Žilinská nemocnica upozorňuje, že veková krivka úmrtí aj hospitalizácií klesá.
O život s koronavírusom bojujú čoraz mladší pacienti. Takéto konštatovanie zverejnila nemocnica v Žiline, ktorej posolstvo potom zdieľalo ministerstvo zdravotníctva. „V našich troch COVID zónach pre pacientov s ochorením nového koronavírusu za posledný mesiac pozorujeme posun vekovej štruktúry,“ uvádza status.
Vo vážnom stave v nemocnici pribúdajú 60-tnici, 50-tnici či dokonca 40-tnici. Krivka úmrtí zase klesla od pacientov vo veku 70 až 79 najmä k pacientom vo veku od 60 do 69 rokov. Z 90 hospitalizovaných pacientov vyžaduje 8 úplnú pľúcnu ventiláciu: „Z daného počtu ventilovaných pacientov je momentálne až päť vo veku 60 a menej rokov. Najmladší má len 44.“
O ŽIVOT BOJUJÚ ČORAZ MLADŠÍ 😷🦠 🆘 V našich troch COVID zónach pre pacientov s ochorením nového koronavírusu za posledný...
Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Thursday, February 25, 2021
Obrovským problémom je podľa nemocnice zanedbaná ambulantná starostlivosť pacientov, ktorých stav sa zhorší v priebehu okamihu a každý štvrtý z nich potom zomiera. Od októbra žilinská nemocnica prijala pacientov s Covid-19 vo veku od 20 do 96 rokov. Veľavravná je štatistika pľúcnej ventilácie. Okolo 10 percent z prijatých pacientov ju vyžaduje, ale tri štvrtiny z nich napriek pomoci neprežijú.
„Bohužiaľ, aj tu sa nám veková krivka posúva, na prístroje sme museli pripojiť napríklad i dve 33-ročné ženy, rovnako niekoľko štyridsiatnikov, ktorých organizmus to už sám neudýchal,“ vysvetlila vedúca lekárka jedného z pavilónov Stanislava Petrášová.
Návrat do bežného života v prípade vyliečenia z koronavírusu pomocou pľúcnej ventilácie nie je pritom vôbec jednoduchý. „Pre pacienta nasleduje často dlhý a náročný proces, kedy sa len veľmi pomaly zotavuje. Takzvané postcovidové obdobie môže pretrvávať niekoľko týždňov či mesiacov a pokiaľ išlo o pacienta s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu, ten zásah je tak závažný, že do „normálu“ sa nemusí vrátiť vôbec,“ skonštatovala Petrášová.