Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
1. augusta 2021, 15:21
Čas čítania 1:14
Viktor Kniš TASR

Bieloruska kritizovala Lukašenkov režim a trénerov, teraz ju proti jej vôli chcú poslať domov z OH. Už ju dovliekli na letisko

Bieloruska kritizovala Lukašenkov režim a trénerov, teraz ju proti jej vôli chcú poslať domov z OH. Už ju dovliekli na letisko
Zdroj: Getty Images/Konstantin Zavrazhin
NEWS BIELORUSKO
Uložiť Uložené

Kryscina Cimanovská tvrdí, že sa domov nevráti.

Bieloruskú bežkyňu a účastníčku letných olympijských hier v Tokiu Kryscinu Cimanovskú chcelo vedenie bieloruského olympijského tímu v nedeľu bez jej súhlasu poslať domov, pretože verejne kritizovala svoj národný tím. Cimanovská sa však na letisku obrátila na políciu a odmietla sa vrátiť do Bieloruska, informovali spravodajská televízia BBC a portál Meduza.io.


Bieloruská atlétka mala v pondelok štartovať v ženskej disciplíne beh na 200 metrov. Pred niekoľkými dňami však uverejnila na Instagrame video, v ktorom kritizovala vedenie bieloruského olympijského tímu za to, že bez jej vedomia rozhodlo o tom, že sa zúčastní aj na štafete 4x 400 metrov. V nedeľu podľa jej slov za ňou prišli jej tréneri a oznámili jej, aby sa zbalila, pretože letí späť domov do Bieloruska.


„Žiadam Medzinárodný olympijský výbor (MOV) o pomoc. Bol na mňa vyvinutý tlak a snažia sa ma vyviesť z krajiny bez môjho súhlasu, preto žiadam MOV, aby zasiahol,“ napísala bežkyňa na sociálnej sieti Telegram.


Cimanovskú mali na letisko odprevadiť dvaja členovia bieloruskej delegácie v Tokiu – psychológ a jeden predstaviteľ Národného olympijského výboru Bieloruska. Na letisku sa však atlétka obrátila na políciu.


Pre agentúru Reuters atlétka uviedla, že do Bieloruska sa nevráti. Podľa BBC sa v súčasnosti nachádza spolu s japonskou políciou na letisku Haneda v Tokiu. Podľa bieloruského novinára z portálu Nexta sa Cimanovská plánuje obrátiť na rakúske veľvyslanectvo v Tokiu a požiadať o azyl.


MOV v krátkom vyhlásení uviedol, že si je vedomý správ o bieloruskej atlétke a že požiadal Národný olympijský výbor Bieloruska o vysvetlenie.


Bieloruský olympijský tím neskôr uviedol, že Cimanovskú z olympiády stiahli pre jej „emocionálny a psychický stav“ a že sa nezúčastní na behu na 200 metrov a ani na štafete 4x 400 metrov.

Tsimanouskaya
Zdroj: worldathletics.org
Domov
Zdieľať
Diskusia