Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
30. augusta 2021, 16:30
Čas čítania 2:44
Jakub Paulík

Recenzia: Candyman

Recenzia: Candyman
Zdroj: Universal Pictures
FILMY A SERIÁLY CANDYMAN FILMY 2021 NOVÉ FILMY
Uložiť Uložené

Legenda z afroamerického geta je späť.

Pozeraj sa do zrkadla a povedz päťkrát jeho meno. Candyman, Candyman, Candyman, Candyman, Candyman. Onedlho nato sa zjaví vysoký muž, ktorého poznávacím znamením je dlhý kabát, zakrvavený hák zapichnutý v ruke a roj včiel. Hororová novinka od producenta Jordana Peela (réžia Get Out, Us) dejovo nadväzuje na prvú časť série z roku 1992, v ktorej sme prvýkrát počuli mrazivú skladbu od Philipa Glassa. S ňou však tvorcovia nového Candymana, bohužiaľ, príliš často nepracujú.

V úvode filmu jedna z postáv rozpovie strašidelnú historku, ktorá poukazuje na zápletku prvej časti. Nezasvätený divák si tak vypočuje, ako sa študentka Helen dostala do kontaktu s postrachom menom Candyman a aký bol jej tragický osud. Retrospektívny pohľad do minulosti je okrem slovného prerozprávania zobrazený na animovaných postavičkách, čo filmu svedčí oveľa viac, ako keby pracoval s prevarenými flashbackovými prestrihmi.

Candyman.
Candyman. Zdroj: Universal Pictures

Mladý maliar Anthony (Yahya Abdul-Mateen II) sa týmto príbehom inšpiruje pri svojej tvorbe, čím nechtiac spustí sériu brutálnych vrážd. Ľudia považujú Candymana iba za legendu a príliš neveria, že po päťnásobnom vyslovení jeho mena na seba privolajú samotnú smrť. Všetci do jedného sa však mýlia.

Odporúčané
Hunger Games: Balada o hadoch a vtáčatkách (Recenzia) Hunger Games: Balada o hadoch a vtáčatkách (Recenzia) 16. novembra 2023, 15:30

Režisérka Nia DaCosta (Little Woods) postupne buduje napätie a tajomno okolo kultu nadprirodzeného zabijaka. Ten si rešpekt u diváka získava najmä explicitnými vraždami, pri ktorých nešetrí podrezanými krkmi a litrami ľudskej krvi, čo je výhodou aj nevýhodou v jednom. Pôvodný Candyman totiž dával divákovi väčší priestor na jeho fantáziu, zatiaľ čo nový prestane v určitom bode chodiť okolo horúcej kaše a divákovi servíruje všetko pod nos.

Pozoruhodné však je, že sa nesnaží robiť zo záporáka čisté a nemenné zlo, ale v niektorých prípadoch ukazuje, že sú vraždy čiastočne zaslúženou formou odplaty. Fanúšikov originálu navyše poteší, že tvorcovia do filmu zakomponovali aj pôvodného Candymana Tonyho Todda, ktorého vražedný pohľad je skutočne neoceniteľný.

Candyman.
Candyman. Zdroj: Universal Pictures

Už originál z roku 1992 riešil obsahovo rasovú problematiku v USA a neskrývane poukazoval na prostredie afroamerických get. Film režisérky Nie DaCosta v pozadí čerpá z nedávnych rasových nepokojov a karhá prístup niektorých policajtov k afroamerickej komunite.

Pre rozporuplné názory na dianie z USA po vražde Georgea Floyda môže rasová téma vo filme na niekoho pôsobiť príliš silene. Treba si však uvedomiť, že ide o moderné poňatie a voľné pokračovanie jednotky, a preto sa filmári snažili pracovať s témou rasizmu a priniesť niečo, čo divákom priblíži udalosti z posledných rokov. Tým zároveň vytvorili zaujímavý presah a z „obyčajného“ hororu spravili čiastočne aj sociálnu drámu.

Candyman.
Candyman. Zdroj: Universal Pictures

Uvítali by sme však, keby film obsahoval viac plnohodnotných postáv než len Anthonyho. Pokiaľ sú všetci na scéne iba „doplnkom“ k hlavnému hrdinovi, ťažko sa môžeme báť o životy ostatných, pokiaľ nám na nich prakticky nezáleží.

Odporúčané
ZOZNAM: Najlepšie nové seriály a filmy v novembri 2023 (Kino + streaming) ZOZNAM: Najlepšie nové seriály a filmy v novembri 2023 (Kino + streaming) 7. novembra 2023, 12:30

Azda aj preto tvorcovia v jednej scéne pozabíjali partiu náhodných dievčat (neboj sa, nejde o spoiler, tento záber nájdeš aj v traileri), ktoré nemali s hlavnou dejovou líniou vôbec nič spoločné. Asi už nevedeli, koho ešte zabiť, no aj tak potrebovali ďalšiu masovú vraždu. Samotný Yahya Abdul-Mateen II (Aquaman, Us) je však skvelý a jeho prerod od usmiateho maliara po pološialeného umelca nás veľmi bavil. Podobných rolí by si zaslúžil určite viac.

Candyman trochu zlyháva nielen pre absenciu výrazných hrdinov, ale aj po hudobnej stránke. Netvrdíme, že bola zlá, avšak v porovnaní s prvou časťou je oveľa menej výrazná. Zatiaľ čo skladba Philipa Glassa patrí medzi tie, na ktoré si spomenieš aj po rokoch, v novom Candymanovi nezaznie naozaj nič, čo by ti vyhrávalo v mysli pri večernom zaspávaní. Pravdupovediac, pri písaní recenzie sme si museli na Youtube pustiť soundtrack, aby sme si pripomenuli, aká hudba vlastne vo filme znela, čo hovorí samo za seba.

Candyman.
Candyman. Zdroj: Universal Pictures

Vo výsledku sme s Candymanom viac-menej spokojní. Nestáva sa často, aby do kín zavítal inteligentne poňatý slasher, ktorý okrem odpudivého vraždenia pracuje aj s témami rasizmu či umenia. Spracovanie rasovej témy je vo filme druhoradé, no pomerne výrazné a je tak jasné, že práve preto bude film pre časť divákov príliš kontroverzný a necelistvý.

Rasová téma je hlavne spočiatku veľmi citeľná, možno priam silená a nie každý sa s jej všeobecnou prítomnosťou stotožní. Nám však z celkového prevažne pozitívneho dojmu neubrala a Candymanovi môžeme udeliť nadpriemerných sedem bodov z desiatich.

Ak si film videl, môžeš ho ohodnotiť v našej databáze.
Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
Zobraziť výsledky
Skryť výsledky
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia