Vírus zrejme napáda pankreatické bunky a bráni im v produkcii inzulínu.
Koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19, môže infikovať bunky pankreasu produkujúce inzulín a meniť ich funkciu. To vysvetľuje, prečo niektorí predtým zdraví ľudia po nakazení vírusom dostali cukrovku. Informoval o tom portál Guardian.
Lekári sú znepokojení z rastúceho počtu pacientov s ochorením covid-19, u ktorých sa – buď počas choroby, alebo krátko po vyliečení – vyvinula cukrovka. Vysvetľujú to dve teórie. Jedna hovorí, že vírus napáda pankreatické bunky cez rovnaké receptory, ktoré nájdeme aj na povrchu pľúcnych buniek, a bráni im v produkcii inzulínu – hormónu, ktorý pomáha telu regulovať hladinu glukózy v krvi.
Podľa druhej teórie by protilátková odpoveď na vírus mohla náhodne poškodiť pankreatické bunky alebo spôsobiť zápal v tele. To by zapríčinilo zníženú citlivosť tkanív na inzulín.
Profesor Shuibing Chen z Weill Cornell Medicine v New Yorku skúmal v rámci tohto výskumu rôzne bunky v tele. Výsledky naznačujú, že covidom by mohli byť infikované všetky bunky pľúc, hrubého čreva, srdca, pečene a pankreasu, ako aj mozgové bunky produkujúce dopamín.
Výskum by mohol pomôcť ľuďom s rizikom vzniku cukrovky alebo trpiacim cukrovkou pri vývoji nových, účinných spôsobov liečby covidu-19.