Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
3. apríla 2021, 9:30
Čas čítania 7:41
Jakub Paulík

Ázijský Charles Manson si vytvoril kult osobnosti. Ženy ho milovali napriek tomu, že bol sériový vrah

Ázijský Charles Manson si vytvoril kult osobnosti. Ženy ho milovali napriek tomu, že bol sériový vrah
Zdroj: India Police
ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Keby nestratil obozretnosť, mohol byť stále na slobode.

Vedel, ako zmanipulovať ľudí a udržiavať si vo svojom okolí verných nasledovníkov, ktorí s ním páchali trestnú činnosť. Aj preto ho prezývali Charlesom Mansonom Ázie. Niektoré zo svojich obetí otrávil, aby ich neskôr vyliečil, čím si získal ich dôveru. Nakoniec ich však zavraždil a okradol. Sériový vrah Charles Sobhraj v 70. rokoch minulého storočia za sebou zanechal množstvo obhorených či utopených tiel.

Vo väzení si užíval luxus a oslavy s dozorcami, ktorých priazeň si kúpil vďaka peniazom. Zároveň vždy vedel, ako si obmotať okolo prsta aj ženy. Na staré kolená – v 64 rokoch – sa zasnúbil len s 20-ročným dievčaťom. To tvrdí, že Charles Sobhraj je nevinný, a dlhé roky obhajuje jeho práva. Na doživotie odsúdený vrah čoskoro oslávi 77 rokov.

Odporúčané
Česká sériová vrahyňa s prezývkou Krvavá blondína vraždila len mužov. Charakterizovala ju bezcitnosť a arogancia Česká sériová vrahyňa s prezývkou Krvavá blondína vraždila len mužov. Charakterizovala ju bezcitnosť a arogancia 15. marca 2021, 14:30
V tomto článku si prečítaš:
  • Prečo má prezývku Bikini Killer.
  • Čo si zapísal do denníka o svojom otcovi.
  • Ako sa stal majstrom útekov z väzenia.
  • Akým spôsobom si získaval dôveru obetí.
  • Prečo ho jeho prvá žena opustila.

Charizmatický vrah s prezývkou Bikini Killer

Mladá Američanka Teresa sa chcela v roku 1975 dostať do hlavného mesta Nepálu Káthmandu, kde plánovala bližšie spoznať buddhizmus. Ešte predtým si však spravila odbočku do Bangkoku, kde sa stretla so šarmantným Charlesom Sobhrajom, ktorý sa jej predstavil pod falošným menom ako predajca drahokamov. 

Verzie príbehu o tom, čo sa následne stalo, sa líšia. Nakoniec však Teresa skončila so Sobhrajom v aute. Buď sa mu Američanku podarilo presvedčiť, aby s ním išla dobrovoľne, alebo ju zdrogoval. Druhá z verzií je však pravdepodobnejšia, pretože podobným spôsobom mámil svoje obete aj v neskoršom období. So svojím komplicom ju následne zavraždil, prezliekol do plaviek a telo hodili do mora, uvádza Daily Star.

Teresa Known
Teresa Known Zdroj: National Geographic Investigates

Polícia si spočiatku myslela, že turistka Teresa sa tragicky utopila. Pitva však preukázala, že išlo o vraždu. Charles Sobhraj si za ňu v neskoršom období vyslúžil prezývku Bikini Killer. Svoje obete vyhľadával na takzvanej Hippie Trail, ktorá sa tiahne cez Európu, Indiu, Nepál a Thajsko a svojho času lákala množstvo turistov.

Hippie Trail
Hippie Trail Zdroj: Wikimedia/NordNordWest

Láska k zločincovi

Charles Sobhraj vyrastal v 40. rokoch minulého storočia v bývalom Saigone so svojou vietnamskou matkou. S otcom sa nepoznal, pretože krátko po jeho narodení rodinu opustil. „Donútim ťa oľutovať, že si zmeškal svoju otcovskú povinnosť,“ zapísal si v dospelosti do svojho denníka podľa BBC. Vtedy zrejme ani len netušil, ako táto veta neskôr vyznie.

Náhradným otcom malého chlapca sa stal na istý čas francúzsky vojak, s ktorým sa dala jeho matka dokopy. Presúvali sa s ním tam, kam ho jeho práca zaviedla. Nakoniec sa usadili vo Francúzsku. Pred tým, než sa stal z Charlesa Sobhraja chladnokrvný vrah, v roku 1963 ho ako 19-ročného odsúdili vo Francúzsku za vlámanie, píše denník Herald Sun.

Keď sa dostal na slobodu, jeho kriminálna kariéra pokračovala. V tomto období spoznal svoju prvú veľkú lásku – francúzske dievča Chantal Compagnonovú, s ktorým v roku 1970 v Bombaji splodil syna. Svoj voľný čas trávili okrádaním turistov.

V roku 1973 sa Charles Sobhraj neúspešne pokúsil vykradnúť klenotníctvo a dostal sa do rúk polície. Veľmi rýchlo sa však vrátil na slobodu. Dozorcov oklamal, že mu je zle a potrebuje, aby ho previezli do nemocnice. Pri eskortovaní zadržaného Sobhraja s vozidlom nabúrali a Chantal ho promptne odviezla do bezpečia.

Odporúčané
Ako deti zabili macochu a vyrastali vo väzení. Z chlapca je dnes kňaz, dievča sa vydalo, má dve deti a bojuje za práva mladistvých Ako deti zabili macochu a vyrastali vo väzení. Z chlapca je dnes kňaz, dievča sa vydalo, má dve deti a bojuje za práva mladistvých 25. februára 2021, 14:30

Mladá žena však mala postupom času kriminálneho života po krk a rozhodla sa, že Sobhraja opustí a vráti sa do Francúzska. „Je to osobné. Nie je za to zodpovedný. Nemôžete ho súdiť tak, ako by ste to robili u iných, normálnych ľudí. Nemyslím si, že si uvedomuje, čo robí,“ cituje The Guardian vyjadrenie jeho prvej manželky Chantal, ktorá odpovedala novinárovi na otázku, ako mohla prechovávať city k vrahovi. Už počas ich vzťahu sa údajne dopustil vrážd, za ktoré ho však nikdy neodsúdili.

Charles Sobhraj
Charles Sobhraj Zdroj: India Police

Nech už bol akýkoľvek, ženy ho milovali

Podľa Crime+Investigation sa Charles Sobhraj po odchode Chantal stretol v Turecku so svojím bratom, s ktorým krátky čas páchal trestnú činnosť. Neskôr sa však jeho brat dostal do väzenia. Sobhraj sa presunul do Thajska, kde spoznal kanadskú turistku Marie-Andrée Leclercovú, ktorá sa stala jeho oddanou spoločníčkou. To, že bol podvodníkom, zlodejom a vrahom, považovala zrejme za vedľajšie.

„Nemyslím si, že Marie-Andrée bola veľmi bystrá. V Kanade mala nudné zamestnanie, prišla na dovolenku, Sobhraj ju okúzlil a neskôr zistila, že niet cesty späť,“ povedala o nej pre The Mirror diplomatka Angela Kanová. Tá so svojím vtedajším mužom Hermanom Knippenbergom, ktorý bol tiež diplomatom, dlhé roky zbierala dôkazy proti Charlesovi Sobhrajovi.

Marie-Andrée Leclerc
Marie-Andrée Leclerc Zdroj: Radio-Canada

Do kriminálnej skupiny Charlesa Sobhraja sa po Marie-Andrée pridal aj Ind Ajay Chowdhury, s ktorým v roku 1975 podľa knihy Serpentine od Thomasa Thompsona údajne zabili Teresu Knowltonovú, ktorú sme spomínali v úvode.

Modus operandi Charlesa Sobhraja bol špecifický tým, že niektoré svoje obete rôznym spôsobom poškodil, aby im mohol neskôr pomôcť. To sa vraj stalo aj v prípade Holanďanov Cornelie Hemkerovej a jej snúbenca Henka Bintanja.

Oboch otrávil a potom im pomohol vyzdravieť, čím si získal ich dôveru. Neskôr ich však spolu s komplicom fyzicky napadli, škrtili a ich telá spálili, píše NZ Herland. Ako uvádza CNN, podľa pitvy vraj páchatelia dvojicu Holanďanov dokonca upálili zaživa.

Pri všetkých ďalších obetiach vraj postupoval podobným spôsobom – s cudzincami sa spriatelil, následne ich zavraždil škrtením, otrávením či utopením, telá obetí okradol a hodil do mora či spálil.

V roku 1976 začal po nezvestnej dvojici Holanďanov pátrať diplomat Herman Knippenberg a jeho žena Angela. Dvojici sa podarilo dostať do bytu podozrivého a nájsť dôkazy v podobe dokladov či pasov obetí a zároveň jedov, ktorými uspával ľudí. „V jeho byte to nebolo strašidelné, ale skôr vzrušujúce, pretože sme našli veci, ktoré potvrdzovali všetko, čo sme si o Sobhrajovi mysleli,“ povedala pre The Mirror Angela.

Angela Kane
Angela Kane Zdroj: Wikimedia/Arbeitsbesuch New York

Hromadné vracanie upútalo pozornosť polície

Charles Sobhraj, jeho milenka Marie-Andrée Leclercová a komplic Ajay Chowdhury sa medzičasom premiestnili do Malajzie, kde Chowdhury zmizol. Podľa určitých teórií ho otrávil šéf skupiny. Ako možný motív sa uvádza znižujúca sa lojalita a strach, že by ho mohol udať. 

Mužského komplica po príchode do Bombaja nahradili dve ženy – Barbara Smithová a Mary Ellen Eatherová. Tým, že si Sobhraj okolo seba vytváral akýsi kult oddaných nasledovníkov, býval niekedy nazývaný Charlesom Mansonom Ázie (Charles Manson viedol sektu, ktorá v USA vraždila ľudí – pozn. red.).

V tomto zložení v lete 1976 otrávil v Indii skupinu študentov. Podľa Vice hotelová služba videla, ako začalo dvadsať ľudí vracať, a tak zavolali políciu. Iné zdroje uvádzajú, že políciu privolali až z nemocnice. Nech už to bolo akokoľvek, pri zadržaní sa opäť prejavila Sobhrajova prefíkanosť. Ešte než sa dostal za mreže, prehltol množstvo nakradnutých drahokamov, vďaka ktorým mohol podplácať strážnikov.

Úplatkami dokázal zároveň zmeniť aj názor sudcu, ktorý ho namiesto doživotia odsúdil len na 12 rokov väzenia. Jeho milenku Marie-Andrée Leclercovú odsúdili za zdrogovanie študentov, no neskôr sa dostala von na podmienku. V roku 1984 zomrela na rakovinu.

Na rozdiel od svojich kompliciek, ktoré sa pokúsili o samovraždu, Charles Sobhraj si užíval relatívny luxus. Do cely mu dali televízor, koberec, telefón či fax. Údajne mal v cele dokonca veveričku, z ktorej si spravil domáce (respektíve väzenské) zvieratko. Za mrežami sa tešil obľube nielen u dozorcov, ale aj u spoluväzňov. Tým, ktorí boli chudobnejší, vraj finančne prispieval na deti.

Odporúčané
Night Stalker vraždil spiacich mužov a znásilňoval ich ženy. Na stehno starenky nakreslil rúžom pentagram Night Stalker vraždil spiacich mužov a znásilňoval ich ženy. Na stehno starenky nakreslil rúžom pentagram 27. januára 2021, 14:30

Okrem iného stihol vo väzení spraviť niekoľko rozhovorov, pričom sa priznal k zhruba 12 vraždám, uvádza CNN. V roku 1979 teda vyšla kniha The Life and Crimes of Charles Sobhraj, ktorú napísal novinár Richard Neville podľa životných spomienok Charlesa Sobhraja. Autorovi knihy Sobhraj okrem iného prezradil, že niektoré vraždy údajne spáchal pre drogový kartel z Hongkongu. 

Ďalej vraj tvrdil, že vraždy si dokázal sám pred sebou ospravedlniť. Porovnával sa pritom s profesionálnym vojakom, ktorý môže zabiť ľudí a necíti výčitky. „Má tvár anjela, ale myslím si, že sa mu do duše vkradol diabol,“ cituje autor knihy slová matky Charlesa Sobhraja. Avšak všetky tvrdenia, ktoré v knihe odzneli, Charles Sobhraj neskôr poprel.

Aj to je dôvod, prečo o jeho vraždách píšeme len vo všeobecnosti a neuvádzame presné detaily. Bikini Killer sa totiž pred súdom k žiadnej vražde nepriznal a na rozdiel od množstva iných páchateľov teda neprišiel na miesta činu, aby vyšetrovateľom pomohol s rekonštrukciou.

Keď sa ho novinári pýtali, akým spôsobom vraždil a čo bolo jeho motívom, zväčša sa im nedostalo žiadnej relevantnej odpovede. Novinár Alan Dawson, ktorý zvažoval, že o jeho živote napíše knihu, povedal, že mu Sobhraj nikdy neobjasnil pravý motív vrážd.

Navrhoval napríklad, aby napísal, že ľudia bielej pleti zničili Áziu pašovaním ópia, a preto si zaslúžili umrieť. Podobné motívy spomínal aj pred Richardom Nevillom. Tomu napríklad vravel, že ho k týmto činom viedla láska k Vietnamu a Ázii. Spisovateľ ich však považuje za absurdné. Charles Sobhraj si užíval pozornosť médií, veľakrát si protirečil, a preto treba brať všetky jeho vyjadrenia s rezervou.

Vrahovi museli niektorí novinári platiť za rozhovor

I keď si Charles Sobhraj užíval vo väzení komfort, jeho trest sa mu pomaly končil a hrozilo mu, že ho deportujú do Thajska, kde by za vraždy mohol dostať doživotie. V roku 1986 sa preto pokúsil o útek, ktorý mu znova vyšiel.

Pomocou prepašovaných sedatív uspal dozorcov, ktorí sa zabávali na jeho väzenskej narodeninovej párty, a bez problémov odkráčal na slobodu. Pre svoje úspešné úteky z väzenia dostal aj prezývku The Serpent – had. O jeho živote bol natočený rovnomenný seriál, ktorý je od 1. apríla 2021 dostupný aj na Netflixe.  

Netrvalo však dlho a Charlesa Sobhraja znova chytili. Súd mu trest predĺžil o 10 rokov. Polemizuje sa o tom, že Sobhraj sa nechal chytiť zámerne, aby bol odsúdený dovtedy, kým jeho vraždy z Thajska nebudú premlčané. V roku 1997 sa nakoniec dostal na slobodu a odcestoval do Paríža.

„Cítim sa skvele. Prvá vec, ktorú cestou k francúzskemu veľvyslanectvu spravím, je, že sa zastavím a pomodlím,“ povedal krátko po prepustení. Charles Sobhraj sa otvoril svetu a chcel na svojom mene zarobiť. Podľa BBC predal práva na spracovanie svojho životného príbehu v podobe filmu a knihy za zhruba 15 miliónov dolárov. Okrem toho si dával platiť aj za rozhovory, ktoré novinárov vyšli na približne 5 000 dolárov.

V roku 2003 však spravil obrovskú chybu. Z pohodlia Paríža sa vrátil do Nepálu, kde po ňom stále pátrali úrady. Presnejšie, zdržiaval sa v hlavnom meste Káthmandu, kde ho spoznal jeden z novinárov. Neopatrného Charlesa Sobhraja vtedy zadržali policajti a súd mu rok nato za vraždu turistky Connie Jo Bronzichovej z roku 1975 vymeral doživotný trest.

Pri jeho odsúdení hral veľkú rolu diplomat Herman Knippenberg a jeho žena Angela, ktorí po sériovom vrahovi Charlesovi Sobhrajovi dlhé roky pátrali a vyšetrovateľom poskytli množstvo neoceniteľných dôkazov. V roku 2014 Charlesa Sobhraja odsúdili aj za vraždu kanadského turistu Laurenta Carrièra, ktorý bol priateľom prvej obete. Telá obidvoch obetí boli údajne opakovane bodané a neskôr spálené, napísal First Spot. Odsúdený Charles Sobhraj vinu odmietal.

Connie Jo Bronzich a Laurent Carrière
Connie Jo Bronzich a Laurent Carrière Zdroj: Nepal Police

„Bola som veľmi šťastná, keď Sobhraja znovu zatkli, ale myslím si, že má vo väzení veľmi útulný život, a zdá sa, že je tam šťastný. Pretože ako by mohol prežiť vonku? Jediné, čo pozná, je drogovanie a zabíjanie,“ tvrdí Angela Kanová.

Vrah s prezývkou Bikini Killer ani vo vyššom veku nestratil nič zo svojho šarmu. Svedčia o tom aj zásnuby s 20-ročnou Nihitou Biswasovovu, dcérou jeho advokáta, s ktorou sa dal dokopy v 64 rokoch, píše Express.

Nihita Biswas
Nihita Biswas Zdroj: TASR/AP/Binod Joshi

Nihita verí, že Charles Sobhraj je nevinný, a vzhľadom na svoj vzťah s odsúdeným vrahom si vyrobila problémy. Ľudia sa jej začali vyhrážať, že ak nezruší zásnuby, unesú ju a budú mučiť. Nihita sa však nenechala zastrašiť a podľa niektorých zdrojov od roku 2008 tvorí s Charlesom Sobhrajom manželský pár, čo však nepálske úrady popreli.

Keď sa však Nihita objavila v jednej z epizód indickej šou Bigg Boss, povedala, že nemá čo skrývať a je hrdá na to, že Charles Sobhraj je jej manželom. V rozhovore pre agentúru AP uviedla, že jej partner sa stará o svoje okolie a každým dňom ho miluje čoraz viac.

Počet obetí Charlesa Sobhraja je do dnešného dňa neistý. Podľa rôznych odhadov vraj stojí za 12 až 24 vraždami. Tie údajne spáchal na území Francúzska, Grécka, Turecka, Iránu, Afganistanu, Pakistanu, Nepálu, Indie, Thajska a Malajzie.

Podľa Toronto Sun sa ho novinár Richard Neville pri písaní knihy opýtal, prečo sa ľudia stávajú vrahmi. Charles Sobhraj mu na to odpovedal: „Buď majú príliš veľa pocitov a nedokážu sa ovládať, alebo nemajú žiadne. Je to jeden z týchto dvoch prípadov.“ Otázkou zostáva, do ktorej kategórie patrí Bikini Killer.

Odporúčané
Policajt a vrah: Vo väzení kreslil mučenie žien a opisoval ich vraždy. Pripisujú mu cez 30 obetí Policajt a vrah: Vo väzení kreslil mučenie žien a opisoval ich vraždy. Pripisujú mu cez 30 obetí 15. januára 2021, 14:30
Domov
Zdieľať
Diskusia