Poslanci Kresťanskej únie na čele so Záborskou predkladajú do parlamentu návrh uznesenia, ktorý opäť otvorí tému sprísňovania interrupcií.
Poslanci Kresťanskej únie, OĽaNO a Sme rodina na čele s konzervatívnou poslankyňou Annou Záborskou predložili do parlamentu návrh uznesenia v súvislosti so správou Európskeho parlamentu o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v Európskej únii v rámci zdravia žien.
Spravili to tajne, bez toho, aby o tom vedeli liberálnejšie strany v koalícii Sloboda a solidarita a Za ľudí. Už samotný spôsob zaradenia do programu bol natoľko sporný, že o ňom bude rokovať koaličná rada. Dohodli sa na tom predsedovia klubov a predseda vlády Eduard Heger.
Ešte väčším problémom však bude samotný obsah. Konzervatívni poslanci totiž chcú, aby parlament uistil Európsky parlament, že Slovensko považuje prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a k vzdelaniu, ako aj dodržiavanie ľudských práv za svoju prioritu „a bude aj naďalej aktívne hľadať spôsoby na zlepšenie situácie na Slovensku s osobitným dôrazom na práva a služby pre ohrozené skupiny obyvateľov, akými sú napríklad ženy, ktoré sú často obeťami domáceho násilia, rodiny žijúce na hranici chudoby alebo ľudia, ktorým chýba prístup ku kvalitnej, funkčnej a komplexnej zdravotnej starostlivosti“.
Záborská si pomýlila otázku
Poslankyňa a šéfka výboru pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková upozorňuje, že reprodukčné práva žien sú aj ľudskými právami. „Pani Záborská s ďalšími kolegami sa znovu snaží v pléne parlamentu otvoriť debatu o potratoch. Neviem si inak vysvetliť, že pre nás nijako nezaväzujúci dokument Európskeho parlamentu posúva na rokovanie Národnej rade,“ upozornila s tým, že hlasovala proti Záborskej uzneseniu.
„Ľudia na Slovensku nepotrebujú, aby sa poslanci parlamentu znovu hádali o potratoch,“ dodáva Marcinková.
Aj europoslankyňa Monika Beňová upozorňuje, že ide o správu, ktorá pre Slovensko nie je záväzná. „Výbor FEMME schválil návrh tzv. Own iniciative report, správy o sexuálnom a reprodukčnom zdraví žien. Poslanci NR SR by to teda mohli vedieť, ale taká Anna Záborská to vedieť musí, že tento typ správy, aj keď v budúcnosti prejde hlasovaním Európskeho parlamentu, nie je právne záväzný pre členské štáty. Potrebujem dodať, že z môjho pohľadu ŽIAĽ,“ upozornila s tým, že vyzvala Záborskú, aby prestala ženy otravovať zlobou a nenávisťou.
Návrh uznesenia kritizuje aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko. Ochrana sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv žien nie je podľa PS kultúrno-etická otázka, „ako sa to snažia navodiť svojím dnešným uznesením poslanci okolo Anny Záborskej“. Mimoparlamentné KDH návrh víta, správa Európskeho parlamentu podľa hnutia zasahuje do výlučných kompetencií členských štátov.