Prínosy prevyšujú riziká, a to bez ohľadu na to, čo odznelo v zavádzajúcej reportáži v televízii.
RTVS v piatok odvysielala reportáž s názvom „Úmrtie po očkovaní aj na Slovensku“, ktorá zavádzajúco spája očkovanie vakcínou AstraZeneca so smrťou učiteľky z Vranova nad Topľou. Už sa ňou zaoberá Rada pre vysielanie a retransmisiu, ako aj etická komisia RTVS, venovať sa jej budú aj poslanci z Výboru NR SR pre kultúru a médiá. Portál omediach.com však informuje o konflikte záujmov, ktorý redaktorka Miroslava Ščobíková nepriznala.
So zosnulou bola kamarátka
Jedna z dvoch redaktoriek, ktoré na reportáži pracovali, sa so zosnulou učiteľkou poznala osobne. Ščobíková bola jej blízkou kamarátkou, o tomto priateľstve podľa omediach.com vedeli viacerí ľudia v redakcii spravodajstva RTVS.
Dôkazom je aj posledný príspevok učiteľky na Instagrame, na ktorej sú fotky s jej kamarátkami. Jednou z nich je práve Ščobíková. Informovať o smrti svojej kamarátky a udržať si odstup je náročné, práve preto takýto konflikt záujmov zakazuje priamo novinársky etický kódex. Rovnako je to aj v prípade RTVS.
„Ščobíková mala svojich nadriadených o svojom konflikte záujmov informovať a mala nechať robiť reportáž o svojej kamarátke niekoho iného, a to aj preto, aby taká závažná reportáž nemohla byť spochybnená,“ píše Kernová z Omediach.com.
Reportážou sa už zaoberá etická komisia RTVS, o jej rokovanie požiadalo vedenie. „Na základe záverov poradného orgánu bude manažment situáciu riešiť,“ uviedla hovorkyňa telerozhlasu Andrea Pivarčiová. Podľa nej cieľom relácie nebolo odradiť ľudí od očkovania touto vakcínou.
„V reportáži sme odvysielali aj vyjadrenie hovorkyne Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a virológa Borisa Klempu, pričom v úvode reportáže odznelo, že priama súvislosť úmrtia s očkovacou látkou nie je potvrdená,“ upozornila Pivarčiová. Dodala, že RTVS mrzí, ak príspevok napriek tomu u niektorých divákov vyvolal pochybnosti o bezpečnosti vakcíny.
Reportáž kritizovalo aj Ministerstvo zdravotníctva SR, Štátny ústav pre kontrolu liečiv a Polícia SR. Tá na Facebooku napísala, že hlavným problémom je spracovanie reportáže, ktorá priamo spojila úmrtie s podaním očkovacej látky. Problematickou bola neprofesionalita pri narábaní s dátami a rovnako aj komunikácia so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, ktorý konkrétny prípad 38-ročnej ženy ešte prešetruje.
ŠÚKL však naďalej odporúča AstraZenecu s tým, že výhody zďaleka prevyšujú riziká. „Pozastavenie očkovania je vo všetkých prípadoch preventívnym krokom. Príčinná súvislosť medzi očkovaním a trombózou nebola preukázaná. Momentálne dostupné údaje nenasvedčujú tomu, že by zaznamenané prípady trombembólií priamo súviseli s očkovaním vakcínou AstraZeneca,“ znie ich stanovisko.
Viaceré krajiny v posledných dňoch pozastavili očkovanie proti ochoreniu covid-19 vakcínou od spoločnosti AstraZeneca alebo pozastavili použitie niektorých šarží po evidovaní hlásení, ktoré sa týkali výskytu krvných zrazenín u ľudí očkovaných touto vakcínou. Ide však o preventívny krok. Ostatné členské štáty EÚ spolu s krajinami ako Spojené kráľovstvo, Kanada, Austrália a Mexiko pokračujú v očkovaní.
Na Slovensku sa vakcínou AstraZeneca zaočkovalo takmer 100 000 ľudí bez hlásenia vážnych vedľajších účinkov. K 10. marcu v štátoch EÚ vakcínou AstraZeneca zaočkovali takmer 5 miliónov ľudí. Tromboembolické komplikácie zaznamenali u 30 ľudí. Niektoré skončili úmrtím.
Podľa Európskej liekovej agentúry doteraz dostupné informácie naznačujú, že takýto výskyt trombózy nie je vyšší než u bežnej populácie. To, že prínosy vakcíny prevyšujú riziká, potvrdila okrem Európskej liekovej agentúry a Svetovej zdravotníckej organizácie aj Medzinárodná spoločnosť pre trombózu a hemostázu.