Hoci boli respirátory FFP2 a KN95 prezentované ako porovnateľné, sú medzi nimi zásadné rozdiely. Čínsky respirátor napríklad nespĺňa únijné normy FFP2.
Česká republika uvažovala o podobnom kroku, ku ktorému pre nezlepšujúcu sa situáciu okolo koronavírusu pristúpili susedné štáty Nemecko a Rakúsko, a to k povinnému noseniu respirátorov v obchodoch a MHD. Teraz to bude platiť aj na Slovensku od 8. marca.
V Česku okamžite stúpol dopyt po respirátoroch FFP2, ktoré začali miznúť z e-shopov. V nadväznosti na ich nedostatok začala verejnosť hľadať alternatívu, ktorú mohla potenciálne nájsť v respirátoroch s označením KN95. Hoci účinnosť týchto čínskych respirátorov tlmočili na jar ako „porovnateľnú s FFP2“, nie je tomu tak, na čo apelovala aj česká vláda.
Aby sa veci uviedli na pravú mieru, vydala česká Rada pre koordináciu podpory strategických technológií a produktov Ministerstva priemyslu a obchodu dokument, v ktorom objasňuje, aký je rozdiel medzi týmito dvoma druhmi respirátorov.
Hneď prvý rozdiel je viditeľný; každá kategória respirátorov je inak označená a spadá do rôznych normalizačných systémov v závislosti od pôvodu výrobku. FFP2 je pomenovanie pre európsky štandard, KN95 pre čínsky.