Prezývajú ju aj kámasútrou pre vozíčkarov. Odpovedá na otázky o sexe bez hanby a odborne, cieľom jedného z autorov bolo ukázať, že život sa na vozíku nekončí.
Nová česká kniha Ano, můžeme, búra akékoľvek tabu o sexualite ľudí na vozíku. Po nehode, ktorá im poškodila miechu, sa často nových vzťahov boja a myslia si, že sa im už nikdy nepodarí prežiť kvalitný sex.
Potreba vydať knižku prezývanú „kámasútrou pre vozíčkarov“, vznikla práve zo skúseností z práce s vozíčkarmi, hovorí David Lukeš, šéf neziskovky, ktorá sa ľuďom na vozíku venuje. „Sú to veľmi časté otázky, pýtajú sa nás, ako na to.“ David sa na vozík dostal, keď mal dvadsať rokov. Skočil do potoka a jediné, čo si pamätá potom, je, že sa prebudil na JIS-ke. Zlomil si chrbticu. Život si však užíva napriek každodennej fyzickej bolesti. Vozíčkarom je už 19 rokov. Tiež musel sexualitu objavovať odznova.
Kniha je určená nielen samotným vozíčkarom, ale aj ich partnerom, ľuďom z oblasti zdravotníctva a sociálnej práce a pre zvedavých čitateľov. Rozoberá témy ako partnerstvo, vzťah k sebe samému, sexuálnu asistenciu či sexuálne násilie, a ku každej téme plánujú postupne informácie rozširovať aj na webe. Okrem teórie obsahuje aj praktické rady, ktoré zozbierali odborníci a aj ľudia, ktorí žijú s poškodenou miechou. Vysvetľuje konkrétne polohy, vhodné sexuálne pomôcky či prípravu na sex, a okrem slov knihu skvele dopĺňajú aj ilustrácie od Toy Box.
- Ako sa zmení vnímanie sexu u ľudí, ktorí utrpia poškodenie miechy
- Prečo sa musia spoliehať na Viagru alebo sa na sex špeciálne pripravovať
- Prečo to majú muži na vozíku ľahšie so vzťahmi ako ženy
- Či pre nich môže byť sex terapeutickým
(Sexuálny) Život sa na vozíku nekončí
Vnímanie toho, čo všetko spadá do definície sexu, je v prípade ľudí s hendikepom o niečo širšie. Minimálne pre Davida to platí určite: „Je to ako sprchovanie sa hadicou. Máte len jeden tenký prúd vody a musíte sa sústrediť, aby ste sa poriadne umyli, možno je vám aj viac zima. V poriadnej sprche nad tým nemusíte premýšľať. Je to rovnaké aj v prípade zachovanej citlivosti, podnety prichádzajú odkiaľkoľvek na tele, kde sa vás partner dotkne. V intímnych partiách je to priam explózia vzrušenia. V mojom prípade prebieha sex najmä v mojej hlave, citlivosť som stratil od bradaviek dole.“
Dlhý čas pre neho sex znamenal najmä uspokojenie partnerky, to ho vzrušovalo. Až postupom času začal zisťovať, „čo by z toho“ mohol mať on. Pred svojou nehodou k sexu pristupoval naopak, na prvom mieste bolo jeho vlastné uspokojenie. V tomto vníma určitý posun, no nemyslí si, že to platí o každom človeku (či už s hendikepom alebo nie).
David Lukeš sa nesústreďuje len na samotné prežívanie sexu, už predtým naň musí myslieť inak ako ľudia s funkčnou miechou. Ak sex prebieha najmä v hlave a človek nevie pohnúť každou častou tela, prípadne ich niektoré ani necíti, na sex sa musí pripravovať o niečo viac. „Snažím sa o to, aby mohol byť sex čo najviac spontánny, no sú chvíle, kedy je to vopred pripravené. U ľudí, ktorí nemajú takýto problém, to je oveľa spontánnejšie. To však platí v prípade, že hovoríme o penetrácii.“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy siahne Lukeš aj po viagre a prečo
- Prečo to majú muži na vozíčku so vzťahmi ľahšie ako ženy
- Aké ťažkosti môžu mať pri sexe ženy s poškodenou miechou
- Čo si myslí o sexuálnej asistencii
- Čo mu najviac vadí pri zaobchádzaní s vozíčkarmi