Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 22. 1. 2022 meniny má Zora

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
10 vynikajúcich seriálov, ktoré zhltneš za jeden víkend 10 vynikajúcich seriálov, ktoré zhltneš za jeden víkend
VIDEO: Takto si kukláči prišli po Norberta Bödöra pár hodín po prepustení VIDEO: Takto si kukláči prišli po Norberta Bödöra pár hodín po…
VYSVETĽUJEME: Aký konflikt sa rozpútal medzi Kontrafaktom a DMS? Rytmus so Separom na Instagrame odhaľujú zákulisné intrigy rapu VYSVETĽUJEME: Aký konflikt sa rozpútal medzi Kontrafaktom a DMS?…
Nicholsonová pózovala v sukni s náboženským motívom. „Ľudia by si mali dať na rozkrok aj vašu tvár,“ odkázal jej Taraba Nicholsonová pózovala v sukni s náboženským motívom. „Ľudia by…
Tisíce ľudí zdieľali zmanipulované video so Zuzanou Čaputovou. Prezidentka v ňom drží vulgárny odkaz Tisíce ľudí zdieľali zmanipulované video so Zuzanou Čaputovou.…
VIDEO: Hromadná nehoda v Česku. Zrazilo sa asi 40 áut, hlásia viacerých zranených VIDEO: Hromadná nehoda v Česku. Zrazilo sa asi 40 áut, hlásia…
Zaujímavosti - Slovensko

Učitelia nevedia učiť online pútavo a moderne, žiaci zvyknú podvádzať, známkovanie je neobjektívne. Ako to zlepšiť?

Realita dištančnej výučby nie je príjemná. Učitelia vraj nevedia využívať online nástroje, študentov to už doma nebaví.

Timea Krauszová
12. február 2021, 15:59 Čas čítania: 3:01
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zaujímavosti - Slovensko
1
Timea Krauszová
12. február 2021, 15:59
Čas čítania: 3:01

Učitelia nevedia učiť online pútavo a moderne, žiaci zvyknú podvádzať, známkovanie je neobjektívne. Ako to zlepšiť?

Realita dištančnej výučby nie je príjemná. Učitelia vraj nevedia využívať online nástroje, študentov to už doma nebaví.

Timea Krauszová
12. február 2021, 15:59
Čas čítania: 3:01
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Počas vyučovania si vraj študenti bežne vyzdvihnú zásielku od kuriéra, odskočia si na toaletu, pri testoch podvádzajú, ako sa dá. Až 66 percent učiteľov vraví, že známkovanie je tým pádom neobjektívne, a viac ako polovica hovorí, že vôbec vytvoriť nejaký systém skúšania a hodnotenia online je náročné.

 

Na druhej strane, samotní študenti vnímajú ako najväčší problém to, že vyučovacie hodiny sú nudné. Vyučovanie ich nebaví, nevedia sa sústrediť a učivo musia potom dobiehať vo voľnom čase. Vraj sa boja pýtať, keď niečomu nerozumejú, a sťažujú sa, že učitelia nevedia s online nástrojmi pracovať.

 

Takto vnímajú úskalia a nevýhody online výučby študenti a žiaci v Bratislave, podľa prieskumu Petržalského mládežníckeho parlamentu (PMP). Výsledky s nami zazdieľal Milan Polešenský zo Slovenského inštitútu mládeže IUVENTA, ktorý so žiakmi z parlamentu úzko spolupracuje.

 

Namiesto vyplakávania a obviňovania tej druhej strany však žiaci urobili krok smerom k svojim učiteľom: rozhodli sa, že im pomôžu zorientovať sa vo svete digitálnych nástrojov, ktoré teraz musia využívať. Vytvorili preto online webinár, vďaka ktorému budú môcť vyučovať efektívnejšie a zážitkovo.

 

 

Pre Refresher však prízvukujú, že ich cieľom nebolo poučovanie. „Chceme učiteľom predstaviť vybrané platformy, aplikácie a spôsoby vyučovania, pomocou ktorých by vedeli vyučovanie urobiť zaujímavejším.“ Učiteľom dovolili vnímať online hodinu zo svojho uhla pohľadu a rozoberali rozličné aplikácie či platformy, ktoré majú radi a už ich vedia používať.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2913 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
10 vynikajúcich seriálov, ktoré zhltneš za jeden víkend10 vynikajúcich seriálov, ktoré zhltneš za jeden víkend
Miniprasiatka nesmrdia a sú inteligentnejšie ako psy. Niektorým ľuďom však nedôverujú a môžu im dokonca ublížiťMiniprasiatka nesmrdia a sú inteligentnejšie ako psy. Niektorým ľuďom však nedôverujú a môžu im dokonca ublížiť
Boxerská legenda Muhammad Ali: skúsil si aj MMA zápas, no skončil na dva týždne v nemocnici Boxerská legenda Muhammad Ali: skúsil si aj MMA zápas, no skončil na dva týždne v nemocnici
VIAC

 

Veľmi prakticky im ukázali niektoré funkcie, ktoré sa počas školskej hodiny zídu. Dúfajú, že týmto sa im podarí zlepšiť kvalitu online hodín, ktoré tak skoro vzhľadom na epidemiologickú situáciu na Slovensku zrejme neskončia.

 

Nesťažujem sa, ale idem, riešim

„Pri diskusii o tom, čo sa nám nepáči na našich hodinách sme si uvedomili, že je lepšie prestať sa sťažovať, ale skúsiť túto situáciu zmeniť,“ vravia nám študenti, ktorí si uvedomili, že takto ďalej už nechcú pokračovať.

 

Na webinári pre učiteľov pracovali štyria členovia pracovnej skupiny – Ina Opartyová, Lujza Reová, Štefan Čikovský a Nasim Badawy –, ktorí sa rovnako nemohli stretnúť naživo a celé plánovanie prebiehalo online. Vraj im to nerobilo problémy, pretože spolu dobre vychádzajú.

 

Začali prieskumom spokojnosti. Ich anketu vyplnilo 83 učiteľov a 473 žiakov a medzi problémy v online vyučovaní zaradili aj slabé zapojenie žiakov na hodinách, zlú komunikáciu medzi učiteľmi a študentmi a hodnotenie žiakov. „Práve týmto témam sa na workshope najviac venujeme a ukazujeme učiteľom platformy, pomocou ktorých, dúfame, budú vedieť tieto problémy vyriešiť,“ hovoria mladí zástupcovia.

 

Učiteľka v prázdnej triede počas online výučby pre žiakov 10. stupňa na základnej škole v Moskve 20. októbra 2020 (ilustračná fotografia). Zdroj: TASR/AP

 

Najrozšírenejšími platformami sú Edupage a MS Teams, na tom sa zhodujú obe strany. No zatiaľ čo viac ako 84 % žiakov tvrdí, že nemá s týmito nástrojmi technické problémy, pri učiteľoch je to len 63 %. Majú však veľkú chuť zlepšiť sa v tom. Okrem týchto nástrojov rozoberali aj Padlet, Google Jamboard, Kahoot či funkciu whiteboard, ktorú nájdeš na viacerých platformách.

 

Celkovo ľudí v školstve trápi aj nedostatok sociálneho kontaktu, chýbajúca rýchla spätná väzba alebo strach ozvať sa počas online hodiny, keď niečomu nerozumejú. „Aj keď tieto problémy nevieme vyriešiť, snažíme sa predstaviť učiteľom také nástroje, ktoré by im mohli pomôcť,“ povedali nám zástupcovia PMP. 

 

Domácim úlohám nerozumie 10 % opýtaných žiakov, takmer 32 % sa stráca v množstve úloh a materiálov. Tretina tvrdí, že sa teraz naučia menej a vyučovanie je zanedbávané, ukazujú ďalšie odpovede v dátach, o ktoré sa s Refresherom podelili. Až 40 % tvrdí, že musia tráviť oveľa viac času samoštúdiom ako kedysi, učitelia im bežne zadajú domáce úlohy či písomky počas víkendu alebo voľných dní (zrejme preto, že sami počas bežného pracovného dňa nestíhajú).

 

Najviac však ľutujú nevyužitý potenciál, ktorý vidia v online výučbe. Podľa nich zbytočne strácajú čas napríklad učením sa rímskych číslic, ktoré „deti využijú maximálne pri lúštení krížoviek“. 

 

 

Ani pre učiteľov nie je toto obdobie podľa dotazníku ľahké. Viac ako štvrtina z nich označila komunikáciu so žiakmi mimo hodín za zlú, vraj neodpovedajú na emaily a učitelia tým pádom nevedia, či vôbec učivo pochopili.

 

Okrem toho sa strácajú v množstve emailov a materiálov, ťažko vytvárajú interakciu počas online hodín, na ktorých si mnohí nezapnú kamery a nedávajú pozor. Sami priznávajú, že nevedia svoje materiály premeniť tak, aby boli kompatibilné s online hodinami a pútavé pre žiakov.

 

Ilustračná fotka Zdroj: Pexels / Ivan Samkov

 

Zozbierané informácie štyria študenti s pomocou dospelých vyhodnotili a premietli ich do bezplatného webináru pre všetkých učiteľov. Podľa ich slov však hľadanie vhodných aplikácií nebolo také ľahké, ako očakávali. „Jedna časť tímu sa zameriavala na hľadanie platforiem a druhá sa zameriavala na komunikáciu s ľuďmi, ktorí už mali skúsenosti s podobnými podujatiami. Oslovili sme niekoľkých odborníkov, ktorí nám dávali rady ako pripraviť workshop.“

 

Pre veľký záujem takýchto workshopov zorganizuje Petržalský mládežnícky parlamentu niekoľko, majú za sebou dve kolá a ďalšie bude 16. februára. Podľa slov organizátorov má potenciál učiteľom dodať lepší prehľad o ich možnostiach a zjednodušiť ich prácu s platformami určenými pre online vzdelávanie.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Pexels / Vanessa Garcia
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 7 minútami
Brian Laundrie sa priznal, že zavraždil youtuberku Gabby Petito. Napísal to v denníku, ktorý vedľa jeho tela našla FBI.
pred hodinou
pred 2 hodinami
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
10 vynikajúcich seriálov, ktoré zhltneš za jeden víkend 10 vynikajúcich seriálov, ktoré zhltneš za jeden víkend
VIDEO: Takto si kukláči prišli po Norberta Bödöra pár hodín po prepustení VIDEO: Takto si kukláči prišli po Norberta Bödöra pár hodín po…
VYSVETĽUJEME: Aký konflikt sa rozpútal medzi Kontrafaktom a DMS? Rytmus so Separom na Instagrame odhaľujú zákulisné intrigy rapu VYSVETĽUJEME: Aký konflikt sa rozpútal medzi Kontrafaktom a DMS?…
Nicholsonová pózovala v sukni s náboženským motívom. „Ľudia by si mali dať na rozkrok aj vašu tvár,“ odkázal jej Taraba Nicholsonová pózovala v sukni s náboženským motívom. „Ľudia by si…
Tisíce ľudí zdieľali zmanipulované video so Zuzanou Čaputovou. Prezidentka v ňom drží vulgárny odkaz Tisíce ľudí zdieľali zmanipulované video so Zuzanou Čaputovou.…
VIDEO: Hromadná nehoda v Česku. Zrazilo sa asi 40 áut, hlásia viacerých zranených VIDEO: Hromadná nehoda v Česku. Zrazilo sa asi 40 áut, hlásia…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť