čaro a zlepšuje už aj tak vydarenú atmosféru hry.

Medieval Dynasty Zdroj: Render Cube

Široké možnosti nastavení hry

Pri rozširovaní dynastie sú veľmi dôležité hodnoty „Dynasty Reputation“ a „Build Technology“. Prvá z nich určuje limit, koľko dedinčanov môžeme naverbovať naraz. Zároveň ak nemáme dostatok reputácie, nepridajú sa do dediny. Hodnota „Build Technology“ je dôležitá na rozvoj a stavbu zložitejších štruktúr, zbraní a nástrojov. 
      
Pri stredných a ťažších nastaveniach môže zvyšovanie týchto dvoch hodnôt určitú chvíľu hráčovi trvať. Ak niekto chce hrou postupovať jednoduchšie a rýchlejšie, môže si nastavenia hry upraviť podľa svojich predstáv. Medieval Dynasty ponúka skutočne široké možnosti nastavenia rôznych aspektov hry, medzi ktoré patria napríklad počet HP, poškodenie alebo limity jednotlivých zdrojov.

        

Vďaka tomu je hra vhodná pre kohokoľvek. Či už hľadáš skutočnú výzvu, alebo, naopak, oddychové hranie, vďaka komplexným možnostiam nastavení si prídeš na svoje.

 

Zhodnotenie – survival hra alebo simulátor výstavby?

Mediaval Dynasty ponúka z každého rožka troška. Ide o skutočne netradičnú survival/RPG hru, v ktorej cieľom je vybudovať z ničoho vlastnú dynastiu. Ponúka skvelú atmosféru stredovekej Európy v skutočne krásnom prostredí a hodnotenia v rozmedzí 75 – 85 %, ktoré dostala na viacerých herných weboch, si zaslúži. Ak si ju ešte nevyskúšal, rozhodne odporúčame. Na Steame ju aktuálne môžeš kúpiť za 29,99 €.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Render Cube
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy tech
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
V Rakúsku sa bude musieť proti koronavírusu zaočkovať každý obyvateľ nad 18 rokov. Ak tak neurobí, zaplatí od 600 do 3600 eur V Rakúsku sa bude musieť proti koronavírusu zaočkovať každý obyvateľ…
Čaká nás ďalšia snehová nádielka. Priprav sa na poriadnu zimu a problémy na cestách Čaká nás ďalšia snehová nádielka. Priprav sa na poriadnu zimu a…
Extrémny lezec Peter: V Budapešti po nás prišlo celé komando aj so psychológmi. Mysleli si, že chceme spáchať samovraždu Extrémny lezec Peter: V Budapešti po nás prišlo celé komando aj so…
Novak Djoković prehovoril o rozhodnutí súdu. Na srbskom tenistovi sa zabáva už aj slovenská polícia Novak Djoković prehovoril o rozhodnutí súdu. Na srbskom tenistovi sa…
Na čo myslia ľudia pri sexe? Tieto myšlienky komplikujú intímne chvíle mladých Slovákov Na čo myslia ľudia pri sexe? Tieto myšlienky komplikujú intímne…
Novaka Djokovića okamžite deportujú z Austrálie. Tenista si na Australian Open nezahrá Novaka Djokovića okamžite deportujú z Austrálie. Tenista si na…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť