Profesor zoológie a expert na danú oblasť odhaduje, že na následky vlny horúčav zomrela až miliarda morských zvierat.
Severozápad Spojených štátov a západnú Kanadu sužuje už od konca júna vlna horúčav, počas ktorej zaznamenali rekordne vysoké teploty vzduchu. Extrémne teploty namerali 26. – 28. júna, najvyššia nameraná teplota dosahovala až 49 °C.
Horúčavy sa podpísali na roztopených vrcholoch hôr či požiaroch, ktoré vypálili lesy i celú dedinu. Škôd však horúčavy napáchali ešte viac. Na plážach západnej Kanady našli milióny mŕtvych morských živočíchov, ktoré neprežili extrémne teplo, upozornilo CNN.
Dead mussels in British Columbia, Canada. Experts say a ‘heat dome’ probably killed 1bn marine animals
— Jon Pinter (@pinter_jon) July 9, 2021
Photograph: Christopher Harley pic.twitter.com/0UwVVdnYrn
Pláž pokrytá mŕtvolami
Profesor zoológie Christopher Harley v nedeľu navštívil pláž Kitsilano vo Vancouveri v provincii Britskej Kolumbie. Ako vedec skúma vplyv klimatických zmien na životné prostredie a sústreďuje sa na kamenisté pláže, ktoré sú domovom mušlí, lastúr a hviezdoviek ružových. Na pláž šiel skontrolovať, ako sa týmto morským živočíchom po extrémnej vlne horúčav darí. Ale to, čo našiel, ho vydesilo.
Podľa jeho slov bolo pláž cítiť už zďaleka – smrdela, pretože bola pokrytá množstvom zaživa uvarených morských živočíchov. Podľa Harleyho ide o skutočnú katastrofu a odhaduje, že horúci víkend neprežila až miliarda zvierat.