Bernard je spolovice belgický, Urpiner čisto slovenský
Krajina pôvodu: Belgicko/Česko
České pivá: Bernard
Ďalším známym pivom z českých vôd je aj Bernard. Jeho porevolučný rozbeh sa datuje od roku 1991, keď spoločnosť vydražila trojica Stanislav Bernard, Rudolf Šmejkal a Josef Vávra, informujú na oficiálnom webe. Bernard varia v pivovare v českom meste Humpolec. V roku 2001 do českej firmy investovala belgická spoločnosť Duvel Moortgat.
„Rodinný pivovar Bernard väčšinu produkcie predáva v sudoch, preto na firmu opatrenia proti šíreniu koronavírusu dopadli citeľnejšie ako na výrobcov, ktorí väčšinu piva predávajú vo fľašiach alebo v plechovkách. Pomer piva sudového voči fľaškovému bol do obdobia pred nástupom opatrenia asi 60 : 40 aj viac v prospech sudového piva. Po príchode opatrení sa úplne premenil pomer sudového a fľaškového piva až na 20 : 80,“ povedal pre REFRESHER hovorca pivovaru Radek Tulis.
Predaj fľaškového piva však nemohol vykryť stratu, ktorú spôsobilo zníženie sudovej produkcie. Za rok 2020 stihli vyprodukovať 345-tisíc hektolitrov piva, teda medziročne o 56-tisíc hektolitrov menej, čo je pokles o necelých 14 percent (strata 118 miliónov českých korún). Zaujímavosťou je, že v júli dosiahli rekordnú produkciu piva – 49 688 hektolitrov (medziročný nárast o 13 percent). Dôvod? Uvoľnenie opatrení. Ľudia sa, pochopiteľne, ihneď hrnuli „na jedno“ čapované.
Počas pandémie sa však Stanislavovi Bernardovi podarilo uskutočniť dlhoročný nápad – vyrobiť pivnú pálenku. Tá mala u ľudí veľký úspech a rýchlo sa vypredala. Bernard si okrem iného spravil meno aj svojím typickým reklamným materiálom, v ktorom dáva priestor kombinácii piva a krásnych žien.
Krajina pôvodu: Slovensko
Slovenské pivá: Urpiner
Na záver sa dostávame k známemu slovenskému pivu Urpiner, ktoré na našej scéne žne úspechy napriek tomu, že doň neinvestovali zahraniční investori. Príbeh pivovaru pripomína filmy v štýle „from zero to hero“ (z nuly hrdinom). Jeho majitelia totiž dokázali spoločnosť pozdvihnúť z úplného dna.
Podnikatelia Branislav Cvik a Ľubomír Vančo sa so svojou spoločnosťou Goodbeer v roku 2007 dostali k pivovaru Urpín, uvádza Trend. Ten bol v tom čase po bývalom vlastníkovi Pavelovi Čupkovi (politik zo strany HZDS) vo veľmi zlom stave. Za niekoľko rokov sa im však podarilo vydobyť miesto na výslní slovenského pivovarníckeho trhu. Urpín sa neskôr rozhodli premenovať na Urpiner.
„Banskobystrický pivovar je dobrým príkladom toho, že aj slovenská firma bez zahraničného kapitálu dokáže vyrábať vynikajúci produkt, investovať do technológií a v dnešnej neľahkej dobe podporovať zamestnanosť v stredoslovenskom regióne,“ píšu na svojom webe.
Predstaviteľom Urpineru sa podarilo udržiavať dlhoročné partnerstvo s populárnym slovenským festivalom Pohoda, ktorého boli hlavnými pivnými partnermi už štyri roky po sebe. Ich spoluprácu narušila až pandémia koronavírusu, v dôsledku ktorej dostala festivalová sezóna v roku 2020 a 2021 stopku.
Urpineru sme sa tak ako ostatných pivovarov pýtali, akým spôsobom dokázali prekonať pandemický rok 2020 a či do budúcna nezvažujú investíciu od zahraničného investora. K našim otázkam sa však vedenie odmietlo vyjadriť.