Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 25. 10. 2021 meniny má Aurel

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor) Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom:…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Zdravie

Variant delta na Slovensku: jeho rozšírenie je len otázkou času. Čo to pre nás znamená?

Teplé júnové počasie v nás môže budiť dojem, že koronavírus je už iba vzdialený problém. Delta variant však ľudí veľmi rýchlo vráti do reality.

Jakub Paulík
17. jún 2021, 15:30 Čas čítania: 5:20
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Variant delta na Slovensku: jeho rozšírenie je len otázkou času. Čo to pre nás znamená?
Zdroj: TASR/AP/Alastair Grant
Zdravie
1
Jakub Paulík
17. jún 2021, 15:30
Čas čítania: 5:20

Variant delta na Slovensku: jeho rozšírenie je len otázkou času. Čo to pre nás znamená?

Teplé júnové počasie v nás môže budiť dojem, že koronavírus je už iba vzdialený problém. Delta variant však ľudí veľmi rýchlo vráti do reality.

Jakub Paulík
17. jún 2021, 15:30
Čas čítania: 5:20
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Variant delta na Slovensku: jeho rozšírenie je len otázkou času. Čo to pre nás znamená?
Zdroj: TASR/AP/Alastair Grant

Pandemická situácia na Slovensku vyzerá momentálne priaznivo, všetko však môže veľmi rýchlo zvrátiť nebezpečný variant delta. Ten sa podľa odborníkov šíri o 40 až 60 % rýchlejšie ako mutácia z Británie, ktorá na Slovensku momentálne prevláda. Odborníci zdôrazňujú, že je načase, aby sa očkovanie poriadne rozbehlo. V inom prípade môžeme mať s vysoko infekčnou mutáciou ešte veľké problémy. Pre aktuálnu situáciu dnes zasadal aj ústredný krízový štáb.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Aký vplyv môže mať variant delta na Bratislavu v porovnaní s regiónmi s nízkou zaočkovanosťou.
  • Čo na rizikový futbalový zápas v Budapešti hovorí lekár Peter Visolajský.
  • Ako sa darí proti variantu delta bojovať Británii.
  • Koľko percent ľudí na Slovensku by sa malo zaočkovať, aby mohla krajina tento variant „poraziť“.
  • Prečo je pri variante delta dôležitá druhá dávka vakcíny.

 

Letisko (ilustračná fotografia) Zdroj: TASR/AP/Emilio Morenatti

Delta sa na Slovensku rozšíri skôr či neskôr

Veľká Británia je krajina, ktorú by sme mali sledovať. To, čo sa v nej deje, sa totiž s určitým oneskorením môže opakovať aj u nás. Je takmer nemožné, aby sa k nám indický variant koronavírusu vôbec nedostal,“ upozornil v našom novom rozhovore virológ Boris Klempa. Nedá sa podľa neho vylúčiť možnosť, že tretia vlna príde skôr ako na jeseň.

 

Túto skutočnosť pred dnešným rokovaním ústredného krízového štábu potvrdil aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

 

Hráme o čas. Hráme o to, aby sme sa zaočkovali čo najviac, do chvíle, kým sa u nás delta variant presadí. Nám je všetkým jasné, že to skôr alebo neskôr príde. A keďže vieme, že tá prvá dávka nefunguje tak ako v prípade iných variantov, musíme urobiť všetko pre to, aby sme zaočkovali čo najviac občanov.

Podľa profesora Vladimíra Krčméryho je možné, že bude treba znova zaviesť povinnú štátnu karanténu. „Toto zavlečenie potrebujeme za každú cenu zastaviť. Môže sa stať, že budeme musieť veľmi sprísniť hraničný režim,“ vyhlásil. 

 

Zápas v Budapešti bol rizikom

Štátny tajomník Martin Klus dodal, že sa nedá vylúčiť ani možnosť karantény pri návrate zo zelených krajín EÚ. „Ukazuje sa, že napriek tomu, že sme si mysleli, že zelené krajiny budú počas leta bezpečné, nemusí to tak byť,“ upozornil. Pevne však dúfa, že 35 % zaočkovanosť, ktorá je na Slovensku, narastie za čo najkratší čas aspoň na 50 %.

 

S tým, že rozšírenie delta variantu je na Slovensku iba otázkou času, súhlasia aj lekár Peter Visolajský a analytik Ivan Bošňák z portálu Dáta bez pátosu. „Keď sa mutácie vírusu objavia, principiálne sa nakoniec dostanú všade. Otázka nie je, či sa sem variant delta dostane, ale koľko ho tu už je,“ povedal Bošňák pre Refresher. 

 

Vraví, že ústredný krízový štáb by mal dnes tento problém riešiť racionálne a okamžite, aby štát nezasiahol neskoro a nevhodne. Riešením je podľa neho očkovanie a zákaz cestovania do destinácií s rozšírením delta variantu. Takýmto príkladom je aj Portugalsko, ktoré Slovensko promptne zaradilo medzi takzvané čierne krajiny.

Peter Visolajský si myslí, že variant delta by sa mohol na Slovensko vo väčšom množstve veľmi pravdepodobne dostať aj zo zápasu z Budapešti, na ktorom boli Slováci a tisíce fanúšikov z Portugalska. Občanov síce štát vyzval, aby sa prihlásili na PCR test, ktorý im uhradí, no nie je isté, či k tomu pristúpia všetci.

 

Infekčnú deltu môže zastaviť len vakcína

Zdá sa, že delta variant sa šíri o 40 až 60 % účinnejšie než britský, ktorý na Slovensku absolútne dominuje. V Británii bol však schopný vytlačiť alfu, ktorej sa hovorilo britský variant,“ upozornil vedecký riaditeľ biomedicínskeho centra SAV Juraj Kopáček.

 

Miera zaočkovanosti bude podľa virológa Borisa Klempu veľmi dôležitá. „Ak bude štát pripravený a ľudia zodpovední, udržíme tretiu vlnu pod kontrolou,“ uviedol pre náš portál.

 

Tvrdí, že podľa údajov z Indie nič nenasvedčuje tomu, že by vakcíny proti variantu delta nefungovali. Väčšinu nových prípadov tvoria nezaočkované osoby či ľudia po prvej dávke. „Kompletne zaočkovaní sú pri indickom variante vírusu chránení proti zlému priebehu ochorenia,“ objasnil pre Refresher.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2566 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor)Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor)
Monika Beňová: Keď zlyhajú jednotlivci, nech ich bolo aj päďdesiat, stále nemôžeme hovoriť o zlyhaní systému (Rozhovor) Monika Beňová: Keď zlyhajú jednotlivci, nech ich bolo aj päďdesiat, stále nemôžeme hovoriť o zlyhaní systému (Rozhovor)
Vyhorenie nie je „medaila cti“. Dovolenka ti nepomôže, spôsobiť ho môže aj vnútorná neistota či prehnané nadšenieVyhorenie nie je „medaila cti“. Dovolenka ti nepomôže, spôsobiť ho môže aj vnútorná neistota či prehnané nadšenie
VIAC

 

Podľa doterajších údajov sú ľudia s dvomi dávkami vakcíny pomerne v bezpečí,“ vyjadril sa súhlasne Visolajský. Dve dávky by mali chrániť proti vážnemu priebehu, hospitalizácii či úmrtiu. Pri jednej dávke vakcíny je však účinnosť výrazne nižšia. Všetci odborníci preto apelujú na dôležitosť druhej dávky.

 

Boris Johnson Zdroj: TASR/AP/Matt Dunham

Juraj Kopáček zo SAV: Malo by sa zaočkovať 80 % ľudí

Nutná zaočkovanosť obyvateľstva sa pri delta variante zvýši. Dostať by sme sa mali až na nejakých 80 %. U nás je však otázne, nakoľko sa k tomuto číslu priblížime. Zatiaľ je to na Slovensku veľmi slabé a neviem, ako sa nám podarí dosiahnuť aspoň 50 %,“ uviedol Juraj Kopáček.

 

Hoci je delta variant v Británii rozšírený a počty prípadov rastú, podľa analytika Bošňáka môžeme na ich príklade pozorovať aj pozitívny trend. V stredu síce hlásili 9 000 prípadov (najviac na jeden deň od februára), ale podľa Bošňáka treba pozerať najmä na hospitalizácie a úmrtia – tých bolo v stredu 9.

 

Oni tam síce toho majú veľa, ale, prekvapivo, do nemocníc chodia prevažne ľudia do 60 rokov, pretože najstaršie ročníky majú zaočkované. A čo je hlavné, nie sú v nemocnici dlho a nezomierajú. Vyzerá to tak, že čísla sú relatívne priaznivé v krajinách, kde sú druhou dávkou zaočkované kritické skupiny,“ povedal. 

 

V Británii išlo za 7 dní do nemocnice asi 1 000 ľudí, a to je Británia dvanásťkrát väčšia ako my. U nás za týždeň išlo do nemocnice 150 osôb. A to tu nemáme ešte rozšírenú deltu. V Británii majú zaočkovanosť prvou dávkou 60 %, my sme na 35 %. To dobehneme tak za 3 mesiace. Uvidíme teda, čo sa u nich bude v blízkom čase diať. Zhruba to isté môžeme očakávať aj u nás, len s oneskorením,“ vraví Bošňák.

 

Verí však, že keď ľudia uvidia zábery z portugalských nemocníc, kde ležia pacienti s variantom delta, tak to ešte s nimi zamáva a budú viac motivovaní k očkovaniu.

 

Najrizikovejší sú, samozrejme, tí, ktorí očkovanie odmietli. Pre nich je to pomerne nebezpečná situácia. Hlavná ochrana pred touto závažnejšou mutáciou je očkovanie. Druhá možnosť spočíva v karanténe, izolácii, testovaní. Každý si môže vybrať. Inak štát nevie chrániť svojich občanov,“ zdvihol výstražný prst lekár Peter Visolajský.

 

Bratislava bude mať pri 3. vlne zrejme navrch

Visolajský pozerá na priebeh šírenia variantu delta v slovenských regiónoch s nízkou zaočkovanosťou veľmi skepticky. Tvrdí, že v týchto častiach to môže byť značne náročné. „Veľmi sme sa z prvých dvoch vĺn nepoučili,“ myslí si. Niektorí ľudia nemajú jednoducho o vakcínu záujem.

 

Bošňák zdôrazňuje, že Bratislava je na 32 % zaočkovaná druhou dávkou a 52 % prvou. „V Bratislave bude teda svätý pokoj. Všetky naše aglomerácie sú na tom dobre. Ale v takej Čadci malo včera prvú dávku 21 % ľudí. To sa nebude dať dobehnúť. Keď mali v Bratislave hospitalizovaných 6 osôb, tak v Čadci, Tvrdošíne a Dolnom Kubíne ich bolo 38. Lebo tí starí ľudia tam nie sú zaočkovaní. A do nemocnice nechodia ľudia s teplotou, ale takí, čo nevedia samostatne dýchať,“ upozornil.

 

Dodal však, že je dôležitá aj dostupnosť očkovania, a to najmä pre rizikové skupiny obyvateľstva, ktoré za vakcínou často nemôžu cestovať dlhé desiatky kilometrov. Je toho názoru, že očkovacia kampaň zo strany ministerstva zdravotníctva by mohla byť výrazne lepšia.

 

Jeden z reálnych scenárov je podľa lekára Visolajského aj ten, že by sa v blízkych mesiacoch mohli zavrieť hranice s V4-kou. „Pri nepriaznivom priebehu nám asi nič iné nezostane,“ uviedol.

 

Bošňák však naopak tvrdí, že V4-ka z ekonomických dôvodov k takémuto radikálnemu kroku nepristúpi. Uzavretie hraníc navyše nepovažuje za rozumné riešenie. Ako príklad dobrého spôsobu uvádza Britániu, ktorá testuje kritické oblasti, trasuje nakazených a uzatvára ich do karantény. 

 

Británia, Nemecko či Švajčiarsko testujú každý týždeň žiakov kloktacími testami a robia to ako prevenciu, ak by niekto priniesol nové mutácie. Na Slovensku však takáto prevencia absentuje.

 

Hovorí sa, že svet nebude bezpečný dovtedy, kým nebude zaočkovaná aj tá najchudobnejšia krajina. Ak by sme to preniesli na Slovensko, tak u nás nebude bezpečne, kým sa nedosiahne plošná zaočkovanosť. Ale, samozrejme, ak by na tom boli niektoré regióny lepšie, mohli by sme predpokladať, že opatrenia v nich by mohli byť miernejšie,“ povedal Juraj Kopáček. Aké však budú na Slovensku platiť opatrenia v období, keď nás naplno zasiahne delta vírus, v súčasnosti s istotou nevieme.

 

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca by mali jednotlivé rezorty prísť do pondelka s návrhmi opatrení. Vláda bude k veci zasadať v stredu 23. júna. Má ísť hlavne o úlohy kontroly na hraniciach a trasovania v rámci prípravy na tretiu vlnu. Profesor Krčméry aj minister Mikulec vyzvali Slovákov, aby dovolenkovali v ideálnom prípade iba v našej krajine. V hre je podľa Mikulca aj zavedenie povinnej štátnej karantény.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/AFP – Prahash Singh
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zdravie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor) Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť